Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Když prosperitě předchází boj o život

Když prosperitě předchází boj o život

22.11.2012 16:02
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Izrael uzavřel s Hamásem příměří a přerušil tak další z menších střetů. Co se týče sčítání škod, v porovnání s jinými konflikty v jeho moderní historii budou velmi malé a pro ekonomiku nebudou významnou zátěží. Jiné by to samozřejmě bylo při potenciálním střetu s Íránem. BDI-Coface odhadl potenciální dopad na ekonomiku ve výši 5,4 procent HDP přímo a zhruba 2,8 procent HDP nepřímo v dalších letech. V případě arabských států - zejména od nestabilní Sýrie a Egypta se můžeme dočkat čehokoli - by to asi bylo ještě horší. Nepřátelské prostředí a časté války ale nemusejí znamenat jen destrukci a škody. Současné ekonomické prosperitě Izraele dal paradoxně základ i vojenský konflikt, který pro něj mohl být zničující.

Na začátku Jomkipurské války roku 1973 byl židovský stát blízko pádu. To se nakonec nestalo, za cenu velkých ztrát a škod. Ekonomické dopady se navíc vlekly další dlouhé roky. Válka notně nabourala představu o izraelské vojenské dominanci a vedla tak k masivnímu navyšování výdajů na obranu v dalších letech. Rozpočet se dostal pod obrovský tlak a do financování se nakonec zapojila i centrální banka. Důsledky kulminovaly v polovině osmdesátých let, kdy byla ekonomika blízko hyperinflaci. Navíc spolu s tím rostl strach z krachu a ze země rychle odtékal kapitál.

Než politici adekvátně zareagovali, ceny rostly po několik let o více než 100 procent ročně, v roce 1984 průměrně o 328 procent (v jednotlivých měsících i o pár set víc). Nakonec ale přišly velké strukturální změny určující pro vývoj země až dodnes. Z reforem lze vyzdvihnout výrazné sesekání vládních výdajů, zrušení indexace mezd, velkou devalvaci měny nebo posílení nezávislosti centrální banky. Ta se v hodnocení centrálních bank postupně propracovala na naprostou světovou špičku. Zásadní bylo řešení nedostatku kapitálu - vláda začátkem devadesátých let spustila program na financování začínajících firem a na přilákání rizikového kapitálu ze světa, především snížením daní. Stát vedle toho pokračoval ve financování vojenského výzkumu.

Nastartování ekonomiky na základě technologií a služeb s vysokou přidanou hodnotou by nešlo bez udržení vysoké vzdělanosti obyvatel. Ve výdajích na školství stojí Izrael dlouhodobě velmi vysoko a velké výdaje si držel i v těžkých osmdesátých letech. Vedle toho byla pozitivním impulsem také imigrace z prostoru bývalého Sovětského svazu po jeho rozpadu. V devadesátých letech takto přišlo přes 700 tisíc lidí, což znamenalo výrazné navýšení počtu obyvatel. Tito imigranti navíc zvedli ekonomiku i kvalitativně, neboť v průměru byli vzdělanější než původní populace.

Dnes je tu ekonomika, která v posledních letech roste kolem 5 procent a které přinesla světová finanční krize jen krátké zaváhání - růst HDP v roce 2009 klesl pod 1 procento. Nezaměstnanost na rozdíl od jiných vyspělých zemí klesla, na úroveň 7 procent. Inflace je dávno pod kontrolou, v posledních letech kolem 3 procent. Rozpočtové deficity jsou v rámci možností ekonomiky - veřejný dluh v poměru k HDP, který byl před deseti lety skoro na 100 procentech, klesl na 74 procent. Zátěž velkých výdajů na obranu tedy ekonomika evidentně zvládá. Běžný účet se drží v kladných číslech. Země je líhní technologických startupů a míří do ní velké množství přímých investic.

Tak jako v historii mnohokrát, velké problémy vedly k velkým změnám a v tomto případě se změny v ekonomice dlouhodobě vyplatily. Rozhodně to neplatí univerzálně, přesto tyto úspěšné případy nabízejí co se týče hospodářské politiky hodně inspirace. Otázkou pouze je, jak silný musí být impuls, který reformy pomůže prosadit.


Váš názor
  • Technologie a politika
    22.11.2012 16:20

    Traduje se, že vynález halapartny ve Švýcarsku znamenal konec panské jízdy, konec feudalismu a začátek demokracie. Technologie náhodně zachycená při demonstraci schopností na videu (link níže) je dílem lidských rukou a může znamenat konec režimu Apartheidu II. v oné oslavované zemi, která ani nemá Ústavu (kdyby do Ústavy napsali, že lidé různého původu si nejsou rovni, asi by celý svět ihned pochopil, která bije): http://www.youtube.com/watch?v=mHSqRKmhQcs
    Detective
Aktuální komentáře
28.03.2020
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.
10:56Jan Bureš: Propady hospodářství budou výrazné. Je správné, že vláda a ČNB teď používají maximální palebnou sílu
10:21Jsou trhy už připraveny na dopady koronaviru? Dnes dopoledne mají navrch dluhopisy  
10:03Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Zveřejňuje hospodářské výsledky a výroční zprávu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data