Stavební spoření čeká největší změna od jeho zavedení. Norma už je ve sněmovně, ale ještě než o ní poslanci začnou hlasovat, opět ji změní. Původně vláda počítala s tím, že peníze ze spoření bude možné použít jen na bydlení či penzijní připojištění. To by se týkalo všech smluv. Nyní ale poslanci navrhují, aby toto omezení platilo jen na smlouvy uzavřené od roku 2014. Mnohým z nich se navíc nelíbí plán ministra financí Miroslava Kalouska, aby stavební spoření nabízely i běžné banky.
Proto ve stávající podobě zákon nemá nadějné vyhlídky na schválení. „Musí z něj vypadnout, že bude platit i na stávající smlouvy a že se stavební spoření rozdrobí mezi ostatní banky. Pozitivní je, že vláda podle všeho nebude lpět na zpětné platnosti,“ říká ekonomický expert sociální demokracie a předseda hospodářského výboru sněmovny Milan Urban.
Podobné výtky přicházejí i z úst nezařazených, a dokonce i vládních poslanců. Ani ODS se nelíbí, že by klientům stavebních spořitelen vpadly do platných smluv nové podmínky. Ministr financí Miroslav Kalousek připustil, že si novelu „umí představit i bez prvku retroaktivity“. „Zákon dává svůj velký smysl i bez ní, jestli v parlamentní diskusi převáží tento názor, smířím se s ním, byť ho nesdílím,“ potvrdil HN Kalousek.
Novela by ve svém původním znění dopadla na více než čtyři miliony stávajících klientů stavebních spořitelen. Nemuseli by sice prokázat, jak naložili se státním příspěvkem před rokem 2014, ale co by inkasovali od ledna příštího roku, už by nemohli použít libovolně. Vedle nákupu nebo rekonstrukce bydlení poskytuje vládní záměr ještě jednu možnost. Klienti si mohou úspory přesměrovat do penzijního připojištění, ale v plné výši, nikoli jen státní příspěvek. Mezi schválené oblasti čerpání se může dostat i přilepšení na studium.
Velké debaty se v parlamentu čekají kolem plánovaného vstupu komerčních bank na trh se stavebním spořením. „Zákon by mohl dát komerčním bankám podmínku, že peníze ze stavebního spoření nebudou moci použít na nic jiného než zase na stavební spoření,“ navrhuje například Pavel Suchánek, předseda rozpočtového výboru z ODS.
To Kalousek označil za kastraci novely: „Když nebudou banky moci nakládat s produktem volně, ztratí motivaci zapojit se.“ Podle vlády by otevření znamenalo vznik větší konkurence a lepší odolnost spořitelen vůči výkyvům na trhu.
Hospodářský výbor jednání o změnách ve stavebním spoření přerušil a čeká na pozměňovací návrhy. O nich by poslanci měli ve druhém čtení jednat ještě před prázdninami.

Související články na IHNED.cz
Největší změny ve stavebním spoření od roku 2014 a jak jich využít
Stavební spořitelna ČS se zbavuje příliš drahých klientů, vypovídá přespořené smlouvy
Stavební spořitelny se snaží zbavit starých smluv. Nezvládají vysoké úročení