Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší investiční příběh desetiletí bude možná o ropě

Největší investiční příběh desetiletí bude možná o ropě

01.04.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Stále silnější tlak na nahrazování ropy zemním plynem a rostoucí efektivita ve využívání fosilních paliv stačí na to, aby se poptávka po ropě dostala na svůj vrchol mnohem dříve, než trhy čekají. Posun od ropy k zemnímu plynu již probíhá ve Spojených státech, kterým pomáhá revoluce v oblasti břidlicového plynu. Tak, jak bude v USA tento proces nabírat na obrátkách, rozšíří se do celého světa, tvrdí analytici Citi. Podle jejich odhadů navíc klesá spotřeba paliva v osobních automobilech průměrným tempem 3 – 4 % ročně a v nákladních automobilech 1 – 2 % ročně. Strukturální býčí trh předchozích deseti let byl podle Citi tažen prudce rostoucí poptávkou po ropě kombinovanou s opakovanými neúspěchy o zvýšení nabídky u zemí mimo OPEC. Nyní se ale výhled v obou uvedených oblastech otáčí a na konci tohoto desetiletí by se tak měly ceny ropy pohybovat kolem 80 – 90 dolarů za barel.

Za povšimnutí stojí dva grafy od Citi, které ukazují, jak kartelové chování zaměřené na zvýšení cen a zisků kartelu nakonec zničí samo sebe. Cenový šok v 70. letech totiž vyvolal změnu trendu, po kterém se pohybovala poptávka. V 80. letech začala poptávka opět mírně růst, růst cen v roce 2008 to ale opět změnil. Došlo k dalšímu významnému poklesu poptávky. Během tohoto druhého růstu cen hrála významnou roli teorie ropného vrcholu. Ta hovořila o tom, že těžba ropy brzy dosáhne svého limitu a nevyhnutelným důsledkem bude energetická krize. Namísto toho se ovšem zdá, že zvládneme poměrně hladký přechod z jednoho paliva na jiné.

První graf ukazuje tmavě modře vývoj poptávky po ropě (na hlavu), světle modře reálné ceny ropy (v dolarech roku 2011), a to v období 1965 – 2011. Druhý graf ukazuje stejné veličiny, avšak se zaměřením na roky 1990 – 2011: 

Crude oil 1

Další dva grafy demonstrují, jak velký posun probíhá na energetickém trhu v USA. V prvním grafu je vidět vývoj těžby ropy v USA a ve druhém čisté dovozy ropy do USA: 

Crude oil 2

Citi ke grafům poznamenává, že propad americké poptávky po ropě je zčásti odrazem toho, jak je nahrazována zemním plynem. V USA je tento trend nejsilnější, protože zde mezi cenami ropy a zemního plynu najdeme vysoké rozdíly. Podobný vývoj se ale dá v budoucnu čekat i v dalších zemích, včetně těch, kde rozdíly v cenách nejsou tak velké. Příkladem takové ekonomiky je Čína, u které bude docházet k substituci ropy plynem z důvodu snah o menší znečišťování životního prostředí. A pokud má Citi ve svých odhadech skutečně pravdu, největším investičním příběhem tohoto desetiletí může být to, jak trhy neodhadly rostoucí irelevanci ropy.

Zdroj: Izabella Kaminska, FTAlphaville


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university