Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
El-Erian přirovnává investování k surfování na vlnách; očekává slabý růst a další podporu Fedu

El-Erian přirovnává investování k surfování na vlnách; očekává slabý růst a další podporu Fedu

30.04.2013 14:49
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Ceny amerických dluhopisů si v tomto měsíci připíšou již třetí měsíční růst, když investoři spekulují, že Fed na svém dvoudenním zasedání, která začíná dnes, potvrdí své odhodlání pokračovat v nákupech aktiv. Výnos u desetiletého amerického vládního dluhopisu od začátku dubna oslabil o 19 bps na 1,65 %, na více než čtyřměsíční minima i díky obavám ze zpomalujícího hospodářského růstu. Další měsíční růst si zřejmě připíše i index S&P 500, když před posledním obchodním dnem tohoto měsíce drží 1,5% měsíční zisk. Pro tento americký akciový index by to byl již šestý měsíční nárůst v řadě a desátý růst během posledních 11 měsíců.

Na očekávání slabého ekonomického růstu je založena i strategie největšího světového dluhopisového fondu Pacific Investment Management Co. (Pimco). Uvedl to slavný šéf Pimco, Mohamed El-Erian, který k tomu na výroční globální konferenci Milken Institute řekl: „Ekonomická data a čísla z trhu práce se zhoršují a to je problém. Poslední věc, kterou potřebujeme, je opakování let 2008, 2009 a 2010, kdy jsme měli silný úvod, ale slabý konec roku.“ El-Erian se domnívá, že situace je tak nejasná, že Fed by měl udělat pro ekonomiku ještě víc, když uvedl: „Fed bude muset udělat víc, ne protože by chtěl, ale protože musí stimulovat americkou ekonomiku.“

Větší podpora by mohla přijít v podobě navýšení nákupů dluhopisů nebo v podobné formě jakou byla tzv. operace Twist. Podle El-Eriana čeká Evropu a dokonce i Německo recese. Proto doporučuje investorům velkou opatrnost při výběru státních dluhopisů. Šéf Pimco doporučuje klientům investovat na základě fundamentu do společností, které mají velké hotovostní zůstatky a silnou rozvahu.

El-Erian si velmi dobře uvědomuje, jak je investování v současné době obtížné. Současnou situaci investora na trzích dokonce přirovnává k surfování na vlnách a říká: „Čekáte na správnou vlnu. Chcete si počkat na tu správnou vlnu, ale nemůžete si dovolit čekat věčně. Pokud čekáte příliš dlouho, závod končí, a vy prohráváte.“ Současná vlna je podle šéfa Pimco vlnou likvidity centrálních bank, na které se vezou všichni. Problémem je, že mimořádné kroky centrálních bank narušují obvyklé fungování trhů a cenové signály již nefungují, protože je na trhu velké množství nekomerčních hráčů (centrální banky).

Na závěr svého projevu šéf Pimco dodal: „Šance na úspěch jsou 50:50. Vše záleží na tom, zda se vrátí skutečný růst. Centrální banky jsou jako farmaceutické společnosti, které se cítí být nuceny dodat trhu léky, které nikdy nebyly testovány. Prostě nevíme, k čemu to povede.“

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  • ja ti povim
    30.04.2013 15:02

    A ty to víš kam to povede do prdele
    ppd
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university