Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama chce investovat do nových pracovních míst, vsadit na střední třídu

Obama chce investovat do nových pracovních míst, vsadit na střední třídu

13.2.2013 8:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký prezident Barack Obama chce nastartovat ekonomický růst Spojených států sérií opatření, která nezvýší zadlužení země. Uvedl to v tradiční zprávě o stavu unie. 

Úvodním tématem jeho projevu, který pravidelně sledují desítky milionů Američanů, se stala americká ekonomika, jež stále strádá. I když se její stav od krize před pěti lety výrazně zlepšil, nezaměstnanost je stále vysoká na 7,9 procenta a v posledním čtvrtletí loňského roku zpomalil hospodářský růst.

Obama sice souhlasil s republikánskou námitkou, že je třeba zastavit zadlužování země, stejně důležitý je ale podle něj právě hospodářský růst, který podle jeho plánu nastartují investice do širokého spektra oblastí. Obama mluvil například o obnovitelných zdrojích energie či infrastruktuře. Tyto investice mají podle něj přispět k vytváření nových pracovních míst. Každý Američan, který bude ochoten tvrdě pracovat, si podle Obamy zaslouží odměnu v podobě "slušného života".

Prezident v následujícím období hodlá učinit motor slíbeného amerického růstu z příslušníků střední třídy. "Rostoucí ekonomika, která vytváří dobrá pracovní místa pro střední třídu, musí být hvězdou Polárkou, která řídí naše úsilí," pronesl Obama a vysloužil si za tuto větu potlesk Kongresmanů na společné slavnostní schůzi obou komor.

Obama chce také zvýšit minimální mzdu. Od roku 2015 by měla podle jeho plánu činit 9 dolarů na hodinu (asi 170 korun) namísto nynějších 7,5 dolaru. Pro přístup k novým pracovním místům bude podle něj možná více než dříve potřeba zajistit vyšší vzdělání pro co největší část americké populace. Obama proto navrhl Kongresu změnit zákon o vzdělání, aby umožnil větší státní podporu škol a širší dosažitelnost vyššího vzdělání.

Ze všeho nejdříve budou podle něj pracovní místa k dispozici na opravách americké infrastruktury. Obama vyhlásil nový pracovní program "Fix It First" (volně přeloženo "nejprve to oprav"), v jehož rámci budou lidé dostávat místa například při opravách silnic. Podle Obamy potřebuje akutní opravy zhruba 70.000 mostů v USA. 

Obama v rámci poselství o stavu unie také vydal nařízení zaměřené na zlepšení obrany před kybernetickými útoky. Důležité americké podniky podle nařízení mají sdílet informace o akcích ohrožujících jejich kybernetickou bezpečnost, jimiž jsou zejména útoky hackerů. Tajné služby zase dostaly za úkol analyzovat rizika hrozící těmto firmám například z oblasti infrastruktury či bankovnictví, a více než dnes poskytovat informace o případných kyberútocích, které těmto společnostem hrozí.

Jde o zatím nejkomplexnější plán, kterým se Obama chce postavit proti elektronickým útokům na amerických počítačových sítích. Opatření představuje novou snahu o zpevnění elektronického obranného valu po loňském masivním náporu zejména v oboru průmyslové špionáže, ze kterého odborníci obviňují především Čínu. 

Tradice zpráv o stavu unie se v USA dodržuje již od dob prvního prezidenta George Washingtona. Zatímco minulý rok Obama poselstvím fakticky zahájil kampaň před prezidentskými volbami, letos jím vstupuje do svého druhého období v prezidentském úřadě.

(Zdroj: čtk, AP)


Váš názor
  • vzestup USA
    13.2.2013 13:28

    nastane opravdu tehdy, až obnoví vesmírný program v rozsahu předkrizových plánů. Historicky vzato největší pokrok a vzestup státy zažily vždy po vítězné válce - a kosmický program má týž efekt , jen je bez boje.
    občan
Aktuální komentáře
24.5.2018
6:32Fidelity: Geopolitika a její vliv na trhy
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů