Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Čínský zahraniční obchod překvapivě propadl, vývoz slabší poprvé od ledna 2012

    Čínský zahraniční obchod překvapivě propadl, vývoz slabší poprvé od ledna 2012

    10.07.2013 8:43, aktualizováno: 10.7. 9:15

    Aktualizováno

    Čínský zahraniční obchod zaznamenal v červnu citelný útlum. Vývoz meziročně klesl o 3,1 procenta a dovoz o 0,7 procenta, zatímco analytici u obou údajů počítali s růstem. Dnešní oficiální statistické údaje naznačují, že druhá největší ekonomika světa by mohla zpomalovat rychleji, než se předpokládalo.

    Ekonomové dle konsensu Bloomberg očekávali, že červnový vývoz z Číny vzrostl o 3,7 procenta, zatímco dovoz měl podle nich posílit o 6 procent. Velké zklamání ze skutečných dat přičítají podcenění závažnosti oslabení globální poptávky. 

    Obchodní bilance Číny v červnu skončila s přebytkem 27,12 miliardy dolarů proti očekávaným 27,80 mld. USD. Za květen byl údaj nepatrně revidován na 20,42 mld. USD. Květnový vývoz meziročně vzrostl o rovné procento, zatímco dovoz klesl o 0,3 procenta. Import do čínské ekonomiky tak klesal již dvě čtvrtletí v řadě.

    Čína červnové údaje zveřejnila jen krátce po zátazích vlády proti zfalšovaným fakturám, jejichž používání v minulých měsících pomohlo vylepšit údaje o zahraničním obchodě. Dnešní čísla ukázala, že export do USA, které jsou největším trhem pro čínské exportéry, klesl o 5,4 procenta. Vývoz do Evropské unie se propadl o 8,3 procenta. 

    "Trhy podceňují slabost zahraniční poptávky. Propad vývozu není pouze projevem vládního zátahu proti zfalšovaným fakturám," komentoval data ekonom HSBC Junwei Sun. Slabá poptávka přitom podle něj není již problémem pouze největších světových ekonomik, ale také dosud rychle rostoucích tzv. emerging markets.

    Podle čínských celních úřadů nálada vývozců klesá tváří v tvář slabé poptávce v zámoří, rostoucím nákladům na pracovní sílu a silné čínské měně na devizových trzích. Vývoz čínského zboží přitom klesl poprvé od loňského ledna. "Čína nyní v obchodu stojí před relativně vážnými problémy," řekl k dnešním číslům mluvčí čínských celních úřadů Čeng Jüe-šeng. "Vývoz ve třetím čtvrtletí vypadá hrozivě," dodal.

    Tempo růstu čínské ekonomiky se v prvním čtvrtletí nečekaně zpomalilo na 7,7 procenta ze 7,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Za celý loňský rok čínská ekonomika vzrostla o 7,8 procenta, což byl její nejslabší výkon od roku 1999.

    Ekonomové předpokládají, že data o vývoji čínské ekonomiky za druhé čtvrtletí, která budou zveřejněna příští týden, ukážou zpomalení tempa růstu na 7,5 procenta.


    (Zdroj: Bloomberg, CNBC, čtk)


    Čtěte více:

    Čínský průmysl nejslabší za devět měsíců kvůli propadu zakázek
    01.07.2013 9:02
    Čínský zpracovatelský sektor v červnu oslabil, ukázaly nezávisle na so...
    Minského Čína
    03.07.2013 17:29
    Čínskou záchranou i prokletím jsou investice. Můžeme to demonstrovat n...
    Spotřebitelské ceny v Číně zrychlují, ceny produkce klesají mírněji
    09.07.2013 8:39
    Míra inflace v Číně v červnu stoupla na 2,7 procenta, což je více pro...
    Politika zpomalující Číny
    09.07.2013 18:21
    Nedávný finanční zmatek v Číně, kde se sazby mezibankovních půjček vy...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    04.08.2026
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Nově otevřená prac. místa