Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kurvítka v akci

Kurvítka v akci

21.3.2012 17:19

Významnou brzdou růstu ekonomik a možná i dalšího růstu cen rizikových aktiv bude v nadcházejícím období fiskální politika v mnoha rozvinutých zemích. A debata o tom, nakolik je v současné době utahování vládních rozpočtů skutečně přínosné, či kontraproduktivní, tak jede na plné obrátky. Příliš zadlužené ekonomiky velké dilema nemají, to ale neznamená, že tam utahování přinese své ovoce v plné sklizni. U zemí, které mají teoreticky prostor pro uvolnění, z počátku soupeřily dvě teorie:

První říkejme krugmanovská – volá po klasickém keynesiánském uvolnění s tím, že na utahování je čas, až se zvedne ekonomika a klesne nezaměstnanost. Druhou dnes již můžeme snad bez křivdy pojmenovat pohádkami o expanzivním fiskálním utahování. Je zajímavé, kolik příznivců si získala. Vysvětluji si to tím, že mnozí z nás intuitivně cítí, že to s fiskální stimulací nebude tak jednoduché, jak někteří tvrdí. Střední ekonomický proud a jeho teoretický základ ale moc prostoru na tvorbu čistě technických protiargumentů proti stimulaci nedává. A tak mnozí rádi skočili po možná až moc zavádějících studiích (viz např. „Švédové ukazují, jak na problémy s dluhem. Země eurozóny mají ale smůlu“), které poukazovaly na možnost expanzivního fiskálního utahování.

Pokud si pohráváme se základními nástroji makroekonomie, jako je IS-LM model, utlučou keynesiáni své protivníky argumenty. Někdy právem, někdy ne. Tak jako tak jdeme z extrému do extrému a až na vzácné výjimky například pomíjíme možnost současného neutahování kombinovaného s propracovanou a důvěryhodnou dlouhodobou konsolidací (opět viz švédský příklad).

Co je na diskusi utahování vs. neutahování zajímavého je výše naznačená široce rozšířená absence rozumných argumentů strany „utahovat“. Nejdříve se upnula na uvedené pohádky o expanzivní kontrakci, občas je „úspěšně“ kombinuje s poučkami o tom, že vládní hospodaření je stejné jako hospodaření rodiny, či podniku. Stejné je jen ve chvíli, kdy jsme úplně rezignovali na to, že vláda může působit proticyklicky. Na druhou stranu je ale třeba uznat, že tato rezignace by měla ve světle našich zkušeností určitý racionální základ. Dostávám se tak k tomu, že možná hlavním protiargumentem proti f-stimulantům jsou zde občas probíraná ekonomická kurvítka.


Jejich fungování ve fiskální oblasti je mimo jiné patrné z následujícího. První graf ukazuje poměrně silný negativní vztah mezi efektivitou vlády a poměrem veřejného dluhu k HDP. Čím efektivnější vláda, tím menší dluh; jinak řečeno, pokud by vláda dokázala efektivně stimulovat (peníze nepromrhat), tak to obyčejně nepotřebuje. A naopak.

kurvítka

Když si tak řadíme řetězec příčin a následků, vyvstává otázka, co je příčinou efektivní vlády. Tady bychom se asi rychle dostali do příliš dlouhých úvah, co ale ještě můžeme rozumně rozebrat, je rychlost, s jakou se tato proměnná mění. Pohled na druhý graf ukazuje, že co se týče měřítka daného průzkumy Světové banky, to moc slavné není – za posledních deset let docházelo mezi sledovanými zeměmi k posunům maximální velikosti cca 0,5 bodu, což je 10 % celkového měřítka použitého v prvním grafu. Pokud se tedy kurvítko aktivuje, jen tak se nevypne.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Ekonomické teorie
  22.3.2012 11:14

  Vlády se zcela zbytečně zabývají složitýma ekonomickýma teoriema. Celý svět očekává, kdy už konečně vlády (státy, banky,..) začnou fungovat na základě zdravého selského rozumu a právního systému. Pak postupně dojde k obnovení důvěry. Tedy např. kdo se zadluží musí dluhy splatit, nebo následuje "zkrachování". A politici musí nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Např. při takové situaci jako je v Řecku (zatajování reality a chybná ekonomická rozhodnutí) by ještě před pár stoletíma následovala veřejná poprava všech "poslanců". Pro výstrahu. ... A garantuju, že nová vláda by už přemýšlela nad tím, za co utrácet a jestli se zadlužit.
  pmx
  • Re: Ekonomické teorie
   22.3.2012 16:35

   Podle mě se z toho politického hlediska vrátíme o 100 let zpátky (jak říkáš, odpovědnost vládců), aby ekonomika mohla jít zase vpřed. Pokud se má něco změnit, tak tohle, jinak budem až do konce svýho života plavat v těch sra.kách, v kterejch jsme dneska.
   Nyk Lísn
 • I když
  22.3.2012 8:20

  I když přijmeme předpoklad, že předpoklady "racionálního očekávání" nelze na finančních trzích často uplatnit, z dlouhodobého hlediska vždy zvítězí racionální úvaha. je to jen otázka toku informací a odeznění emocí. Pak zjistíme, že klíčem prk makroekonomická data je mikroekonomické prostředí. Všechny ty multiplikátory jako by pomíjely fakt, že GDP je jenom jenom. Znásobím-li efekt jedné veličiny, nutně musím vydělit efekt jiné. Ačkoli jsem sám ekonom, byl bych raději, kdyby ve světe i u nás více lidí vyrábělo dřevěný nábytek a kozí sýr, než aby donekonečna vytvářelo dojem, že svými radami způsobí v ekonomice zázrak. Je to jao když radek John prohlásí, že odbourá korupci a vyřeší tím všechny naše problémy s penězi. Dobrou noc!
  neugebauer
  • Re: I když
   22.3.2012 8:43

   "racionálního očekávání" je to samé, jako "racionální víra" :-)
   Jesse
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m