Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obří čínský fond zastavil nákup evropských dluhopisů

Obří čínský fond zastavil nákup evropských dluhopisů

10.5.2012 11:54
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čínský státní fond China Investment Corporation (CIC) kvůli prohlubující se ekonomické a politické krizi eurozóny přestal nakupovat státní dluhopisy emitované evropskými vládami. Fond prý ale na kontinentu dál hledá investiční příležitosti.

„To, co se právě děje v Evropě, je pro nás samozřejmě zdrojem obav,“ prohlásil včera prezident CIC Gao Xiqing na Světovém ekonomickém fóru v etiopské Addis Abebě. „Naši lidé se stále poohlížejí po příležitostech v Evropě, ale státní dluhopisy kupovat nechceme,“ dodal Gao.

CIC, spravující portfolio 410 mld. USD, zachovává vůči evropským dluhopisům opatrný přístup už delší dobu, čímž se odlišuje od čínské Státní devizové správy (SAFE), která má na starost hlavní část rezerv zahraničních měn, jimiž Čína disponuje, a kterou čínská vláda slíbila zapojit do pomoci s uklidněním situace v eurozóně. Viceprezident CIC Jesse Wang v březnu sdělil, že jeho fond se podpůrných nákupů nebude účastnit.

„Důvodem vytvoření CIC bylo vyhledávání rizikových investic s vyšší návratností. Pokud evropské vlády chtějí vydávat dluhopisy, neobracejí se na CIC jako hlavního institucionální cíl,“ tvrdí Zhang Zhiming z HSBC Holdings v Hongkongu. Podle něj při emisích obligací daleko důležitější role připadá SAFE, který se zaměřuje na investice do bezpečnějších typů aktiv. CIC prý také dřív dluhopisy nakupoval, avšak ne ve velkém objemu. V únoru ohlásila nákup evropských dluhopisů čínská centrální banka s tím, že bude snažit udržet své portfolio denominované v eurech.

Obavy z následků odchodu Řecka z eurozóny způsobily největší propad společné evropské měny od roku 2008; evropské akcie obchodují na čtyřměsíčních minimech. Náladu nezlepšilo ani včerejší oznámení španělské vlády o převzetí finančního domu Bankia SA, který ve velkém investoval do domácího realitního trhu.

I když se CIC prozatím straní evropských obligací, lákají ho investice do infrastrukturních projektů v Evropě a také majetková účast v rozvíjejících se společnostech, které potřebují kapitál. Státní dluhopisy a dluhopisy státních agentur tvořily ke konci roku 2010 necelých 50 % „diverzifikovaných“ investic s pevným výnosem CIC. Ty se na celkovém portfoliu fondu podílely ze 76 %; zbytek tvořily „přímé koncentrované“ investice. Ještě v roce 2010 fond navyšoval pozice v eurových a dolarových dluhopisech.

Fond se snaží posílit svoji přítomnost mimo Čínu ve snaze zvýšit výnos z gigantického objemu devizových rezerv, které země za poslední roky nashromáždila. Jeho dalším úkolem je zajistit dodávky komodit. Letos čínská vláda kapitál CIC navýšila o 50 mld. USD, přičemž o dalších rekapitalizacích a jejich frekvenci zatím podle vedení CIC rozhodnutí nepadlo.

V roce 2010 vykázal fond výnosnost 11,7 % ze zahraničních investic, což je o 2 % víc než o co vzrostl složený akciový index MSCI World Index.

(Bloomberg, ČTK)


Čtěte více:

Čína mění strategii vůči zbytku světa: Žádné záchranné půjčky, ale skupovat aktiva pod cenou
16.12.2011 12:14
Byla to bolestivá lekce, ale Peking se poučil. Po dvou letech, kdy Čín...
Kdy začne Čína skutečně ohrožovat rozvinuté ekonomiky?
18.4.2012 7:59
Čína vyniká v produkci a dokonce i v určitém zlepšování toho, co na tr...
Jak nás Čína a spol. (ne)tlačí zpět do středověku
2.5.2012 17:56
Pan Petr Pithart se v HN zamýšlí nad (ne)nutností zvednout naší konkur...

Váš názor
 • no
  10.5.2012 12:14

  to si dovolili moc, ku.vy šikmooké :-) , taková super investice, dluhopisy a oni je nechcou ?
  sid_cz
  • Re: no
   10.5.2012 12:25

   A co z toho plyne? pro mne je to vynikající a srozumitelný indikátor, že se už blíží konec EU !! Tohle ti neřeknou ani placené analytické služby. A máš to zadarmo :-))
   Jesse
  • Re: no
   10.5.2012 12:19

   Recipročně přestanu kupovat čínské dluhopisy.Uvidíme kdo z koho.
   Velkamedvědice
   • nezapomněl jsi
    10.5.2012 14:09

    za posledním slovem smajlíka hodně usměvavého....
    AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data