Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Indonésie brzdí surovinový nacionalismus. Pokles exportu by jí zlomil vaz

Indonésie brzdí surovinový nacionalismus. Pokles exportu by jí zlomil vaz

20.09.2013 17:48
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Indonéská vláda se urychleně snaží zmírnit regulaci, která by v zemi od příštího roku výrazně ztížila podnikání zahraničním těžařským firmám. Jakarta se obává, že očekávaný propad vývozu nerostných surovin by mohl prohloubit již tak velký schodek běžného účtu platební bilance.

Stlačení deficitu běžného účtu, který se ve 2Q13 vyšplhal na rekordních 9,8 mld. USD, což odpovídá 4 % HDP, se stalo hlavní prioritou prezidenta Susila Bambanga Yudhoyona. Jakákoli opatření zhoršující situaci teď naráží na ostrou kritiku, včetně dříve tolik prosazované nacionalistické legislativy regulující těžbu surovin. Zákony, schválené před více než rokem, které vládě umožňují získat větší kontrolu nad přírodními zdroji, jsou revidovány ve snaze podpořit export.

„Situace ve vývozu je akutní,“ sdělil reportérům ministr energetiky a přírodních zdrojů Jero Wacik. Dodal, že je třeba vylepšit bilanci zahraničního obchodu. Ta v červenci skončila schodkem 2,31 mld. USD, oproti záporným 880 mil. USD o měsíc dříve. Prudký nárůst měly na svědomí hlavně zvýšené dovozy ropy.

Vláda teď zvažuje, že zruší chystaný zákaz vývozu nerostných rud a také plánované zvýšení koncesních poplatků a exportního cla u uhlí. Dodávky z obou odvětví se na celkovém indonéském exportu podílí z jedné šestiny a dosahují kolem 2,5 mld. USD měsíčně. Zákaz vývozu vybraných druhů nezpracované rudy, například bauxitu, uvalila Jakarta už loni v květnu, přičemž výjimku dostali pouze držitelé těžařských koncesí, kteří mají v plánu postavit v zemi zpracovatelské závody. Dodávky těchto těžařů podléhají 20% vývoznímu clu. Loni Čína z Indonésie dovezla 80 % svého celkového importu bauxitu. Velcí čínští výrobci hliníku, k jehož produkci je třeba právě bauxit, se v reakci zavázali v Indonésii postavit zpracovatelské kapacity.

Indonésie je světovou jedničkou ve vývozu niklové rudy, energetického uhlí a pročištěného cínu. „Zákaz aplikovaný od roku 2014 by vedl k výraznému narušení exportu,“ uvádí se v nedávno vydané zprávě banky Barclays s tím, že by to mohlo zvýšit obavy investorů z udržitelnosti vývoje platební bilance.

Jistou úlevu indonéské ekonomice a měně poskytlo středeční rozhodnutí americké centrální banky pokračovat v nezměněném rozsahu ve stimulačních nákupech státních a hypotéčních dluhopisů. Burzy na celém světě přivítaly pokračování politiky, která stlačuje výnosy amerických obligací a pumpuje do finančního systému kapitál, jenž pak v honbě za vyššími výnosy často míří do rozvíjejících se ekonomik. Akciový trh v Jakartě na zprávu reagoval skokovým růstem o 7 %. Posílila i indonéská rupie.

Překvapivě holubičí postoj pravděpodobně Indonésii pomůže ke krátkodobé akciové, dluhopisové i měnové rally. Podle analytiků je teď správný čas na implementaci strukturálních reforem, než se okno příležitosti poskytnuté Fedem opět uzavře. Centrální banka pod vedením Bena Bernankeho „oddálila den zúčtování do budoucna,“ shrnuje Jeffrey Halley ze Saxo Capital Markets.

Ministerští úředníci se snaží o zmírnění zákazů vývozu pro firmy, které ohlásily záměr rudy v Indonésii zpracovávat, či do zpracovatelských kapacit již začaly investovat. Druhou možností je posunout zavedení exportního zákazu a jeho nahrazení vyšším vývozním clem: oproti stávající 20% sazbě by se mohla zvednout až na 50 %. Obě možnosti podle analytiků povedou k poklesu vývozu, avšak ne takovému jako v případě plošného embarga. Další pozicí, z níž je vláda připravena ustoupit, je povinnost zahraničních těžařů prodat majoritní balík v dolech domácím investorům do 10 let od zahájení produkce. K benevolentnějšímu přístupu je Jakarta ochotná i v klíčovém sektoru energetického uhlí, jehož země ročně vytěží kolem 400 mil. tun.

(Zdroje: CNBC, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university