Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kurvítka v akci

Kurvítka v akci

21.03.2012 17:19

Významnou brzdou růstu ekonomik a možná i dalšího růstu cen rizikových aktiv bude v nadcházejícím období fiskální politika v mnoha rozvinutých zemích. A debata o tom, nakolik je v současné době utahování vládních rozpočtů skutečně přínosné, či kontraproduktivní, tak jede na plné obrátky. Příliš zadlužené ekonomiky velké dilema nemají, to ale neznamená, že tam utahování přinese své ovoce v plné sklizni. U zemí, které mají teoreticky prostor pro uvolnění, z počátku soupeřily dvě teorie:

První říkejme krugmanovská – volá po klasickém keynesiánském uvolnění s tím, že na utahování je čas, až se zvedne ekonomika a klesne nezaměstnanost. Druhou dnes již můžeme snad bez křivdy pojmenovat pohádkami o expanzivním fiskálním utahování. Je zajímavé, kolik příznivců si získala. Vysvětluji si to tím, že mnozí z nás intuitivně cítí, že to s fiskální stimulací nebude tak jednoduché, jak někteří tvrdí. Střední ekonomický proud a jeho teoretický základ ale moc prostoru na tvorbu čistě technických protiargumentů proti stimulaci nedává. A tak mnozí rádi skočili po možná až moc zavádějících studiích (viz např. „Švédové ukazují, jak na problémy s dluhem. Země eurozóny mají ale smůlu“), které poukazovaly na možnost expanzivního fiskálního utahování.

Pokud si pohráváme se základními nástroji makroekonomie, jako je IS-LM model, utlučou keynesiáni své protivníky argumenty. Někdy právem, někdy ne. Tak jako tak jdeme z extrému do extrému a až na vzácné výjimky například pomíjíme možnost současného neutahování kombinovaného s propracovanou a důvěryhodnou dlouhodobou konsolidací (opět viz švédský příklad).

Co je na diskusi utahování vs. neutahování zajímavého je výše naznačená široce rozšířená absence rozumných argumentů strany „utahovat“. Nejdříve se upnula na uvedené pohádky o expanzivní kontrakci, občas je „úspěšně“ kombinuje s poučkami o tom, že vládní hospodaření je stejné jako hospodaření rodiny, či podniku. Stejné je jen ve chvíli, kdy jsme úplně rezignovali na to, že vláda může působit proticyklicky. Na druhou stranu je ale třeba uznat, že tato rezignace by měla ve světle našich zkušeností určitý racionální základ. Dostávám se tak k tomu, že možná hlavním protiargumentem proti f-stimulantům jsou zde občas probíraná ekonomická kurvítka.


Jejich fungování ve fiskální oblasti je mimo jiné patrné z následujícího. První graf ukazuje poměrně silný negativní vztah mezi efektivitou vlády a poměrem veřejného dluhu k HDP. Čím efektivnější vláda, tím menší dluh; jinak řečeno, pokud by vláda dokázala efektivně stimulovat (peníze nepromrhat), tak to obyčejně nepotřebuje. A naopak.

kurvítka

Když si tak řadíme řetězec příčin a následků, vyvstává otázka, co je příčinou efektivní vlády. Tady bychom se asi rychle dostali do příliš dlouhých úvah, co ale ještě můžeme rozumně rozebrat, je rychlost, s jakou se tato proměnná mění. Pohled na druhý graf ukazuje, že co se týče měřítka daného průzkumy Světové banky, to moc slavné není – za posledních deset let docházelo mezi sledovanými zeměmi k posunům maximální velikosti cca 0,5 bodu, což je 10 % celkového měřítka použitého v prvním grafu. Pokud se tedy kurvítko aktivuje, jen tak se nevypne.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Ekonomické teorie
  22.03.2012 11:14

