Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Philip Morris ČR ve 3Q zvýšil tržby zejména exportem, pokles tržního podílu doma zpomaluje (+komentář)

Philip Morris ČR ve 3Q zvýšil tržby zejména exportem, pokles tržního podílu doma zpomaluje (+komentář)

8.11.2012 9:42, aktualizováno: 8.11. 10:19
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Tuzemská tabáková společnost Philip Morris ČR zveřejnila výsledky za třetí čtvrtletí a devět měsíců roku 2012. Tržby bez spotřební daně a DPH ve 3Q12 meziročně zvýšila o 3,9 %na 3,302 miliardy korun, za devět měsíců roku o 8,9 % na 9,586 mld. . Celkový odbyt ve 3Q12 vzrostl o 5,8 % na 8,017 miliardy jednotek, za čímž stojí růst exportu o 19,1 % na 4,905 mld. jednotek. Odbyt v České republice klesl ve čtvrtletí o 7,9 % na 2,236 miliardy jednotek, na Slovensku o 14,7 procenta na 876 milionů jednotek. Za devět měsíců roku 2012 pokles odbytu v ČR dosahuje 8,0 % na 6,523 mld. jednotek, na Slovensku 6,5 % na 2,617 mld. jednotek.

„Nárůst tržeb byl způsoben zejména vyšším objemem vývozů jiným společnostem ve skupině PMI a příznivým vývojem cen v České republice a na Slovensku společně s příznivým vývojem měnového kurzu,“ uvedla firma k výsledkům. „Nárůst čistých tržeb byl částečně eliminován nižším objemem prodejů a mírou zastoupení jednotlivých značek v prodejích v České republice a na Slovensku,“ dodala PM ČR.

"Růst tržeb byl tažen zejména růstem exportu v rámci skupiny PMI s nižší marží. Domácí prodeje v České republice a na Slovensku zůstávají pod tlakem. To je důsledkem poklesu celkového cigaretového trhu i pokračujícího přesunu zákazníků do nižšího cenového segmentu na obou trzích. Celkově hodnotíme představená čísla jako neutrální pro akcie Philip Morris ČR, jelikož nepředstavují odchylku oproti tomu, co reportovala mateřská skupina PMI v rámci svých výsledků za 3Q12 a 9M12 u českého trhu před několika týdny. Domníváme se, že Philip Morris ČR vyplatí v příštím roce dividendu na úrovni 960 korun za akcii, což znamená dividendový výnos 8,8 %," uvedl analytik Patria Direct Tomáš Tomčány

Česká republika

Tržby v tuzemsku bez spotřební daně a DPH za třetí čtvrtletí roku 2012 se v porovnání se stejným obdobím roku 2011 snížily o 4,9 %. „Zejména v důsledku nižšího objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích ve výši 95 milionů , což bylo částečně eliminováno příznivým vývojem cen ve výši 22 milionů ,“ komentuje firma. Čisté tržby za prvních devět měsíců roku 2012 poklesly o 3,6 %.

Podle interních odhadů Philip Morris ČR se celkový trh cigaret v České republice za třetí čtvrtletí roku 2012 snížil o 3,5 % na 5,3 miliardy kusů. „Zejména v důsledku zvýšení cen a pokračujícímu nárůstu segmentu jemně řezaného tabáku s nižším daňovým zatížením,“ uvádí firma. Za prvních devět měsíců roku 2012 poklesl celkový trh cigaret o 3,6 % na 15,2 miliardy kusů.

Podle maloobchodního průzkumu agentury ACNielsen poklesl domácí tržní podíl společnosti Philip Morris ČR ve 3Q12 o 0,9 % na 50,6 %. „Jde o důsledek pokračujícího poklesu tržního podílu u místních značek v levném cenovém segmentu, který byl částečně vykompenzován vyšším podílem značek Marlboro, Philip Morris a Chesterfield. Značky Philip Morris a Chesterfield byly uvedeny na trh v novém balení, značka Philip Morris v prvním a značka Chesterfield ve třetím čtvrtletí 2012,“ uvádí PM ČR. Přestože tržní podíl za prvních devět měsíců roku 2012 poklesl o 1,4 procentního bodu na 50,8 %, míra poklesu výrazně zpomalila ve srovnání s tržním podílem 51,1 % ve 4Q11.

