Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Shiller: Finance nejsou škůdcem, jejich demokratizace ukazuje Marxův omyl

Shiller: Finance nejsou škůdcem, jejich demokratizace ukazuje Marxův omyl

30.07.2012 18:38
Autor: Redakce, Patria.cz

„Ve světě roste nespokojenost s rozdělením bohatství, finanční sektor je vnímán jako škůdce. Podle mě jím ale není, protože finance jsou technologií a pokud ji správně používáme, nerovnosti může snižovat. Domnívám se, že lidé pracující v tomto sektoru mají morální závazek postupovat směrem k demokratizaci financí,“ uvedl pro VOX Robert Shiller z Yale University. Podle jeho názoru není vhodné přemýšlet o finančnictví jako o prostoru ke zbohatnutí, ale jako o aktivitách, které lidem umožňují dosažení společných cílů. „Vše, o čem se domníváme, že je důležité, musíme dělat společně. Potřebujeme skupiny lidí, různé zdroje, různé prostředky, které jsou produkovány v jiných zemích a které používáme jako vstupy pro naši aktivitu. Vše musí mít navíc nějakou dlouhodobou podporu, a tou jsou finance,“ míní profesor.

Nicméně ohledně finančních inovací panuje podle Shillera velká skepse – například Paul Volcker si prý před dvěma lety nedovedl vzpomenout na jinou finanční inovaci než bankovní automat. Problém však není v tom, že by finanční inovace nepomáhaly, ale v sobeckosti finančních korporací, které se orientují pouze na zisk. Příkladem prospěšného instrumentu je dluhopis vydávaný vládou Velké Británie, který je splácen pouze v případě, kdy se naplní určitý společenský cíl. Problémové jsou naopak například CDS – ty podle profesora nefungují a pomohly k prohloubení krize. I ony ale mají „sociální přínos“, protože umožnily některým rodinám, aby si pořídily jinak nedosažitelné bydlení.

V současném finančním systému je podle Shillera určitá tendence k nepoctivému jednání. Příkladem je i to, že při tradingu nemá jedna strana zájem na tom, aby šířila informace, které má - prodává tak třeba cenné papíry i přesto, že ví o jejich špatné kvalitě, jako to činila banka Goldman Sachs s Abacus Securities. Proto je třeba regulace i dobrovolného zlepšování standardů. „Někdy se ale takové věci stanou a já neříkám, že je vše růžové,“ uvedl profesor. Šťastný podle něho není ani případ, kdy se někdo z vedení velké banky dostane do významné veřejné funkce. Příkladem je Henry Paulson z Goldman Sachs, kterého jmenoval George Bush ministrem financí a který „vedl bankrot AIG tak, aby to prospělo Goldman Sachs“. Společnost má totiž „fundamentální dilema“ – systému rozumí jen lidé, „kteří jsou členy nějaké profesní skupiny, začnou se s ní identifikovat a cítí k ní loajalitu“. Finanční systém pak trpí i přílišnou složitostí, která je ale obecným problémem technologií.

„Karl Marx kritizoval kapitalismus v podstatě proto, že mu dominovali ti, kteří vlastnili kapitál. Pracující třída k němu neměla přístup. Moderní společnost je ovšem jiná a každý, kdo má finanční vzdělání, má ke kapitálu přístup a nemusí se narodit bohatý,“ míní Shiller. Dnes podle něho stačí, aby lidé věděli, jak vytvořit podnikatelský plán a prezentovat ho investorovi, nezáleží na tom, z jaké třídy podnikatel pochází. Zde se projevuje „fundamentální chyba v tom, jak Marx uvažoval – domníval se totiž, že třídy jsou neměnné a pracující nemají žádnou naději na zlepšení. V dnešní společnosti tomu tak ale není a my bychom i nadále měli podporovat demokratizaci financí, apeluje Shiller.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 • Marxův omyl
  31.07.2012 9:51

  Pan Shiller by neměl tolik holdovat tvrdému alkoholu když chce psát hlubokomyslné články. Možná by táké měl dávat pozor na to, co kouří.
  Karel
  • Re: Marxův omyl
   31.07.2012 10:11

   Snížená konzumace alkoholu by jistě vedla k tomu, že pan Shiller napíše lepší článek, ale abys ty napsal smysluplnou reakci potřeboval bys transplantaci mozku. (I když v tvém případě by stačil i mozek šimpanze).
   ..
   • Pindy naší mindy
    31.07.2012 12:27

    Autor mluví o tom co by mělo podle jeho názoru být, ale nemluví o tom co je. Spíš než o ekonomice je to o obhajobě dělení výnosů společnosti ve prospěch finančníků.
    comodity
   • 31.07.2012 10:39

    Se nestyď podepsat..o))
    Velkamedvědice
   •  
    31.07.2012 10:32

    Díky za doporučení, předpokládám, že máš s tou transplantací vlastní zkušenost.
    Karel
Aktuální komentáře
29.09.2020
22:02Obchodování v USA poznamenala nervozita  
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích
16:08NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
15:44AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:44Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
15:17Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta
14:47Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia
13:41UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pololetní zpráva k 30.6.2020
13:25Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
13:07Primární nabídka Allegro je největším úpisem na varšavské burze
12:42Týdenní výhled: První prezidentská debata v USA a nová firma Siemens Energy  
12:02Pozvánka na webinář Na stopě investičním příležitostem. Již zítra!
11:58Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo
11:39Akcie korigují začátek týdne, koruně a euru se však daří  
10:51De Grauwe: Příběh tří depresí a co bude dál
9:14Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
8:53U nás hrozí nouzový stav, v USA proběhne prezidentská debata  
8:06Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board