Aktualizováno Akcie těžební společnosti na pražské burze propadly po poklesu o více jak 17 % na nové historické dno 24,0 Kč. Stalo se tak poté, co analytici snížili cílovou cenu na titulu o 51 procent na 19 pencí britské libry, v přepočtu cca 5,7 Kč. Cílová cena vůči aktuální znamená 79% negativní růstový potenciál.
Vývoj akcií na posledních pět obchodních dní:

Analytici ke změně přikročili v rámci snížení výhledu pro celý evropský těžební i uhelný sektor. U výhledu pro ceny koksovatelného uhlí snížili letošní odhad o 8,5 % na 161 USD/t a pro příští rok o 13,2 % na 165 USD/t s ohledem zhoršený výhled ekonomiky Číny a Evropy. Pro evropské těžaře pak snížili výhled ziskovosti od 9 % až do 24 % u největších jmen.
Další negativní zprávu pro NWR přinesla červnová rebalance konstituentů indexu FTSE 250. V rámci této pravidelné úpravy totiž dojde k vyřazení titulu z tohoto londýnského indexu. Konkrétně se tak stane v pátek 21. června po závěru obchodování, takže poprvé NWR nebude součástí FTSE 250 v pondělí 24. června. Společnost NWR se stala součástí britského indexu FTSE 250 (sdružujícího podniky se střední tržní kapitalizací) před dvěma lety (17. června 2011) poté, co s tímto cílem provedla reinkorporaci společnosti do Velké Británie (detaily zde).
Přehled aktuálních doporučení a cílových cen pro akcie NWR spolu s komentářem analytika Patria Direct naleznete ZDE
Navzdory vysoké volatilitě se pražské burze jako celku daří držet mírné zisky a index PX přidává 0,4 %, zatímco vývoj na západoevropských burzách připomíná jízdu na horské dráze. V zelených číslech PX drží zejména akcie s 0,65 %, které se odpoutávají od dvouměsíčního dna, a CR s +1,74 %, rostoucí od měsíčního dna. Akcie se dokázaly vymanit z dopoledního prodejního tlaku obrátily do zelených čísel, když aktuálně rostou do 0,5 % až na 524,7 Kč. Zítra se tento titul obchoduje naposledy s dividendou ve výši 40 Kč. Tu před několika okamžily potvrdila valná hromada společnosti, která se dnes koná.
Zpět u nuly se drží akcie Erste. Rakousko musí do konce června vyrozumět Evropskou unii o způsobu vyřešení znárodněné banky Hypo Alpe Adria. EK tlačí na okamžité uzavření banky, což nese nejvyšší náklady, kancléř Faymann naopak usiloval o špatnou banku a zvýšení bankovní daně k profinancování těchto nákladů. Rozhodnuto ještě není, jde o daňovou zátěž bank, růst zadlužení Rakouska a možné nesplnění cíle rozpočtového schodku, hrozbu pro rating země a v každém případě největší bankovní pád v zemi od vypuknutí finanční krize v roce 2008.