Od té doby co regulátoři ve Švédsku nařídili bankám udržovat minimální kapitálový polštář na 12 % jejich rizikově vážených aktiv, čelí tlaku na podobné nastavení kapitálové přiměřenosti banky v celé Evropě v rámci závodu, v němž nikdo nechce zůstat poslední.
„Vytvořil by se tak super silný bankovní systém,“ tvrdí prezident Evropské bankovní federace Christian Clausen s tím, že v porovnání se stavem před finanční krizí by byl kapitálový polštář třikrát tlustší.
Podle Clausena, který je také výkonným ředitelem švédské Nordea Bank, je potřeba ujednotit a zefektivnit požadavky na kapitálovou přiměřenost v Evropě. A jelikož banky s nejvýše nastavenou přiměřeností mají zároveň nižší náklady na financování, mohly by podle bankovní federace výhody z koordinovaného zesílení tloušťky kapitálových polštářů převážit nad náklady vyplývajícími z tvorby dodatečných rezerv.
„Komplexní regulační balík by nakonec všechny banky donutil jít poměrně vysoko,“ tvrdí Clausen. Konkrétně by to znamenalo, že minimální poměr kapitálové přiměřenosti u jádrového segmentu Tier 1 by činil 12 % rizikově vážených aktiv.
Švédští bankovní regulátoři letos požadují přiměřenost na úrovni 10 %, posun ke 12 % začne platit od roku 2015. Čtyřka největších bank v zemi už přísnější laťku překonala. Nordea se koncem loňského roku dostala na 13,1 %, Swedbank AB na 17,4 %, AB na 15,1 % a Svenska Handelsbanken AB dokonce na 18,4 %. Švédské ústavy kralují žebříčku kapitálových přiměřeností v EU. A inspirují konkurenci.
Danske Bank A/S, největší finanční ústav v sousedním Dánsku, loni v říjnu vydal 93 milionů nových akcií v hodnotě 1,2 mld. USD právě s cílem zvýšit poměr kapitálové přiměřenosti a vylepšit si rating. Díky lepšímu hodnocení chce banka snížit náklady na financování, které jsou vyšší než u lépe kapitalizované švédské konkurence.
Investoři dokážou obezřetnost ocenit. Z údajů na trhu pětiletých CDO (credit default swaps) vyplývá, že pojištění seniorních dluhopisů vydaných bankou Nordea stojí o 12 bazických bodů méně než u dluhopisů emitovaných . V případě Svenska Handelsbanken činí rozdíl 36 bazických bodů.
Akcie Nordea od začátku roku posílily o 16 %, Danske ve stejném období připsala 12 %. Index 40 evropských finančních titulů agentury Bloomberg vzrostl o 9 %.
Basilejský výbor pro bankovní dohled má jako minimální polštář pro jádrový kapitál Tier 1 požadavek udržovat rezervy na 7 % rizikově vážených aktiv. Ten by měl začít platit v roce 2019. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) největším bankám dočasně předepsal 9 %.
Změť různých pravidel v různých zemích podle Clausena časem začne konvergovat ke stejnému standardu, a to i v dalších otázkách bankovního dohledu. Striktnější požadavky, které nyní zavádí celý kontinent, budou banky stát až 115 mld. EUR ročně, což přesahuje čistý zisk odvětví za rok 2011. Banky budou muset restrukturalizovat, zeštíhlit některá oddělení a zaměřit se na kapitálově méně náročné aktivity, které nebudou tolik zatěžovat jejich rozvahy.
(Zdroje: Bloomberg, EBA)