Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Krize eurozóny může trvat 20 let

Natixis: Krize eurozóny může trvat 20 let

17.8.2012 18:26
Autor: Redakce, Patria Online

Neměli bychom se domnívat, že krize v eurozóně skončí rychle. Pro její ukončení totiž musí být splněny následující podmínky: Soukromý sektor musí projít dostatečným oddlužením v těch zemích, kde jeho dluh přesáhl únosnou mez. Jde zejména o Španělsko, Řecko, Irsko a Nizozemí. Situace je horší tam, kde nastal prudký propad cen nemovitostí. K tomu je nutné, aby jednotlivé ekonomiky eurozóny vytvořily dost míst na nahrazení těch, které byly ztraceny kvůli procesu deindustrializace a prasknutí realitní bubliny. To se týká zejména Francie, Itálie, Španělska, Řecka, Irska a Portugalska.

K výše uvedenému musíme přičíst potřebu vyrovnat se s deficity na fiskální i vnější úrovni. Fiskální deficity přitom musí být sníženy i přes slabou ekonomickou aktivitu. Země, které mají strukturální vnější deficity, se jich musí zbavit opětovnou industrializací, zlepšením konkurenceschopnosti a snížením domácí poptávky. Alternativu představuje vytvoření federalismu v eurozóně.

Následující graf ukazuje vývoj domácí poptávky (její meziroční růst) ve vybraných členských zemích eurozóny a v eurozóně samotné. Tento vývoj odráží zejména tlak na pokračující oddlužení, které následně vede ke snižování výdajů.

20

Všechny popsané procesy zaberou dlouhý čas. Je možné, že budou trvat i 20 let. To znamená, že existuje riziko dlouhodobé ekonomické, politické, finanční a sociální nestability, která se bude projevovat nízkými cenami aktiv a vysokou volatilitou na trzích.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 • Diskuze
  20.8.2012 8:01

  Co kdy někdo zkusil přidat nějaký názor k tématu? Má tu někdo vlastní názor na řešení krize, opřený o znalost makroekonomie?
  Karel
  • Re: Diskuze
   20.8.2012 9:38

   Co chceš Karle řešit? Není CO řešit. Teď už čeká lidstvo pouze cesta dolů. Jestli tomuhle někdo říká krize, tak začnu kandidovat na papeže :-)))
   Jesse
 • co je to za rébus?
  20.8.2012 7:46

  Krize je permanentní a lepší už to nebude. Jsme jako lidstvo na vrcholu, ale ti co jsou v mediálním popředí tuto smutnou zkutečnost jaxi neumí pochopit. Recese mohla přijít už cca před 30 lety, ale díky technologiím a nulám v elektronických systémech se dostavila o něco později. Teď si tu "smetánku" vylížeme i s chlupama. Kdo má představu, že obludnému rozmnožování populace na zemi dokáže ještě někdo čelit vymýšlením náhražek a oblbovadel, ten patří do cvokhausu. Krom toho rapidně ubývá zdrojů. A když nebudou zdroje stačit a lidi se budou muset omezovat po všech stránkám, bude to mít dopad i na kapitálové trhy. Grafy si strčtě do zadku. Stará Kudláčková už ví dávno před analytikama, že mléko není mléko, syntetika nejsou přírodní léčiva, že sledování 80 kanálů je debilovina a na benzín si vydělá jen 10% populace. Při postupném zabetonování zemské plochy se lidstvo brzo posere :-))
  Jesse
 • Krize může........
  17.8.2012 18:56

  Ale nemusi trvat - zase ta oblíbená hra se slovíčky. Zde ale máme přinejmenším možnost vyjádřit vlastní názor a ne jako v případě Petra Žabžy jen poslouchat už ani ne nějaký názor, ale jen jeho uplakaný komentář jak mu všichni křivdí a ubližujou. Proč se ale diví - zapřičinuje si to sám svým přístupem a předstíraním že všechno ví a zná. Nyní se cítí uražen jen proto, že mu někdo připomněl že se spletl. Pochopitelně dělat chyby je lidské, ale nepřiznat si chybu je nafoukanost. Obzvláště když má k dispozici tolik technických možností a informaci z celého světa a navíc je placen za to aby tyto informace zpracovával a pčředával. Proč si ostatní nestěžují jako on a dále jsou otevření k diskuzi ?
  Pazderka
  • Re: Krize může........
   19.8.2012 20:30

   A Váš vlastní názor k tématu je ... aha ... Vy se jenom snažíte demonstrovat důvod, proč je někdy lepší diskuse nechat uzavřené.
   razit
   • Diskuze
    20.8.2012 7:31

    Jestlipak víte, jak dopadl na serveru Technet pan Miloš Čermák, který si vynutil, že pod jeho články nebude diskuze? Čtenáři jej začali bojkotovat (vzhledem k některým článkům se opravdu nedivím) a po nějakém času zmizel. Pan Žabža nechce pochopit, že v oblasti financí nelze důsledně rozlišovat mezi analytikem a prognostikem, zejména když analytik na závěr své analýzy napíše doporučuji titul ke koupi :-)
    oh171
    • Re: Diskuze
     20.8.2012 9:21

     Mo tak pana Žabžu bojkotujte. nikdo Vém bránit nebude. Nechápu proč, ale je proto nutné zanášet diskuse k úplně jinému tématu plačkama a odpadem (k čemuž v téhle chvíli vesele přispívám - takže to je asi tak poslední co jsem k tomu chtěl říct).
     razit
     • Razit - diskuze
      20.8.2012 10:01

      důvod ke psaní mimo diskuzi je snadné pochopit i pro žáka páté základní. Kdyby pan Žabža umožnil diskuzi tak se bude mluvit o "plačkách" na jeho diskuzi a ne tady. On moc rád mluví sám a né diskutuje. Proto také zrušil možnost mu odpovídat a projevit vlastní názor. Už to chápeš proč?
      Pazderka
      • Re: Razit - diskuze
       20.8.2012 10:10

       Bylo by asi dobré upřesnit, že pan Žabža umožňuje diskuzi přes e-mail, který je pod jeho články uveden. Podle mě je to ale trochu kočkopes :-)
       oh171
       • E-mail diskuze.....
        20.8.2012 10:24

        to je zase jeho trik. Napsat mu můžete, ale stejně jako u pánů z parlamentu se odpovědi nedočkáte. Asi odpovídá jen na ty kteří mu pochlebují.
        Pazderka
        • Re: E-mail diskuze.....
         20.8.2012 11:35

         Diskutujete Ad hominem, ve stredoveku by vas z diskuse vyhodili. Preju vám hezký den bez článků pana Žabži a mne hezký den s jeho články, na které se těším. Maucta.
         dan_tencl
         • Návrat do středověku....
          20.8.2012 16:28

          vy by jste se tam zřejmě velice rád vratil a každého kdo má odlišný názor za všebecného veselí a křepčení upaloval. Vám bz úplně stačilo vrátiti se pouhých let jen s tím rozdílem, že to se jen věšelo.
          Pazderka
          • Pazderka
           20.8.2012 16:35

           Stačí pochopit, že čuráte mimo mísu..Článek se Žabžy netýká a pokud mu píšete stejným stylem, jako se tady vyjadřujete, nedivím se, že neodepisuje...
           Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data