Více než 30 mrtvých si ve čtvrtek vyžádaly nové potyčky mezi policisty a stávkujícími horníky v jihoafrickém platinovém dole Marikana nedaleko Johannesburgu. Ministr policie Nathi Mthethwa dnes upozornil, že mnoho lidí bylo zraněno a bilance nemusí být konečná.
Podle zpravodajského serveru BBC šlo o jednu z nejkrvavějších policejních operací od konce rasistického režimu apartheidu v JAR v roce 1994. Stávka v dole největšího světového producenta platiny (626 GBp, -3,47%) trvá už více než týden. Horníci požadují zvýšení platů.
Policie začala střílet ve čtvrtek odpoledne na horníky vyzbrojené mačetami a železnými tyčemi poté, co se asi 3000 stávkujících odmítlo rozejít po ultimátu zaměstnavatele, aby obnovili práci. jim zároveň pohrozil hromadným propuštěním.
Úřady začaly vyšetřovat okolnosti střelby, která si podle odborového svazu horníků NUM vyžádala 36 obětí. Místní novinář uvedl, že policie nejdříve použila vodní děla a slzný plyn, aby stávkující rozehnala. Pak se ale prý ozvala střelba, která trvala asi dvě minuty.
Mluvčí policie Dennis Adriao prohlásil, že pořádkové síly neměly na vybranou. "Policie byla podlým způsobem napadena skupinou, která použila nejrůznějších zbraní, včetně střelných," prohlásil dnes ráno. "Policisté byli kvůli ochraně svých životů a v situaci legitimní obrany přinuceni odpovědět silou," dodal s tím, že incidentu předcházelo mnohahodinové vyjednávání, které ale nikam nevedlo.
Stávku provázely i v minulých dnech násilné střety jednak mezi znesvářenými odborovými organizacemi, jednak se zasahujícími pořádkovými silami. Od neděle přišlo o život údajně již deset lidí.
Stávka v dole Marikana donutila zastavit produkci v celé zemi. Společnost uvedla, že za dobu protestu se její těžba propadla o 15.000 uncí platiny a pravděpodobně se jí nepodaří naplnit celoroční plán na vytěžení 750.000 uncí vzácného kovu. Od začátku stávky se akcie společnosti propadly o 13 procent.
Prezident Jacob Zuma uvedl, že ho "nesmyslné násilí šokovalo" a že představitele bezpečnostních složek požádal, aby při stíhání lidí zodpovědných za krveprolití udělali vše, co je v jejich silách.
JAR je od skončení apartheidu a prvních všerasových voleb v roce 1994 podle agentury Reuters chápána jako příklad stability. Analytik Daniel Silke ale agentuře AFP řekl, že životy běžných lidí se v posledních letech změnily jen minimálně a vláda na tuto frustraci nedokázala reagovat. Čtvrteční krveprolití prý dokládá velké sociální napětí v zemi, které poznamenává i rivalita mezi odborovými svazy.