Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Břidlicové naděje Ohia se rozplývají. Těžaři přecenili potenciál ložisek

Břidlicové naděje Ohia se rozplývají. Těžaři přecenili potenciál ložisek

17.04.2013 15:40
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Američtí těžaři, kteří se ve velkém vrhli na průzkum břidlicových ložisek v Ohiu, ohodnocených původně na 500 mld. USD, balí kufry. Čtyři největší hráči na kdysi perspektivní horninové formaci Utica dali všechnu půdu ve svých portfoliích na prodej. Ceny nabízených bloků klesly v některých případech o třetinu.

Společnost Chesapeake Energy, největší nájemce půdy využívané pro horizontální vrtání a hydraulické vstřikování, které umožnily otevřít rozsáhlá ložiska ropy a plynu v Severní Dakotě či Texasu, minulý týden nabídla na odkup 38 tisíc hektarů. Ohio hodlají opustit i konkurenční EnerVest a Devon Energy. První testy totiž ukázaly nižší výstup vrtů, než se původně předpokládalo.

„Výsledky poněkud zklamaly,“ komentuje výkon prvních vrtů v Ohiu Philip Weiss z newyorské konzultantské firmy Argus Research. Data z těžby podle něj zaostala za očekáváním.

Fiasko z Ohia dokládá obtíže, kterým musí při objevování a oceňování nových ložisek čelit i zkušení těžaři, kteří se snaží úspěch z Dakoty, Texasu či Montany zopakovat jinde ve Spojených státech a také v Evropě. Occidental Petroleum si v Kalifornii doslova a do písmene vylámal zuby (u tyčí používaných k prorážení horniny) na terénu prošpikovaném nevyzpytatelnými tektonickými zlomy. Exxon Mobil po několika pokusech vzdal veškeré aktivity v Polsku, jelikož objem vytěžené suroviny z tamních břidlic se ukázal být minimální. Neúspěch čínských státních korporací Cnooc a China Petrochemical na domácí půdě přinutil Peking vydat se za hledáním know how do USA.

V případě ohijské formace Utica, která se východním směrem táhne až k New Yorku, těžaři velmi často naráželi na příliš tuhé geologické podloží a příliš malý podzemní tlak na vyzvednutí ropy na povrch. Zklamání přitom předcházela pravá nákupní horečka. Někdy se ceny půdy vyšplhaly na několikanásobek hodnoty v mnohem bohatších nalezištích.

Teď ceny propadly. Zatímco v únoru Gulfport Energy koupila 22 tisíc akrů za 10 tisíc USD/akr a francouzský Total loni v lednu získal několik bloků za 15 tisíc USD/akr, nyní se taxy pohybují od 1000 do 8000 USD za akr. Těžařské odvětví, v němž se podle Cowen Group letos protočí 645 mld. USD, se tak drsným způsobem učí, že zkušenosti z jedné formace nelze jednoduše replikovat jinde.

Utica se do středu pozornosti dostala v roce 2011, kdy místní úřad pro přírodní zdroje vydal odhad, podle něhož měla tamní ložiska skrývat 5,5 mld. barelů těžitelných zásob, což při současných cenách představuje zhruba 488 mld. USD. V Chesapeake se kasali, že Utica překoná texaský Eagle Ford. EnerVest, největší těžař plynu v Ohiu, sliboval nová pracovní místa a příjmy pro státní pokladnu. Od loňska se však svoji půdu snaží bez úspěchu prodat.

S těžbou plynu to vypadá o něco perspektivněji. V některých oblastech byla objevena bohatá ložiska, profitovat z nich ale budou jen vybraní hráči. Takovými jsou například Gulfport či PDC Energy. V Chesapeake se rozhodli Uticu částečně opustit a hledají investičního partnera. Tempo vrtání zpomaluje nedostatečná infrastruktura, zejména absence plynovodů, které by produkci dopravily na trh.

Počet vrtných souprav v Ohiu přesto roste, což podle profesora Jeffa Danielse z Ohio State University naznačuje, že těžaři ještě ručník do ringu nehodili. Problém se získávání ropy prý mohou vyřešit nové technologické postupy. „Musíme se toho o těchto formacích ještě hodně naučit,“ tvrdí Daniels.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data