Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko blízko argentinskému scénáři?

Řecko blízko argentinskému scénáři?

18.05.2012 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Krize v Řecku se zhoršuje rychlým tempem a strategie pro její řešení, či alespoň koaliční vláda, neexistuje. Dosavadní vývoj se přitom velmi podobá kolapsu, kterým prošla Argentina. Obě země si žily nad své možnosti a udržovaly iluzi bohatství a prosperity. Řecko ale na rozdíl od Argentiny nyní nemůže využít vyšší inflace, ani oslabení měny.

V polovině 90. let v Argentině prudce vzrostly dovozy; nedostatečné domácí úspory měly negativní dopad na domácí produkci a výsledkem byl rozšiřující se deficit běžného účtu a propad rezerv. Podobně, jako je tomu v Řecku, byla patrná ztráta konkurenceschopnosti kvůli růstu jednotkových nákladů práce. V Řecku byl tento posun důsledkem nafouknutého vládního sektoru, kde růst mezd dlouhodobě převyšoval růst mezd v soukromém sektoru. V Argentině ale ztráta konkurenceschopnosti představovala zejména odraz posilování měny, jejíž kurz byl navázán na dolar. V obou zemích spustil krizi a recesi vnější šok, doba poklesu a jeho rozsah se doposud také velmi podobají, jak ukazuje následující graf (změna HDP měřená relativně k vrcholu cyklu): 
 
řecko_arg  

Krátce řečeno, Argentina i Řecko postihly důsledky prudkého růstu spotřeby, který dočasně umožnila monetární a kurzová politika zajišťující přechodnou důvěru a přístup na kapitálové trhy. Tato politika byla ale neudržitelná bez toho, aby proběhly významné strukturální reformy zaměřené na snížení nákladu práce a znovuzískání konkurenceschopnosti.

Argentinu nakonec postihl default a země upustila od pevného kurzu. Přišel přechodný růst inflace, který snížil reálné příjmy a mzdy. Vzrostly však exporty, které těžily z růstu cen komodit. Následně vzrostly o 300 % podnikové investice, což nakonec podpořilo i tvorbu pracovních míst a domácí spotřebu.

Řecko má dvě možnosti a obě jsou bolestivé. Pokud se rozhodne pro odchod z eurozóny, může použít vyšší inflaci a oslabení měny. To by možná zažehnalo krátkodobou krizi, stále by ale bylo třeba fiskální reformy, a pozitivní vliv na exporty by pravděpodobně dorazil až se zpožděním. Řecko tak bude možná i nadále spoléhat na masivní podporu ze strany dalších evropských zemí, MMF a ECB. Ta bude ale podmíněna mnoha bolestivými požadavky.

Pro eurozónu, MMF a ECB znamená udržení Řecka nad vodou jistě naprostou prioritu. Pokud se ale podíváme na to, jak MMF zpětně hodnotil svou roli při krizi v Argentině, vidíme, že uznal mnohé chyby. Včetně toho, že včas nezastavil svou podporu strategie úspor a utahování, která byla neudržitelná. Proto je třeba opatrnosti i nyní. Podobná těžká rozhodnutí však musí momentálně učinit vedení eurozóny.

Uvedené je výtahem z „Greece’s predicament: Lessons from Argentina“, autory jsou Peter Kretzmer a Mickey Levy.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  • Argentina - systém měnové rady
    18.05.2012 11:39

    Tento zastaralý systém, obdoba zlatého standardu z 19 stol, k emisi místní měny bylo nutné složit u měnové rady odpovídající množství dolarů a banky proti svým vkladům musí zachovat min požadavky na rezervy. Tím se chránil směnný kurz. V případě výměny pesa za dolar nebo při výběru vkladu stoupá úroková míra. V případě, že došlo obrovské výměně peso za dolary dosáhla úroková míra astronomické úrovně. Vznikl problém inkasovat od zákazníků úrok i jistina. Astronomická úroková míra způsobila pokles akcií a obligací. Paniku zvyšuje likvidace. Konečný věřitel není...
    Pound
Aktuální komentáře
28.09.2020
19:18Německý vicekancléř kvůli Navalnému zastavit Nord Stream 2 nechce
18:56Středověká monetární kapacita a záhadný rok 1971
17:02Wall Street tuní systémy na noční obchodování během voleb
16:59MF: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne
15:24Tisk: Trump v deseti z posledních 15 let neplatil daně z příjmů
14:34Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
13:20EU tlačí na regulaci kryptoměn a digitálních financí, jako argument jí slouží Wirecard
11:12FT: Proč by dobré zprávy mohly být špatnou zprávou pro Big Tech
10:22Zrušení superhrubé mzdy: podle premiéra navždy, efektivní zdanění jen na dva roky
9:37Trump zasáhl sankcemi vůči čínské SMIC (-8 %) srdce tamního čipového průmyslu
8:21Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data