Aktualizováno Inflace ztrácí na síle. Index spotřebitelských cen se v červenci snížil o 0,2 procenta, vývoj cenové hladiny nejvýrazněji ovlivnil pokles cen potravin, zemního plynu a sezónní slevy oblečení. Naopak pohonné hmoty dále zdražily. Meziroční inflace zpomalila ze 1,6 na 1,4 procenta.
Ceny potravin v červnu stouply o 2,8 procenta, aby o měsíc později naopak o 2,2 procenta klesly. Klíčovou roli hrají výkyvy cen brambor. Zařazení raných brambor do měření inflace zvedlo cenu této plodiny o téměř 86 procent. S rostoucí nabídkou ale v letních měsících cena obvykle rychle klesá. V červenci brambory zlevnily o 29 procent. Ceny zeleniny klesly o necelých 14 procent.
Červenec bývá měsícem letního výprodeje a slev oblečení. Přestože se na výlohách objevují nápisy „sleva až 70 procent“ apod., skutečnost bývá střízlivější. Letos v červenci ceny oblečení a obuvi klesly o 2,3 procenta. Výprodeje byly letos nejméně štědré za posledních pět let.
Financím domácností ulevilo snížení cen zemního plynu o 2,8 procenta. Přitom již v květnu plyn zlevnil v průměru o 6,2 procenta. Pomohl k tomu příznivý vývoj cen ropy v první polovině roku. Cena ropy typu Brent dokonce v dubnu klesla pod hranici 100 dolarů za barel. Nicméně aktuálně cena ropy již opět stoupá, což se v české inflaci projevuje zdražováním pohonných hmot. Jejich cena v červenci stoupla o 1,4 procenta.
Inflace zůstává nízká, měnově-politická inflace leží pod cílovým pásmem centrální banky a jádrová inflace je dokonce záporná, a to dokonce déle než čtyři roky. V dalších měsících může inflace dále klesnout, na podzim by se mohla snížit dokonce pod jedno procento. V příštím roce by měla inflace kolísat mezi jedním a dvěma procenty.
Vývoj tuzemských spotřebitelských cen (meziročně, %):
