Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tsipras (SYRIZA): Ne šílenému plánu EU a MMF nesmí znamenat vyhození Řecka z eurozóny. Je cestou k recesi a drachmě

Tsipras (SYRIZA): Ne šílenému plánu EU a MMF nesmí znamenat vyhození Řecka z eurozóny. Je cestou k recesi a drachmě

22.5.2012 17:33, aktualizováno: 22.5. 17:44
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Případné hlasování Řeků pro levici a odmítnutí pro Řecko a jeho ekonomiku naprosto katastrofálního programu Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu nesmí znamenat vyloučení Řecka z eurozóny, prohlásil při setkání s německou levicí lídr řecké radikální levice SYRIZA a pravděpodobný vítěz opakovaných červnových předčasných voleb Alexis Tsipras.

Tsipras v Německu prohlásil, že žádá reálnou podporu Řecka s ekonomickou a fiskální krizí. To ale podle něj současný program EU a MMF není. „Dokdy budou němečtí daňoví poplatníci lít peníze do bezedné sklenice?“, ptá se Tsipras. „Ano, jejich peníze nyní tečou do Řecka. Ne ale do reálné ekonomiky, ve skutečnosti pouze do bank a kapes bankéřů,“ řekl Tsipras.

Lídr SYRIZY uvedl, že je v Německu proto, aby bojoval za širší řešení situace v Řecku, které podle něj musí být na úrovni celé EU. Připomněl, že Řecko se nyní zmítá pátým rokem v hluboké hospodářské recesi a není v zájmu německého daňového poplatníka jej tlačit do recese ještě hlubší. Chce proto dosáhnout pozastavení úsporných plánů, dojednaných s mezinárodními věřiteli.

„Eurozóna není 'panem domácím' a my nejsme v ní nájemníci. Jsme rovní partneři, nikdo z nás se nesmí cítit jako podřízený. Odchod (vyloučení) jedné země z eurozóny pouze předznamená odchody další, protože finanční trhy se začnou ptát, kdo bude další na řadě,“ tvrdí v Německu Tsipras s ohledem na postoj tlačený představiteli Německa a poukázal na „mnohem vyšší zadlužení Itálie“.

Úsporná opatření v Řecku jsou podle něj ale "katastrofická". Nové volby jsou v Řecku plánovány na 17. června. Odmítnutí programu Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) podle Tsiprase nesmí znamenat vyloučení Řecka z eurozóny. "Členské státy nejsou nájemníci eurozóny," upozornil levicový vůdce.

„Je to právě pokračování v úsporných opatřeních, dojednaných s EU a MMF, které znamená návrat Řecka k drachmě. Budou-li Řekové volit SYRIZU, nesmí to znamenat vyloučení z eurozóny. Je to pro nás šance na záchranu eura a obnovení stability Řecka. Není to otázka potřeby dalších peněz,“ říká Tsipras.

Zásadní pro Řecko podle něj je, aby peníze, které byly přislíbeny, či již v minulosti poskytnuty, byly adekvátně investovány. Tsipras uvedl, že se chtěl v Německu sejít s Angelou Merkelovou, jelikož je třeba hovořit napříč politickým spektrem. Źádný z německých ministrů neplánuje schůzku s Tsiprasem, uvedl mluvčí vlády Georg Streiter.

Tsipras v Německu také apeloval na Němce, aby se neodvraceli od Řecka jako turistické destinace. Řekl, že právě to (příjmy z cestovního ruchu) je pro Řecko jedním z klíčových stimulů v jeho současné situaci. Právě dnes přišly od německých cestovek orientovaných na Řecko zprávy o propadu objednávek a rezervací o zhruba 30 procent meziročně, číslo potvrdily Air Berlin, Rewe či Thomas Cook. „Situace je velmi špatná, podobně jako Severní Afrika,“ uvedl šéf Air Berlin Hartmut Mehdorn.

Nynější krize Řecka je výsledkem na jedné straně toho, že Řekové příliš dlouho tolerovali stav řeckého státu, na druhé straně absolutním selháním záchranného plánu EU, ECB a MMF, uvedla spolušéfka evropských zelených Rebecca Harmsová. Připomněla, že nejen na Řecko, ale mnoho dalších zemí dopadá politika úspor bez politiky podpory růstu.

Harmsová podotkla, že Řecku musí být nejprve umožněno začít boj s nezaměstnaností a podpořit růst, aby opustilo nynější zničující spirálu a uvedla, že evropští zelení stojí plně za setrváním Řecka v eurozóně.

V Řecku se 17. června uskuteční nové předčasné volby. Všechny dosavadní průzkumy naznačují, že SYRIZA a její lídr Tsipras z nich vyjde jako vítěz a to s dostatečným mandátem k sestavení většinové vlády a obsazení postu premiéra.


(Zdroj: AP, AFP, DPA, Bloomberg, Kathimerini)


Čtěte více:

Jaké expozice zbyly českým bankám v Řecku? (+komentář)
15.5.2012 11:17
Světová média v minulém týdnu přinesla zprávy o tom, že se řada velkýc...
Řekové se bojí odchodu z eurozóny, za den vybrali z bank 700 mil. EUR
16.5.2012 11:18
Řekové v období mezi dvěma předčasnými parlamentními volbami nadále vy...
Tempo odlivu vkladů z Řecka může zmírnit nová vláda, věří šéf IIF. ECB přestala podporovat některé řecké banky
16.5.2012 18:03
Tempo odlivu vkladů z řeckých bank zrychluje. Upozornil na to ředitel ...
EFSF uvolní řeckým bankám 18 mld. EUR. Zhruba 100 miliard jim plyne pod taktovkou ECB od tamní centrální banky
22.5.2012 12:53
Čtyřka největších řeckých bank získá do pátku 18 miliard eur z prostř...

Váš názor
 • katastrofa vyděrače
  23.5.2012 8:23

  no lunch is free.... Alexisi, začni si konečně obědy platit opravdu sám... jen pro ilustraci - odpis dluhu byl na jednohořeka cca 1 slušný automobil....nevím jak si představuje budoucnost, třeba němcům vynadat, že mu k tomu asociálně nedali náhradní díly a dělat překvapeného že benzin si má do toho lejt sám... fakt děs.
  TOM
 •  
  22.5.2012 20:23

  byl dnes u Paroubka.....
  vikeza
 •  
  22.5.2012 19:06

  ta podpora nezamestnanosti a stimulace rust ma , predpokladam, vypadat tak, ze se za evropske penize vytvori nejaka nova pracovni mista, nejlepe ve statni sprave.
  alain
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data