Objem domácího odbytu PM ČR ve 3Q12 klesl meziročně o 7,9 %, za devět měsíců roku o 8,0 %.

Slovensko

Tržby
společnosti Philip Morris Slovakia bez spotřební daně a DPH za 3Q12 se v místní měně snížily meziročně o 9,9 %, dle firmy zejména v důsledku nižšího objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích ve výši 3,3 milionů eur, ovlivněných snižováním zásob obchodních partnerů vyvolaným zvýšením spotřební daně od 1. října 2012 a 31. říjnem 2012 – datem pro maloobchodní doprodej výrobků s předchozí spotřební daní.

Čisté tržby se zároveň snížily vlivem zvýšení cen v první polovině 2012 v návaznosti na zvýšení spotřební daně. „Pokles byl částečně eliminován příznivým vývojem cen cigaret ve výši 1,2 milionů eur. Čisté tržby za prvních devět měsíců roku 2012 se snížily o 1,0 %,“ dodala firma.

Podle odhadů společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. poklesl celkový trh cigaret na Slovensku za třetí čtvrtletí roku 2012 o 15,0 % na 1,7 miliardy kusů cigaret. Za prvních devět měsíců roku 2012 celkový trh cigaret poklesl o 7,9 % na 5,2 miliard kusů. Podle ACNielsen se tržní podíl Philip Morris Slovakia zvýšil za 3Q12 o 0,1 % na 51,1 %. „Toto zvýšení bylo způsobeno výrazným nárůstem značek L&M a Petra, a bylo částečně eliminováno poklesem tržního podílu značek Sparta a Red & White. Za prvních devět měsíců roku 2012 se tržní podíl zvýšil o 1,1 procentního bodu na 50,8 %,“ uvedla firma.

Objem domácího odbytu Philip Morris Slovakia 3Q12 poklesl o 14,7 %, zejména v důsledku poklesu celkového trhu, který byl částečně eliminován vyšším tržním podílem. Za devět měsíců roku 2012 poklesl objem domácího odbytu o 6,5 %. 

Export

Tržby z vývozu se za 3Q12 meziročně zvýšily o 20,2 %, a to zejména v důsledku vyššího objemu prodeje cigaret a ostatních tabákových výrobků jiným společnostem ve skupině PMI a příznivého vývoje měnového kurzu ve výši 38 milionů . „Ze stejných důvodů se zvýšily i tržby z vývozu o 29,0 % za prvních devět měsíců roku 2012. Při vyloučení příznivého vlivu měnového kurzu se celkové tržby z vývozu zvýšily o 16,9 % ve třetím čtvrtletí 2012, resp. o 25,0 % za prvních devět měsíců roku 2012,“ uvedla firma.


“Navzdory zvýšení našich konsolidovaných tržeb ovlivněných především vyšším vývozem jiným společnostem v rámci skupiny PMI, zůstává náš domácí odbyt v České republice a na Slovensku i nadále pod tlakem. Je to z důvodů nižšího celkového objemu trhů cigaret a přechodu spotřebitelů na cigarety v levném cenovém segmentu v obou zemích, a také na jemně řezaný tabák pro ruční výrobu cigaret s nižším daňovým zatížením v České republice,” uvedl András Tövisi, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Philip Morris ČR.

“Přestože měl pokles našich místních značek pokračující nepříznivý dopad na náš tržní podíl na českém cigaretovém trhu, míra tohoto poklesu se ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2011 zpomalila. Tento vývoj je dán naší snahou neustále inovovat portfolio značek ve všech klíčových cenových segmentech a především pak velmi povzbudivými výsledky v největším a stále rostoucím levném cenovém segmentu, zejména díky úspěšnému znovu uvedení značek Philip Morris a Chesterfield v roce 2012,” dodal András Tövisi.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data