Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský jüan prorazil do TOP 10 obchodovaných měn. Vzestup bude pokračovat

Čínský jüan prorazil do TOP 10 obchodovaných měn. Vzestup bude pokračovat

06.09.2013 12:02
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čínský jüan se vůbec poprvé dostal do žebříčku deseti nejobchodovanějších měn. Podle statistik Banky pro mezinárodní platby v Basileji (BIS) čínská měna, která dosud podléhá značným omezením regulátorů, v objemu denně realizovaných transakcí překonala švédskou korunu a novozélandský dolar a dostala se na devátou příčku. Nárůst významu jüanu podtrhuje hospodářský vzestup Číny a také expanzi globálního měnového trhu.

Obchodování s renmimbi, jak se také někdy čínská měna označuje, za poslední tři roky ztrojnásobilo a dostalo se na hodnotu 120 mld. USD denně. Na přední pozice je to stále málo – s americkým dolarem, který si dlouhodobě drží první příčku, jsou denně realizovány transakce za 4,65 bilionu USD. Jüan má nicméně zcela jasně nakročeno k tomu, aby na trhu, jemuž dominuje dvojice dolar-euro, hrál daleko větší roli.

Podle údajů BIS se denní objem transakcí na globálním měnovém trhu za poslední tři roky zvětšil o 30 %. Co se finančních center týče, obchodování stále dominuje Londýn s 41% podílem (oproti 32 % v roce 1998). Spojené státy si ve stejném období taktéž polepšily, ale jen nepatrně. Jejich podíl vzrostl z 18,3 % na 18,9 %.

Krom jüanu se do žebříčku BIS podařilo nově prosadit mexickému pesu. Obě měny zhruba zdvojnásobily tržní podíl. Stoupal i význam ruského rublu, turecké liry, jihoafrického randu a brazilského realu. Pohoršily si naopak jihokorejský won a polský zlotý. Odvážný pokus o uvolnění měnové politiky v Japonsku a prudké pohyby na tamním měnovém a akciovém trhu nahrály jenu, u něhož objem transakcí vzrostl o 63 %.

Jüan se loni umístil na 17. příčce. Skokové zlepšení ilustruje rostoucí otevřenost čínského finančního systému, důvěru, kterou soukromý sektor do čínské měny vkládá, a výhody, které díky většímu využívání čínské měny může získat.

Čínská centrální banka včera naznačila, že by mohla uvolnit pravidla pro zahraniční investice, a dál tak zjednodušit přístup ke své ekonomice a bankovnímu sektoru. Zmírňování restrikcí by prý nemělo být zpomaleno výkyvy na trhu či vnějšími faktory typu omezování stimulačních nákupů dluhopisů americkou centrální bankou. Podle analytiků by liberalizace měla posílit rozšiřování jüanu.

Podle statistik Western Union platby amerických firem v čínské měně v první polovině letošního roku vzrostly meziročně o 90 %. Jüanové transakce teď tvoří 12 % všech amerických plateb směřujících do Číny. Loni to bylo 8,5 %.

Ještě před pár lety bylo něco takového těžko představitelné. S měnovou liberalizací začal Peking teprve v roce 2009, přičemž možnost podle libosti vyrovnávat transakce v jüanech a směňovat je za zahraniční měny se čínským firmám otevřela až v roce 2012. Z uvolnění restrikcí profitují i zahraniční firmy. Díky tomu, že za importované zboží mohou platit v jüanech, získají od čínských partnerů slevu až 4 %, jelikož odpadá měnové riziko.

Rozšiřování jüanu mezi velkými finančními centry a bankami rozdmýchává souboj o získání podílu na obchodování. Od doby, kdy se prvním centrem pro zahraniční jüanové transakce stal Hongkong, konkurenční tlak ještě zesílil. Mezi hlavní kandidáty na pozici dalších klíčových obchodních center patří Londýn a Singapur, přičemž Tokio, Sydney, Lucemburk a Kuala Lumpur chtějí také uzmout kus pro sebe.

Další liberalizaci, zejména kapitálového účtu, který odráží investiční toky, by měla nahrávat snaha Pekingu o efektivnější využití kapitálu firmami a také o posun od exportně taženého růstu směrem k spotřebně orientovanému rozvojovému modelu. Větší uvolnění ale přinese riziko prudkých kapitálových pohybů, které by mohly ohrozit stabilitu finančního systému. Ten je vzhledem k velkému a rizikovému zadlužení čínských bank v napjaté situaci.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
 • Žen min pi = jüan
  07.09.2013 10:51

  Konečně byste se měli rozhodnout, zda budete používat český (a naší výslovnosti skutečně lépe vyhovující) přepis profesora Švarného nebo už téměř po celém světě (a hlavně v anglicky psaných ekonomických zprávách) používaný oficiální čínský přepis pin yin (pchin jin). Čili yuan = ren min bi. Přimlouvám se za pin yin. Jinak děláte zdejším spekulantům v hlavě guláš ;-)
  Kalka.
  • Re: Žen min pi = jüan
   07.09.2013 11:28

   Já už se lekl, že ten čínský chuan vlezl do prdele Kalouskovi do TOP 09 a on jak naschvál vlezl do TOP 10 :-)))
   Jesse
  • Družka
   07.09.2013 11:11

   Já se teda taky přimlouvám ze ten PIN. Hezký sluneční víkend.
   Velkamedvědice
   • Re: Družka
    07.09.2013 11:27

    :-) Taky přeju krásný víkend. Voda je stále nádherná...
    Kalka.
    •  
     07.09.2013 11:29

     Nj no, ale už není 4-procentní, začíná se ochlazovat :-))
     Jesse
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data