Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama chce investovat do nových pracovních míst, vsadit na střední třídu

Obama chce investovat do nových pracovních míst, vsadit na střední třídu

13.02.2013 8:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký prezident Barack Obama chce nastartovat ekonomický růst Spojených států sérií opatření, která nezvýší zadlužení země. Uvedl to v tradiční zprávě o stavu unie. 

Úvodním tématem jeho projevu, který pravidelně sledují desítky milionů Američanů, se stala americká ekonomika, jež stále strádá. I když se její stav od krize před pěti lety výrazně zlepšil, nezaměstnanost je stále vysoká na 7,9 procenta a v posledním čtvrtletí loňského roku zpomalil hospodářský růst.

Obama sice souhlasil s republikánskou námitkou, že je třeba zastavit zadlužování země, stejně důležitý je ale podle něj právě hospodářský růst, který podle jeho plánu nastartují investice do širokého spektra oblastí. Obama mluvil například o obnovitelných zdrojích energie či infrastruktuře. Tyto investice mají podle něj přispět k vytváření nových pracovních míst. Každý Američan, který bude ochoten tvrdě pracovat, si podle Obamy zaslouží odměnu v podobě "slušného života".

Prezident v následujícím období hodlá učinit motor slíbeného amerického růstu z příslušníků střední třídy. "Rostoucí ekonomika, která vytváří dobrá pracovní místa pro střední třídu, musí být hvězdou Polárkou, která řídí naše úsilí," pronesl Obama a vysloužil si za tuto větu potlesk Kongresmanů na společné slavnostní schůzi obou komor.

Obama chce také zvýšit minimální mzdu. Od roku 2015 by měla podle jeho plánu činit 9 dolarů na hodinu (asi 170 korun) namísto nynějších 7,5 dolaru. Pro přístup k novým pracovním místům bude podle něj možná více než dříve potřeba zajistit vyšší vzdělání pro co největší část americké populace. Obama proto navrhl Kongresu změnit zákon o vzdělání, aby umožnil větší státní podporu škol a širší dosažitelnost vyššího vzdělání.

Ze všeho nejdříve budou podle něj pracovní místa k dispozici na opravách americké infrastruktury. Obama vyhlásil nový pracovní program "Fix It First" (volně přeloženo "nejprve to oprav"), v jehož rámci budou lidé dostávat místa například při opravách silnic. Podle Obamy potřebuje akutní opravy zhruba 70.000 mostů v USA. 

Obama v rámci poselství o stavu unie také vydal nařízení zaměřené na zlepšení obrany před kybernetickými útoky. Důležité americké podniky podle nařízení mají sdílet informace o akcích ohrožujících jejich kybernetickou bezpečnost, jimiž jsou zejména útoky hackerů. Tajné služby zase dostaly za úkol analyzovat rizika hrozící těmto firmám například z oblasti infrastruktury či bankovnictví, a více než dnes poskytovat informace o případných kyberútocích, které těmto společnostem hrozí.

Jde o zatím nejkomplexnější plán, kterým se Obama chce postavit proti elektronickým útokům na amerických počítačových sítích. Opatření představuje novou snahu o zpevnění elektronického obranného valu po loňském masivním náporu zejména v oboru průmyslové špionáže, ze kterého odborníci obviňují především Čínu. 

Tradice zpráv o stavu unie se v USA dodržuje již od dob prvního prezidenta George Washingtona. Zatímco minulý rok Obama poselstvím fakticky zahájil kampaň před prezidentskými volbami, letos jím vstupuje do svého druhého období v prezidentském úřadě.

(Zdroj: čtk, AP)


Váš názor
  • vzestup USA
    13.02.2013 13:28

    nastane opravdu tehdy, až obnoví vesmírný program v rozsahu předkrizových plánů. Historicky vzato největší pokrok a vzestup státy zažily vždy po vítězné válce - a kosmický program má týž efekt , jen je bez boje.
    občan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.