Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Shiller: Finance nejsou škůdcem, jejich demokratizace ukazuje Marxův omyl

Shiller: Finance nejsou škůdcem, jejich demokratizace ukazuje Marxův omyl

30.7.2012 18:38
Autor: Redakce, Patria.cz

„Ve světě roste nespokojenost s rozdělením bohatství, finanční sektor je vnímán jako škůdce. Podle mě jím ale není, protože finance jsou technologií a pokud ji správně používáme, nerovnosti může snižovat. Domnívám se, že lidé pracující v tomto sektoru mají morální závazek postupovat směrem k demokratizaci financí,“ uvedl pro VOX Robert Shiller z Yale University. Podle jeho názoru není vhodné přemýšlet o finančnictví jako o prostoru ke zbohatnutí, ale jako o aktivitách, které lidem umožňují dosažení společných cílů. „Vše, o čem se domníváme, že je důležité, musíme dělat společně. Potřebujeme skupiny lidí, různé zdroje, různé prostředky, které jsou produkovány v jiných zemích a které používáme jako vstupy pro naši aktivitu. Vše musí mít navíc nějakou dlouhodobou podporu, a tou jsou finance,“ míní profesor.

Nicméně ohledně finančních inovací panuje podle Shillera velká skepse – například Paul Volcker si prý před dvěma lety nedovedl vzpomenout na jinou finanční inovaci než bankovní automat. Problém však není v tom, že by finanční inovace nepomáhaly, ale v sobeckosti finančních korporací, které se orientují pouze na zisk. Příkladem prospěšného instrumentu je dluhopis vydávaný vládou Velké Británie, který je splácen pouze v případě, kdy se naplní určitý společenský cíl. Problémové jsou naopak například CDS – ty podle profesora nefungují a pomohly k prohloubení krize. I ony ale mají „sociální přínos“, protože umožnily některým rodinám, aby si pořídily jinak nedosažitelné bydlení.

V současném finančním systému je podle Shillera určitá tendence k nepoctivému jednání. Příkladem je i to, že při tradingu nemá jedna strana zájem na tom, aby šířila informace, které má - prodává tak třeba cenné papíry i přesto, že ví o jejich špatné kvalitě, jako to činila banka Goldman Sachs s Abacus Securities. Proto je třeba regulace i dobrovolného zlepšování standardů. „Někdy se ale takové věci stanou a já neříkám, že je vše růžové,“ uvedl profesor. Šťastný podle něho není ani případ, kdy se někdo z vedení velké banky dostane do významné veřejné funkce. Příkladem je Henry Paulson z Goldman Sachs, kterého jmenoval George Bush ministrem financí a který „vedl bankrot AIG tak, aby to prospělo Goldman Sachs“. Společnost má totiž „fundamentální dilema“ – systému rozumí jen lidé, „kteří jsou členy nějaké profesní skupiny, začnou se s ní identifikovat a cítí k ní loajalitu“. Finanční systém pak trpí i přílišnou složitostí, která je ale obecným problémem technologií.

„Karl Marx kritizoval kapitalismus v podstatě proto, že mu dominovali ti, kteří vlastnili kapitál. Pracující třída k němu neměla přístup. Moderní společnost je ovšem jiná a každý, kdo má finanční vzdělání, má ke kapitálu přístup a nemusí se narodit bohatý,“ míní Shiller. Dnes podle něho stačí, aby lidé věděli, jak vytvořit podnikatelský plán a prezentovat ho investorovi, nezáleží na tom, z jaké třídy podnikatel pochází. Zde se projevuje „fundamentální chyba v tom, jak Marx uvažoval – domníval se totiž, že třídy jsou neměnné a pracující nemají žádnou naději na zlepšení. V dnešní společnosti tomu tak ale není a my bychom i nadále měli podporovat demokratizaci financí, apeluje Shiller.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 • Marxův omyl
  31.7.2012 9:51

  Pan Shiller by neměl tolik holdovat tvrdému alkoholu když chce psát hlubokomyslné články. Možná by táké měl dávat pozor na to, co kouří.
  Karel
  • Re: Marxův omyl
   31.7.2012 10:11

   Snížená konzumace alkoholu by jistě vedla k tomu, že pan Shiller napíše lepší článek, ale abys ty napsal smysluplnou reakci potřeboval bys transplantaci mozku. (I když v tvém případě by stačil i mozek šimpanze).
   ..
   • Pindy naší mindy
    31.7.2012 12:27

    Autor mluví o tom co by mělo podle jeho názoru být, ale nemluví o tom co je. Spíš než o ekonomice je to o obhajobě dělení výnosů společnosti ve prospěch finančníků.
    comodity
   • 31.7.2012 10:39

    Se nestyď podepsat..o))
    Velkamedvědice
   •  
    31.7.2012 10:32

    Díky za doporučení, předpokládám, že máš s tou transplantací vlastní zkušenost.
    Karel
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data