Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O chybějící křišťálové kouli aneb když nejistota o DPH 2013 znamená potíže a náklady nejen pro operátory

O chybějící křišťálové kouli aneb když nejistota o DPH 2013 znamená potíže a náklady nejen pro operátory

07.12.2012 18:42
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Vzorová ukázka toho, jak vypadá nejistota v podnikatelském prostředí v praxi. České sazby DPH v roce 2013. Jednotná ve výši 17,5 %, nebo dvě sazby 15 a 21 %? Nebo snad 14 a 20 %? Tři týdny před koncem roku nevíme. A na příkladu telekomunikačních operátorů si můžeme ukázat, že taková nejistota nese rozsáhlé a nejméně z části především zbytečně vynaložené náklady a mimo jiné otevírá cestu odchodu zákazníků.

Tuzemští operátoři musejí podle platné legislativy zveřejnit změnu cen nejméně měsíc dopředu. Pokud by chtěli zachovat koncovou cenu pro zákazníka při změně sazeb DPH, museli by přistoupit k úpravě cen bez daně. V tom případě ale musejí umožnit zákazníkovi ukončení smlouvy. ČTÚ dnes potvrdil, že zákazníci tuzemských operátorů budou moci ukončit smlouvy bez sankcí, pokud firmy kvůli změnám daně z přidané hodnoty upraví ceny svých služeb bez daně. "V případě, že podnikatel v oblasti elektronických komunikací nezmění vlastní cenu služby bez DPH a k navýšení nebo snížení výsledné ceny dojde pouze v důsledku změny sazby DPH, je tato změna vynucena změnou právní úpravy. Účastníkovi proto zásadně nevzniká právo smlouvu na poskytování služeb elektronických komunikací bez sankce ukončit," uvedl naopak mluvčí ČTÚ Malina.

Jenže jakou cenu si mají operátoři účtovat? A jak mohou ceny oznámit měsíc dopředu, když tři týdny před koncem roku jasno není? Sám ČTÚ potvrzuje, v souvislosti s nejistotou ohledně sazby DPH v příštím roce došlo na úřad velké množství dotazů.

„Současná situace způsobuje velkou právní nejistotu, protože všechny subjekty povinné k dani nevědí, jakou daň budou muset odvádět a zda budou muset základ daně u faktur na přelomu roku dělit. A zákazníci zase nevědí, jaká bude cena služeb, za které platí. Existuje mnoho teoretických variant budoucího stavu – sazba může být 21 %, 20 % nebo 17,5 % a základ daně u faktur na přelomu roku bude nutné dělit nebo také ne,“ uvádí  pro Patria.cz za tuzemský T-Mobile senior specialista komunikace Jiří Janeček.

Upozornil, že pro operátora by pro určité kombinace bylo třeba zásadně změnit například nastavení fakturačních systémů a nyní s ohledem na to, že firma netuší, která varianta DPH nastane, není ani možno stanovit vícenáklady. „Musíme velmi intenzivně pracovat na všech variantách, což celý proces zásadně prodražuje. Může se jednat o desítky milionů korun, a přitom se může stát, že vynaložená investice může být v případě přijetí jiné varianty zákona o DPH úplně zbytečná,“ uvedl za český T-Mobile Janeček.

„Je to pro nás komplikace, protože jakékoli změny v systémech účtování služeb jsou časově i finančně nákladné a vzhledem k tomu, že je potřeba technické systémy nastavit a otestovat v dostatečném předstihu, není možné zaručit, že budeme reagovat opravdu flexibilně,“ reaguje pro Patria.cz za český Vodafone mluvčí firmy Alžběta Houzarová.

„O změně sazby DPH od 1. 1. 2013 a o souvisejících možných změnách cen našich služeb jsme všechny naše zákazníky informovali v souladu se zákonem o elektronických komunikacích jeden měsíc dopředu na jejich vyúčtování. Samozřejmě informujeme každého zákazníka také o tom, že pokud bude změna znamenat zhoršení jeho postavení, má právo ke dni nabytí účinnosti této změny ukončit smlouvu bez sankce,“ reagoval našemu serveru za českou Telefóniku CR mluvčí společnosti Hany Farghali. „Finální ceny platné od 1. 1. 2013 bohužel zveřejnit nemůžeme, protože vzhledem k legislativní situaci sami dosud nevíme, jaké ceny budou platit. Pokud bude schválen zákon o zvýšení sazby DPH na 21 %, obratem zveřejníme platný ceník, který bude toto zvýšení zohledňovat,“ uvádí pro Patria.cz Farghali. Dodává, že firma považuje za prakticky nemožné, aby se za této situace kdokoliv domáhal zveřejnění platného ceníku ještě dříve, než bude zveřejněn platný zákon, kterým se má tento ceník řídit.

Informace od všech tří operátorů svorně ukazují, že zásahy do účetních a souvisejících klientských systémů kvůli změně DPH, u které dosud nevíme, jaká bude, jsou pro firmy jejich velikosti s jejich počtem zákazníků položkami v řádu milionů až desítek milionů korun a kvůli přípravě vícero variant se tyto náklady načítají. Příprava takových změn si standardně vyžaduje několik měsíců programování změn, nastavování a testování funkčnosti systémů s novými parametry.

Zveřejnění sazeb DPH „za minutu dvanáct“ či z pohledu férového prostředí pro podnikání spíše „pět minut po dvanácté“ hrozí mimo jiné chybovostí tím větší, čím méně času je. „Obáváme se rovněž negativního dopadu na zákazníky, protože na úpravu fakturačních systémů a cen zbývá velmi málo času, a existuje tedy riziko zvýšené chybovosti vyúčtování,“ potvrzuje za český T-Mobile Janeček. V České republice je provozováno něco pod 14 miliony aktivních simkaret… „Obecně považujeme za důležité, aby stát pro daňové poplatníky zajistil stabilní a transparentní právní prostředí a pravidla. Situace ohledně změny sazby DPH tomu rozhodně nepomáhá, naopak. Domníváme se, že náklady související s nestandardně rychlou změnou legislativy by neměly nést subjekty, které ji nezpůsobily. A už vůbec by neměly postihovat zákazníky. Z těchto důvodů potřebujeme znát odpověď o sazbě DPH v roce 2013 co nejdříve,“ uzavírá Janeček.


Váš názor
 • Nesmysly
  10.12.2012 8:58

  Operátoři si buď vymýšlejí a nebo mají neskutečně špatně udělaný software. Změna sazby u dobrého software je otázka pěti minut i s cestou k PC. Otázka změny ceníků a webu už je na delší dobu, ale ani ta nestojí miliony, ale spíš tisíce nebo desítky tisíc, takže se nenechme krmit těmito nesmysly.
  Inky
  • Re: Nesmysly
   10.12.2012 9:34

   Jj, všeobecná matematická a finanční negramotnost i v nejvyšších patrech politiky. Viz spor o vzoreček ověřování podpisů před prezidentskou volbou či zdejší o DPH. Když si tolik "odborníků" myslí, že jako neplátci DPH platí DPH... A plátci toho samozřejmě využívají - jako při každé předešlé změně sazeb DPH. Samozřejmě ve svůj prospěch - pomocí cílené "DPH propagandy" ;-)
   Kalka.
   • jim to smysl dává :-)
    10.12.2012 10:03

    :-)) Když státní propagandu dělají lidé, kteří zbabrají na co sáhnou, pak zas nebude těžké zmystifikované stádo nasměrovat do tezí, že odborníci být nemusí, protože jsou to politické posty. No a svazák Nečas se už podnikatelům omluvil... to by prý mělo stačit :-))))
    Jesse
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data