Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Krize eurozóny může trvat 20 let

Natixis: Krize eurozóny může trvat 20 let

17.08.2012 18:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Neměli bychom se domnívat, že krize v eurozóně skončí rychle. Pro její ukončení totiž musí být splněny následující podmínky: Soukromý sektor musí projít dostatečným oddlužením v těch zemích, kde jeho dluh přesáhl únosnou mez. Jde zejména o Španělsko, Řecko, Irsko a Nizozemí. Situace je horší tam, kde nastal prudký propad cen nemovitostí. K tomu je nutné, aby jednotlivé ekonomiky eurozóny vytvořily dost míst na nahrazení těch, které byly ztraceny kvůli procesu deindustrializace a prasknutí realitní bubliny. To se týká zejména Francie, Itálie, Španělska, Řecka, Irska a Portugalska.

K výše uvedenému musíme přičíst potřebu vyrovnat se s deficity na fiskální i vnější úrovni. Fiskální deficity přitom musí být sníženy i přes slabou ekonomickou aktivitu. Země, které mají strukturální vnější deficity, se jich musí zbavit opětovnou industrializací, zlepšením konkurenceschopnosti a snížením domácí poptávky. Alternativu představuje vytvoření federalismu v eurozóně.

Následující graf ukazuje vývoj domácí poptávky (její meziroční růst) ve vybraných členských zemích eurozóny a v eurozóně samotné. Tento vývoj odráží zejména tlak na pokračující oddlužení, které následně vede ke snižování výdajů.

20

Všechny popsané procesy zaberou dlouhý čas. Je možné, že budou trvat i 20 let. To znamená, že existuje riziko dlouhodobé ekonomické, politické, finanční a sociální nestability, která se bude projevovat nízkými cenami aktiv a vysokou volatilitou na trzích.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 • Diskuze
  20.08.2012 8:01

  Co kdy někdo zkusil přidat nějaký názor k tématu? Má tu někdo vlastní názor na řešení krize, opřený o znalost makroekonomie?
  Karel
  • Re: Diskuze
   20.08.2012 9:38

   Co chceš Karle řešit? Není CO řešit. Teď už čeká lidstvo pouze cesta dolů. Jestli tomuhle někdo říká krize, tak začnu kandidovat na papeže :-)))
   Jesse
 • co je to za rébus?
  20.08.2012 7:46

  Krize je permanentní a lepší už to nebude. Jsme jako lidstvo na vrcholu, ale ti co jsou v mediálním popředí tuto smutnou zkutečnost jaxi neumí pochopit. Recese mohla přijít už cca před 30 lety, ale díky technologiím a nulám v elektronických systémech se dostavila o něco později. Teď si tu "smetánku" vylížeme i s chlupama. Kdo má představu, že obludnému rozmnožování populace na zemi dokáže ještě někdo čelit vymýšlením náhražek a oblbovadel, ten patří do cvokhausu. Krom toho rapidně ubývá zdrojů. A když nebudou zdroje stačit a lidi se budou muset omezovat po všech stránkám, bude to mít dopad i na kapitálové trhy. Grafy si strčtě do zadku. Stará Kudláčková už ví dávno před analytikama, že mléko není mléko, syntetika nejsou přírodní léčiva, že sledování 80 kanálů je debilovina a na benzín si vydělá jen 10% populace. Při postupném zabetonování zemské plochy se lidstvo brzo posere :-))
  Jesse
 • Krize může........
  17.08.2012 18:56

  Ale nemusi trvat - zase ta oblíbená hra se slovíčky. Zde ale máme přinejmenším možnost vyjádřit vlastní názor a ne jako v případě Petra Žabžy jen poslouchat už ani ne nějaký názor, ale jen jeho uplakaný komentář jak mu všichni křivdí a ubližujou. Proč se ale diví - zapřičinuje si to sám svým přístupem a předstíraním že všechno ví a zná. Nyní se cítí uražen jen proto, že mu někdo připomněl že se spletl. Pochopitelně dělat chyby je lidské, ale nepřiznat si chybu je nafoukanost. Obzvláště když má k dispozici tolik technických možností a informaci z celého světa a navíc je placen za to aby tyto informace zpracovával a pčředával. Proč si ostatní nestěžují jako on a dále jsou otevření k diskuzi ?
  Pazderka
  • Re: Krize může........
   19.08.2012 20:30

   A Váš vlastní názor k tématu je ... aha ... Vy se jenom snažíte demonstrovat důvod, proč je někdy lepší diskuse nechat uzavřené.
   razit
   • Diskuze
    20.08.2012 7:31

    Jestlipak víte, jak dopadl na serveru Technet pan Miloš Čermák, který si vynutil, že pod jeho články nebude diskuze? Čtenáři jej začali bojkotovat (vzhledem k některým článkům se opravdu nedivím) a po nějakém času zmizel. Pan Žabža nechce pochopit, že v oblasti financí nelze důsledně rozlišovat mezi analytikem a prognostikem, zejména když analytik na závěr své analýzy napíše doporučuji titul ke koupi :-)
    oh171
    • Re: Diskuze
     20.08.2012 9:21

     Mo tak pana Žabžu bojkotujte. nikdo Vém bránit nebude. Nechápu proč, ale je proto nutné zanášet diskuse k úplně jinému tématu plačkama a odpadem (k čemuž v téhle chvíli vesele přispívám - takže to je asi tak poslední co jsem k tomu chtěl říct).
     razit
     • Razit - diskuze
      20.08.2012 10:01

      důvod ke psaní mimo diskuzi je snadné pochopit i pro žáka páté základní. Kdyby pan Žabža umožnil diskuzi tak se bude mluvit o "plačkách" na jeho diskuzi a ne tady. On moc rád mluví sám a né diskutuje. Proto také zrušil možnost mu odpovídat a projevit vlastní názor. Už to chápeš proč?
      Pazderka
      • Re: Razit - diskuze
       20.08.2012 10:10

       Bylo by asi dobré upřesnit, že pan Žabža umožňuje diskuzi přes e-mail, který je pod jeho články uveden. Podle mě je to ale trochu kočkopes :-)
       oh171
       • E-mail diskuze.....
        20.08.2012 10:24

        to je zase jeho trik. Napsat mu můžete, ale stejně jako u pánů z parlamentu se odpovědi nedočkáte. Asi odpovídá jen na ty kteří mu pochlebují.
        Pazderka
        • Re: E-mail diskuze.....
         20.08.2012 11:35

         Diskutujete Ad hominem, ve stredoveku by vas z diskuse vyhodili. Preju vám hezký den bez článků pana Žabži a mne hezký den s jeho články, na které se těším. Maucta.
         dan_tencl
         • Návrat do středověku....
          20.08.2012 16:28

          vy by jste se tam zřejmě velice rád vratil a každého kdo má odlišný názor za všebecného veselí a křepčení upaloval. Vám bz úplně stačilo vrátiti se pouhých let jen s tím rozdílem, že to se jen věšelo.
          Pazderka
          • Pazderka
           20.08.2012 16:35

           Stačí pochopit, že čuráte mimo mísu..Článek se Žabžy netýká a pokud mu píšete stejným stylem, jako se tady vyjadřujete, nedivím se, že neodepisuje...
           Velkamedvědice
Aktuální komentáře
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny
6:11Investiční tip Constellation Brands: Zpátky do restaurace  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university