  Vlády se zcela zbytečně zabývají složitýma ekonomickýma teoriema. Celý svět očekává, kdy už konečně vlády (státy, banky,..) začnou fungovat na základě zdravého selského rozumu a právního systému. Pak postupně dojde k obnovení důvěry. Tedy např. kdo se zadluží musí dluhy splatit, nebo následuje "zkrachování". A politici musí nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Např. při takové situaci jako je v Řecku (zatajování reality a chybná ekonomická rozhodnutí) by ještě před pár stoletíma následovala veřejná poprava všech "poslanců". Pro výstrahu. ... A garantuju, že nová vláda by už přemýšlela nad tím, za co utrácet a jestli se zadlužit.
  pmx
  • Re: Ekonomické teorie
   22.03.2012 16:35

   Podle mě se z toho politického hlediska vrátíme o 100 let zpátky (jak říkáš, odpovědnost vládců), aby ekonomika mohla jít zase vpřed. Pokud se má něco změnit, tak tohle, jinak budem až do konce svýho života plavat v těch sra.kách, v kterejch jsme dneska.
   Nyk Lísn
 • I když
  22.03.2012 8:20

  I když přijmeme předpoklad, že předpoklady "racionálního očekávání" nelze na finančních trzích často uplatnit, z dlouhodobého hlediska vždy zvítězí racionální úvaha. je to jen otázka toku informací a odeznění emocí. Pak zjistíme, že klíčem prk makroekonomická data je mikroekonomické prostředí. Všechny ty multiplikátory jako by pomíjely fakt, že GDP je jenom jenom. Znásobím-li efekt jedné veličiny, nutně musím vydělit efekt jiné. Ačkoli jsem sám ekonom, byl bych raději, kdyby ve světe i u nás více lidí vyrábělo dřevěný nábytek a kozí sýr, než aby donekonečna vytvářelo dojem, že svými radami způsobí v ekonomice zázrak. Je to jao když radek John prohlásí, že odbourá korupci a vyřeší tím všechny naše problémy s penězi. Dobrou noc!
  Pracovitý Prosecký
  • Re: I když
   22.03.2012 8:43

   "racionálního očekávání" je to samé, jako "racionální víra" :-)
   Jesse
Aktuální komentáře
16.09.2021
22:01Čtvrtek dopadl na Wall Street nerozhodně  
17:29Jediný sektor s historicky nízkou valuací a čekání na nákupní korekci
17:02Bloomberg: Rodina Petra Kellnera uvažuje o možnostech pro Home Credit
16:16Novinky z trhu START: Na říjnovém START Day se představí Fixed.zone a spustí úpis akcií
15:41Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí podle studie UniCredit Bank dále výrazně klesla
15:21Američané se v srpnu vrhli do obchodů, maloobchod s překvapivým růstem (komentář analytika)
14:01Drahé energie: Mezi vítězi a poraženými, a k tomu nová hrozba stagflace  
12:51ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:16Navýšení sazeb až o půl procentního bodu získává v ČNB větší podporu. Mora varuje před napjatým trhem práce
11:29Evropa navazuje na americký odraz vzhůru. Srpnový maloobchod otestuje odolnost  
10:52Odvrácená strana „udržitelného“ investování
10:02Čerpací stanice Benzina, lídr českého trhu, končí. Motoristé budou postupně tankovat u Orlenu
9:53Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:46Výrobní inflace dál narůstá (komentář analytika)
9:19Rozbřesk: iPhony zlevní, plyn a elektřina zdraží, aneb debata o inflaci pokračuje
8:58Petr Dufek: Slabé léto evropských automobilek
8:51Asijská negativita do Evropy ráno nedoléhá. Ropa potvrzuje rally  
8:24Výrobce obuvi podporovaný Federerem si při newyorském debutu připsal 57 procent
6:02Hlad po talentu a rostoucí odměny jako následek byznysu v boomu
15.09.2021
17:25Projekce likvidity od centrálních bank. A její další zdroje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.