Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Antimonopolní úřad povolil ČEZu prodej Elektrárny Chvaletice do rukou Litvínovské uhelné

Antimonopolní úřad povolil ČEZu prodej Elektrárny Chvaletice do rukou Litvínovské uhelné

28.05.2013 14:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej Elektrárny Chvaletice Litvínovské uhelné. Uvedl to dnes bez bližších podrobností mluvčí úřadu Martin Švanda. Firma se na koupi elektrárny dohodla se společností ČEZ, které má kromě 4,12 miliardy korun v hotovosti zaplatit také většinu ceny emisních povolenek CO2 přidělovaných zdarma elektrárně Chvaletice.

Litvínovská uhelná (LUAS) má na tuzemském trhu s hnědým uhlím podíl deset až 15 procent. Nový majitel Chvaletic chce elektrárnu dlouhodobě provozovat. ČEZ přitom plánoval její uzavření v roce 2015. Litvínovská uhelná letos v dubnu uvedla, že bude mít motivaci vyrábět více energie, což by podle firmy mělo napomáhat ke zlevnění elektřiny na trhu.

Slib prodeje jedné z elektráren o výkonu 800 až 1000 megawattů měl od začátku zmírnit obavy Evropské komise z dominantního postavení ČEZ na českém trhu. Brusel dokonce zahájil v roce 2009 vyšetřování ČEZ z obavy, že blokuje vstup konkurence na trh. Požadavek na prodej buď elektrárny Počerady, Chvaletice nebo Mělník II spolu s elektrárnou Tisová ovšem český energetický gigant splnil, komise tak může šetření ukončit.

"Odprodání významné výrobní kapacity umožní, aby na český trh s elektrickou energií vstoupil nový aktér a konkuroval ČEZ. To prospěje všem spotřebitelům elektřiny," uvedl v dubnu komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Rozhodnutí komise znamená, že ČEZ od ní nedostane pokutu, která by mohla dosáhnout až deseti procent firemních tržeb.

Litvínovské uhelné patří severočeský důl ČSA, ze kterého už v minulosti pocházela část uhlí pro Chvaletice. Předseda představenstva EPH Daniel Křetínský ještě před rozhodnutím o prodeji elektrárny varoval, že prodej Chvaletic společnosti ovládané manažery skupiny Czech Coal způsobí, že z českého trhu zmizí veškeré volné hnědé uhlí. Místopředseda představenstva Czech Coalu a spolumajitel Litvínovské uhelné Jan Dienstl ale takový názor odmítl s tím, že jeho společnost hodlá nadále plnit všechny nasmlouvané dodávky zákazníkům. Možnost, že z českého trhu zmizí uhlí, odmítá i ČEZ.

Chvaletice by nemusely být jedinou elektrárnou, kterou ČEZ odprodá. V případě elektrárny Dětmarovice ČEZ zvažuje prodej na základě obdržených nabídek i v situaci, kdy taková transakce nemá souvislost s ukončením šetření Evropské komise. Do druhého kola výběrového řízení na prodej černouhelné Elektrárny Dětmarovice ČEZ obdržel tři nabídky. Zájemci jsou BXR (majoritní vlastník NWR), Energetický a průmyslový holding a společnost Gascontrol.

(Zdroj: ČTK, ČEZ)


Čtěte více:

ČEZ má dohodu s Czech Coal o uhlí pro Počerady až na 50 let. Do letošních výsledků může přinést až 2 miliardy (+komentář)
19.03.2013 9:25
Energetická firma ČEZ a těžební společnost Vršanská uhelná ze skupiny ...
ČEZ prodá chvaletickou elektrárnu Litvínovské uhelné za více než 4 miliardy. Udrží dividendu?
19.03.2013 14:09
Společnost ČEZ (569 CZK, -1,08%) prodá uhelnou elektrárnu Chvaletice s...
ČEZ prodá elektrárnu Chvaletice Litvínovské uhelné (komentář)
19.03.2013 15:01
Energetická společnost ČEZ podepsala dnes smlouvu na prodej elektrárny...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko
11:26Po růstu se dnes trhy opět zhouply níž, Írán tlumí nadšení  
10:26Írán chce zpoplatnit cestu Hormuzským průlivem
10:23ČEZ, a.s.: Novým členem představenstva zvolen Ondřej Landa
9:54ČNB podle Michla nesmí podcenit dopady války v Íránu, má být připravena zvýšit sazby
9:53Nová cílová cena ČEZ: Restrukturalizace jako katalyzátor výnosu pro akcionáře?  
9:18KARO Leather loni zvýšila tržby o 23 procent, letos začne se zpětným odkupem akcií
8:56Rozbřesk: ECB je připravena zvýšit úrokové sazby
8:50Silná čísla CSG kontrastují s globální nejistotou. Futures jsou opět v červeném  
8:43J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q4 2025
8:36CSG si zapsala silný závěr roku i rekordní množství nevyřízených objednávek
6:05Ústup dolaru, repatriace zlata z USA a stablecoiny v mezinárodním rezervním systému
25.03.2026
21:18Wall Street rostla: Úleva na ropě a geopolitice hnala akcie vzhůru  
17:14Monetární středověk, fiskální doba kamenná?
15:30Nový technologický hit: simulace lidského chování?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Porsche Automobil Holding SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.