Zlaté období Číny, které podporovalo poptávku po kovech, jako je měď, hliník a železná ruda, jsou podle společnosti Jefferies u konce.
Vzhledem k tomu, že Čína čelí klesající populaci a geopolitickým výzvám, dlouhodobější poptávce budou nyní dominovat USA a Evropa, uvedli analytici Jefferies v čele s Christopherem LaFeminou.
Graf: Vývoj indexu LMEX zahrnujícího 6 průmyslově používaných kovů za posledních 5 let

Zdroj: Bloomberg
"Čína bude v příštím desetiletí spíše protivětrem než větrem v zádech," uvedli. Čínský supercyklus, poháněný urbanizací a industrializací skončil a cyklus transformace energetiky a dekarbonizace právě začal, uvedli analytici.
Největší asijská ekonomika byla v posledních dvou až třech desetiletích klíčovou podporou trhů s kovy s tím, jak země budovala potřebnou infrastrukturu. Zdlouhavé postcovidové zotavení Číny však ukazuje, že může postrádat sílu potřebnou k povzbuzení globální poptávky vechvíli, kdy prochází transformací na ekonomiku více orientovanou na služby.
Graf: Vývoj ceny mědi za posledních 6 měsíců

Zdroj" Bloomberg
Tato dynamika se letos odrazila na trzích, kde většina kovů klesla i poté, co Peking na konci roku opustil svou politiku Covid Zero.
Železná ruda v pátek mírně klesala o 0,7 % na 110,85 USD a za týden klesla o 2,3 %. Komodita nutná k výrobě oceli nyní smazala všechny své zisky z počátku roku, protože optimismus ohledně oživení Číny opadl.
Měď na londýnské burze kovů klesla o 0,5% na 8 534 USD za tunu, přičemž se kov, který je považovaný za klíčový ukazatel vývoje v průmyslu, obchodoval mírně výše, než kde byl na začátku roku. Hliník klesl za týden o přibližně 3% a od konce února má klesající trend.
Zdroj: Bloomberg