Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Za horší výsledky může silný dolar, tvrdí americké společnosti

Za horší výsledky může silný dolar, tvrdí americké společnosti

12.07.2012 18:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Oddělení zodpovědná za měnové riziko v řadě firem, obzvlášť těch amerických, letos s velkými odměnami počítat nemohou. Opakované zhoršení očekávaných výsledků za druhý kvartál u takových gigantů jako Procter & Gamble nebo Philip Morris International má podle jejich managementu hlavního viníka: nepříznivý vývoj měnových kurzů, konkrétně posilování dolaru.

Jak těžce se měnoví analytici přepočítali, ilustruje právě Procter, druhý největší výrobce spotřebního zboží na světě. Společnost původně předpokládala, že kurzové pohyby letošnímu zisku pomohou. Výkonný ředitel Robert McDonald ale investorům v červnu oznámil, že místo do zad bude kurzový vítr vát ostře v protisměru: umaže 3 mld. USD z tržeb a 400 mil. USD ze zisku.

Procter pravděpodobně nebude jedinou celosvětově působící korporací, kterou špatně zajištěné, nebo nezajištěné pozice v zahraničí připraví o miliardy. Výsledková sezóna teprve začíná a společnosti z indexu S&P 500 by poprvé za 10 měsíců měly dohromady vykázat pokles zisku, v průměru o 1,8 %.

Podle Jeffa Sonnenfelda, který přednáší corporate governance na univerzitě v Yale, je svalování viny za horší výsledky na externí příčiny běžnou výmluvou vrcholových manažerů. McDonald, který si loni na platu a odměnách přišel na 16,2 mil. USD, letos očekávaný zisk Procteru snížil již potřetí, a vysloužil si tím kritiku. Společnost kvůli zvyšování cen ztrácí tržní podíl na úkor rivalů. Nyní přistoupila k zlevňování v šesti kategoriích.

Třeba konkurenční americká korporace Kimberly-Clark potvrdila celoroční prognózu zisku mezi 5,00 a 5,15 USD na akcii. Analytici počítají, že společnost ve 2Q zvýšila tržby i zisk. Polovinu svého odbytu přitom realizuje mimo severní Ameriku, oproti 59 % u Procteru.

Pokud se americké společnosti nezajistily, pak na velkých trzích jako Brazílie, Rusko nebo Indie, jejichž měny od začátku roku ztratily i 15 % hodnoty, vydělají v přepočtu na dolary mnohem méně, než čekaly. Podobné je to s tržbami v eurozóně postižené dluhovou krizí. Euro ve 2Q12 vůči dolaru oslabilo o 5,1 %. Dlouhodobým trendem je přitom zajišťování proti oslabování dolaru, proto jsou ztráty v řadě případů nečekaně vysoké.

Ekonom Charles Peabody nedávno varoval, že účetní hodnota americké banky Citigroup by mohla v uplynulém kvartále klesnout o 3 až 5 mld. USD kvůli posilování dolaru vůči brazilskému realu, indické rupii a mexickému pesu. Poté, co real klesl na tříleté minimum, požádala největší světová celulózka Fibria Celulose SA z Brazílie konsorcium bank o uvolnění podmínek pro dolarové úvěry. Kolem 90 % jejích dluhových pozic je denominováno v USD.

Nezajištěné pozice a nedostatek předvídavosti vytrestají také společnost Coca-Cola. Její zisk ve 2Q12 podle odhadů JPMorgan kvůli slábnoucímu realu a klesajícím úrokovým sazbám v Brazílii klesne o 30 mil. USD. Americký výrobce nápojů na brazilských účtech nechal ekvivalent 3 mld. USD, aby tak vydělal na vyšších úrokových sazbách tamních bank. Polovinu pozic přitom nezajistil vůči poklesu kurzu.

Některé společnosti projevily dostatečně velkou prozíravost a proti kurzovým výkyvům se pojistily správně. Třeba výrobce softwaru Adobe Systems, který generuje 57 % tržeb mimo Spojené státy, zredukoval kurzovou ztrátu z potenciálních 14,5 mil. USD na 3,8 mil. USD. Internetovému gigantu Google se podle odhadů dopad kurzových výkyvů podařilo omezit ze 3,7% poklesu tržeb na 2,1% pokles.

Philip Morris International kvůli silnému dolaru snížil letos prognózovaný zisk o 10 centů na 5,10 až 5,20 USD na akcii. Tabákový koncern se sídlem v New Yorku realizuje veškerý odbyt mimo Spojené státy, 30 % produkce prodá v EU.

(Zdroje: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m