Aktualizováno Akcie hlavní rakouské telekomunikační společnosti Telekom Austria vstoupily do až 3% ztrát k 5,7 EUR/akcie poté, co firma oznámila, že v roce 2013 počítá s pokračujícím poklesem tržeb a ostrým konkurenčním bojem, který se projeví tlakem na marže i dalšími cenovými válkami v sektoru. Firma se rozhodla zrušit celoroční výhled hospodaření a ponechat výhled pouze pro tržby a CAPEX, který hodnotí jako „v souladu s tržním konsensem“.
Austria Telekom pro rok 2013 počítá s úrovní tržeb 4,1 miliardy eur, když její výhled pro rok 2012 (před zatím nezveřejněnými výsledky) hovoří o 4,2 mld. eur. Celoroční kapitálové výdaje mají dosáhnout 0,7 miliardy eur. Firma potvrdila, že vyplatí již dříve podstatně sníženou dividendu 0,05 EUR/akcie a to ze zisku roku 2012 i ze zisku roku 2013.
Úder investorům zasadil CEO firmy Hannes Ametsreiter v rozhovoru pro Oe24, kde prohlásil, že očekává celoroční zisk 2012 kolem 100 milionů eur. To je hluboko pod konsensuálním očekáváním trhů a před jeho dřívějším výhledem zisku před zdaněním a odpisy 1,40-1,45 mld. eur. I proto firma nyní prohlašuje, že za současných podmínek nechce dávat další výhledy ziskovosti.
Vývoj akcií za poslední rok (EUR/akcie):
„Management skupiny očekává, že výzvy, které udávaly provozní podmínky v roce 2012, budou pokračovat v roce 2013. Zejména se jedná o ostrý konkurenční boj na vyspělých trzích, další regulatorní zásahy, makroekonomické otřesy i rizika spojená s vývojem měnových kurzů. Kvůli pokračující nízké čitelnosti vývoje hlavních trhů se skupina rozhodla omezit výhled pro rok 2013 pouze na tržby a CAPEX,“ uvedla firma. Zejména na domácím rakouském trhu se podle ní nepodařilo zažehnat cenové války a vývoj bude dále dopadat do marží. „Přes dopad do marží na krátkém horizontu jsme přesvědčeni, že strategie firmy je optimální základnou pro stabilizaci v budoucnu,“ uvedla firma.
Rakouský telekom potvrdil intenzivnější snahu o úsporu nákladů. Ta mu pomohla udržet ziskovost ve třetím čtvrtletí roku 2012 a potvrdit již zhoršený celoroční výhled 2012, který předtím snížila v srpnu s následným rozhodnutím snížit dividendu na 0,05 EUR z 0,38 EUR za akcii.
je jednou ze dvou evropských investic brazilského miliardáře Carlose Slima, vedle skupiny . Slim se nyní poohlíží po dalších investicích v evropském telekomunikačním sektoru, jednal i s šéfem skupiny Telefónica SA. Ta, podobně jako či , musela přistoupit ke snížení dividendy z výsledku roku 2012.
Rakouský telekomunikační sektor provázejí ostré konkurenční souboje, které vyústily také v převzetí většího a významnějšího operátora Orange Austria ze strany skupiny Hutchison Whampoa. Schválení transakce rakouským dohledem ke dni 21. prosinci 2012 následně napadl právě T-Mobile a jeho protest se týká zejména alokace frekvencí mezi a Hutchison. Nyní tak čerstvě na rakouském trhu s 8,4 miliony potenciálními uživateli služeb soupeří tři operátoři. Pro ilustraci, měsíční „all-inclusive“ poplatek za telekomunikační služby začíná kolem úrovně 7 eur. „Všichni tři chceme růst, souboj tedy zůstane ostrý,“ potvrzuje CEO rakouského telekomu Hannes Ametsreiter to, že konkurenční válka neskončí.
Napadení akvizice souvisí jistě také s tím, že největší díl koláče investic firmy pro rok 2013 má směřovat do aukce frekvencí pro sítě nové generace. dle slov CEO zvažuje k jejímu profinancování vydat hybridní dluh v objemu kolem 800 milionů eur. Dne 15. ledna 2013 má rakouský telekom představit novou strategii firmy pro další období.
(Zdroj: , Oe24, AP, Bloomberg, Reuters)