Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Břidlicové naděje Ohia se rozplývají. Těžaři přecenili potenciál ložisek

Břidlicové naděje Ohia se rozplývají. Těžaři přecenili potenciál ložisek

17.04.2013 15:40
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Američtí těžaři, kteří se ve velkém vrhli na průzkum břidlicových ložisek v Ohiu, ohodnocených původně na 500 mld. USD, balí kufry. Čtyři největší hráči na kdysi perspektivní horninové formaci Utica dali všechnu půdu ve svých portfoliích na prodej. Ceny nabízených bloků klesly v některých případech o třetinu.

Společnost Chesapeake Energy, největší nájemce půdy využívané pro horizontální vrtání a hydraulické vstřikování, které umožnily otevřít rozsáhlá ložiska ropy a plynu v Severní Dakotě či Texasu, minulý týden nabídla na odkup 38 tisíc hektarů. Ohio hodlají opustit i konkurenční EnerVest a Devon Energy. První testy totiž ukázaly nižší výstup vrtů, než se původně předpokládalo.

„Výsledky poněkud zklamaly,“ komentuje výkon prvních vrtů v Ohiu Philip Weiss z newyorské konzultantské firmy Argus Research. Data z těžby podle něj zaostala za očekáváním.

Fiasko z Ohia dokládá obtíže, kterým musí při objevování a oceňování nových ložisek čelit i zkušení těžaři, kteří se snaží úspěch z Dakoty, Texasu či Montany zopakovat jinde ve Spojených státech a také v Evropě. Occidental Petroleum si v Kalifornii doslova a do písmene vylámal zuby (u tyčí používaných k prorážení horniny) na terénu prošpikovaném nevyzpytatelnými tektonickými zlomy. Exxon Mobil po několika pokusech vzdal veškeré aktivity v Polsku, jelikož objem vytěžené suroviny z tamních břidlic se ukázal být minimální. Neúspěch čínských státních korporací Cnooc a China Petrochemical na domácí půdě přinutil Peking vydat se za hledáním know how do USA.

V případě ohijské formace Utica, která se východním směrem táhne až k New Yorku, těžaři velmi často naráželi na příliš tuhé geologické podloží a příliš malý podzemní tlak na vyzvednutí ropy na povrch. Zklamání přitom předcházela pravá nákupní horečka. Někdy se ceny půdy vyšplhaly na několikanásobek hodnoty v mnohem bohatších nalezištích.

Teď ceny propadly. Zatímco v únoru Gulfport Energy koupila 22 tisíc akrů za 10 tisíc USD/akr a francouzský Total loni v lednu získal několik bloků za 15 tisíc USD/akr, nyní se taxy pohybují od 1000 do 8000 USD za akr. Těžařské odvětví, v němž se podle Cowen Group letos protočí 645 mld. USD, se tak drsným způsobem učí, že zkušenosti z jedné formace nelze jednoduše replikovat jinde.

Utica se do středu pozornosti dostala v roce 2011, kdy místní úřad pro přírodní zdroje vydal odhad, podle něhož měla tamní ložiska skrývat 5,5 mld. barelů těžitelných zásob, což při současných cenách představuje zhruba 488 mld. USD. V Chesapeake se kasali, že Utica překoná texaský Eagle Ford. EnerVest, největší těžař plynu v Ohiu, sliboval nová pracovní místa a příjmy pro státní pokladnu. Od loňska se však svoji půdu snaží bez úspěchu prodat.

S těžbou plynu to vypadá o něco perspektivněji. V některých oblastech byla objevena bohatá ložiska, profitovat z nich ale budou jen vybraní hráči. Takovými jsou například Gulfport či PDC Energy. V Chesapeake se rozhodli Uticu částečně opustit a hledají investičního partnera. Tempo vrtání zpomaluje nedostatečná infrastruktura, zejména absence plynovodů, které by produkci dopravily na trh.

Počet vrtných souprav v Ohiu přesto roste, což podle profesora Jeffa Danielse z Ohio State University naznačuje, že těžaři ještě ručník do ringu nehodili. Problém se získávání ropy prý mohou vyřešit nové technologické postupy. „Musíme se toho o těchto formacích ještě hodně naučit,“ tvrdí Daniels.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university