Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P varuje: V další pětiletce budou firmy v eurozóně, Británii, USA a Číně potřebovat až 46 bilionů dolarů

S&P varuje: V další pětiletce budou firmy v eurozóně, Británii, USA a Číně potřebovat až 46 bilionů dolarů

10.05.2012 12:46, aktualizováno: 10.5. 13:21

Aktualizováno

„Celosvětová dluhová zeď u firem mimo finanční sektor může ohrozit přístup k úvěrům,“ upozorňuje S&P v dnešní zprávě s názvem „Schyluje se k 46bilionové dokonalé bouři?“. Problém může nastat ve chvíli, kdy si firmy přijdou na trh pro peníze na další fungování. V následujících pěti letech bude totiž podle ratingové agentury Standard & Poor’s korporátní sféra v eurozóně, Velké Británii, USA a Číně  potřebovat 43 až 46 bilionů  dolarů, současné prostředí přitom dalším úvěrům není příliš nakloněno. Také státní podpora pro firmy již nemusí přijít tak rychle a snadno jako dříve...

Banky v současnosti mají dost vlastních problémů s restrukturalizací svých rozvah a investoři na trzích dluhopisů i akciových burzách pod tlakem událostí ve finančním světě v posledních letech i v reakci na aktuální rizika posunuli své požadavky na návratnost investic výše, upozornil v dnešní zprávě Jayan Dhru, šéf divize korporátních ratingů S&P .

Společnosti mimo finanční sféru ve výše zmíněných ekonomicky nejvýznamnějších oblastech světa budou přitom v následujících pěti letech podle výpočtů agentury S&P potřebovat refinancovat dluh o objemu 30 bilionů dolarů a navíc pravděpodobně požádají o nové úvěry za 13 až 16 bilionů dolarů.

„V kombinaci s krizí v eurozóně, zpomalením ekonomiky Spojených států amerických a možností dalšího zpomalení čínské ekonomiky roste riziko dokonalé bouře na trzích korporátních úvěrů,“ shrnuje člověk zodpovědný v S&P za ratingy firem po celém světě.

Dhru dále varuje, že kvůli tlaku na úspory ve veřejném sektoru by tentokrát firmám nemusel vyjít ani útěk k dosavadním tradičním posledním instancím. „Vlády a centrální banky mají nyní slabší flexibilitu v rámci hospodářské i měnové politiky na to, aby zabránily vážným problémů plynoucím z možných budoucích turbulencí na trhu,“ uvedl s tím, že „scénář dokonalé bouře by pravděpodobně poškodil i dlužníky, kteří nemají vysokou úroveň zadlužení.“

Základní scénář zprávy S&P  předpokládá, že do banky po celém světě a trhy dluhopisů budou nadále schopny poskytovat značnou část likvidity potřebné pro zajištění chodu firem. „Rizika na spodní straně nicméně zůstávají, rovnováha je velmi křehká,“ uzavírá analýza.

(Zdroj: Standard & Poor’s, CNBC, Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

Začal již run na banky v Evropě?
28.12.2011 13:16
Při pohledu z mnoha úhlů je odpověď jasné „ANO“. Americké banky přiškr...
S&P srazila rating Španělska o dva stupně, čeká prudší zhoršování financí a pomoc bankám. Evropské trhy padají
27.04.2012 8:31
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvě...
Obří čínský fond zastavil nákup evropských dluhopisů
10.05.2012 11:54
Čínský státní fond China Investment Corporation (CIC) kvůli prohlubují...

Váš názor
 • Jj, usd up
  10.05.2012 15:43

  Tak to bude po dolarech na trhu pěkná poptávka :-))
  Jesse
  • Re: Jj, usd up
   10.05.2012 16:18

   spíš to spěje k tomu, že dolaru bude nadbytek - rotačky + BRIIC_SouthAfrica přechází na vypořádání ve vlastních měnách a snad chtějí spustit i vlastní clearingové centrum /zkušenost s Iránem/ - omezit vydíratelnost
   masox
   •  
    10.05.2012 16:28

    To je diskutabilní. Pravda, FED může začít tiskonout o 106 a tyto "nové" dolary půjdou přímo skrz nějaké mezibankovní operace mimo trh, což se děje dost často. Jenže na vyvolanou potřebu likvidity se nabalí také hodně obchodníků, kteří budou spekulovat na druhotné dopady a pod... V každém případě zůstane dolar v kurzu, což už dnes vidíme, že jeho hodnota roste.
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m