Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souboj o technologická IPO přituhuje. NYSE letos vede nad Nasdaqem

Souboj o technologická IPO přituhuje. NYSE letos vede nad Nasdaqem

11.6.2013 18:14, aktualizováno: 12.6. 9:11
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Když dvě největší americké burzy lákají zájemce o IPO, jdou si tvrdě po krku. Přímým svědkem narážek na chyby v systémech konkurence byl loni David Callisch, který jako šéf marketingu společnosti Ruckus Wireless dohlížel na výběr burzy pro primární emisi. „Nasdaq i NYSE byly ochotné přihodit cokoli, jen aby získali naši firmu. Obě měly po ruce příklady emisí na konkurenční burze, které potkaly problémy s obchodováním,“ tvrdí manažer kalifornské firmy vyrábějící zařízení pro bezdrátovou komunikaci.

Ruckus si nakonec kvůli lepší možnosti propagace a zviditelnění vybral NYSE Euronext; technické parametry při rozhodování roli nehrály. Představitelé obou burz nicméně dosud nezapomněli na loňské neslavné IPO Facebooku, při němž se nijak neblýskl IT personál Nasdaqu, a také na deset měsíců starý průšvih se špatně aktualizovaným softwarem market makera NYSE Knight Capital Group, který ho stál samostatnou existenci.

Lákání nových firem je pro obě burzy důležité, jelikož v čase rostoucího tlaku na příjmy z jádrových aktivit výnosy z korporátního listingu získávají na významu. Zobchodované objemy na amerických burzách klesaly v každém z uplynulých tří roků, přičemž víc než jedna třetina transakcí dnes probíhá mimo veřejné obchodování, v rámci tzv. dark pools. Tyto mimoburzovní obchody využívají zejména velcí institucionální investoři, kterým anonymita šedého trhu dovoluje přesouvat velké balíky cenných papírů bez toho, aby na sebe předem upozornili.

„Burzy jsou pravý opak leteckých společností. Když má některá aerolinka potíže, žádná jiná o tom nemluví. V případě burz se ale zakopnutí jedné stává zbraní v rukou ostatních,“ tvrdí Lise Buyerová z Class V Group. Naposledy měla potíže minulý týden evropská divize NYSE. Technické problémy ve čtvrtek ráno způsobily, že členové burzy nebyli hodinu schopni podávat příkazy jak u akcií, tak u dluhopisů a ETF.

Zdůrazňování slabých stránek konkurence patří k obvyklým marketingovým nástrojům burz, a to navzdory tomu, že technické aspekty obchodních platforem hrají při rozhodování firem o primárním úpisu většinou podružnou roli.

Rivalita mezi americkými burzovními giganty je o to větší, že se NYSE v posledních šesti letech snaží ukrást Nasdaqu podíl na jeho tradičním teritoriu: začínajících společností ze Silicon Valley. Od primárního úpisu Facebooku loni v květnu se NYSE podařilo ukořistit 14 technologických a internetových IPO o celkovém objemu 2,6 mld. USD. Nasdaq mezitím dokázal přitáhnout 12 emitentů, jimž vydané akcie vynesly 1,4 mld. USD. Data shromažďuje společnost Dealogic.

Při zachování stávajícího tempa má NYSE nakročeno k tomu, aby letos poprvé od roku 2002 Nasdaq porazila v objemu technologických IPO. Co se počtu emisí týče, naposledy jich NYSE měla víc v roce 2000.

Získání Facebooku pro IPO bylo pro Nasdaq velkým vítězstvím. Jenže v den debutu sociální sítě došlo k zacyklení počítačů hromadících objednávky, takže začátek skutečného obchodování musel být o půl hodiny opožděn. Mnozí brokeři a investoři dlouhé minuty nevěděli, kolik akcií nakonec koupili či prodali. Počítačový kiks stál firmy na Wall Street 500 mil. USD. Americké regulační úřady již dříve schválily odškodné pro poškozené firmy. Nasdaq jim musí vyplatit 62 mil. USD. Dále burza dostala pokutu 10 mil. USD od samotného regulátora akciového trhu.

Klíčový americký obchodník s cennými papíry a neméně klíčový tvůrce trhu Knight Capital 1. srpna vytvořil obchodní ztrátu ve výši přes 460 mil. USD v důsledku fatální chyby při aktualizaci softwarových systémů. Firma aktualizovala počítačové systémy v rámci přípravy na plán NYSE zaměřený na přilákání většího počtu drobnějších investorů. Chyba způsobila, že systémy Knight Capital začaly bombardovat trh neidentifikovatelnými příkazy ihned po zahájení obchodování. Výsledkem byl imaginární růst objemů a vychýlení cen desítek titulů.

Bob McCooey z Nasdaqu trvdí, že Facebook přijde na přetřes na každém setkání se zájemci o IPO, i když ho potenciální emitent sám nezmíní. Představitelé burzy se prý tématu nevyhýbají a hovoří o něm, aby rozptýlili pochybnosti o incidentu a jeho dopadech. Po Facebooku ovšem lidé z Nasdaqu často přejdou na případ Knight Capital. 

(Zdroje: WSJ, Bloomberg, Reuters)

 


Čtěte více:

Pachuť obřího IPO: žaloby na Nasdaq, Facebook a Morgan Stanley
23.5.2012 11:47
Euforii kolem vstupu největší světové sociální sítě na veřejný trh ryc...
Facebook, aneb jak od počátku zkazit IPO
25.5.2012 14:53
Příběh týkající se společnosti Facebook (33,03 USD, 3,22%) vypadá dopo...
Klíčový americký broker Knight Capital (-63 %) nabral kvůli počítačové chybě obří ztrátu, bojuje o existenci
2.8.2012 18:09
Největší obchodník s americkými akciemi Knight Capital Group kvůli chy...
Fatálně chybujícího brokera Knight Capital zachrání investice 400 mil. USD. Odnáší ji nynější akcionáři
6.8.2012 11:58
Americká makléřská společnost Knight Capital Group (KCG), která vinou ...
Když to ajťák…? Knight Capital asi ztratila 440 milionů dolarů chybným upgradem softwaru
14.8.2012 17:02
Klíčový americký obchodník s cennými papíry a neméně klíčový tvůrce tr...
Padlého amerického brokera Knight Capital (až +20 %) chce Getco za 3,50 USD za akcii. Odpověď trhu je blesková
28.11.2012 15:12
Getco, jako jedna z šestice finančních společností, které pomohly odvr...
Facebook rok od IPO: Akcie 12 dolarů pod upisovací cenou, více než miliarda uživatelů
17.5.2013 12:32
Akcie největší světové internetové sociální sítě Facebook zůstávají po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data