Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předpověděl internetovou i hypoteční bublinu. Nyní věští katastrofu

Předpověděl internetovou i hypoteční bublinu. Nyní věští katastrofu

27.09.2013 11:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Jeremy Grantham má za sebou výsledky, které je těžké ignorovat. Předpověděl internetovou bublinu, poté bublinu hypotéční. To přispělo k tomu, že je považován za nezviklatelného medvěda, ale například na počátku roku 2009 radil svým klientům, aby se už vrátili na trh. Nyní je tomuto hlavnímu stratégovi společnosti GMO opět věnována velká pozornost kvůli malthusiánským predikcím o přicházející katastrofě. Světu podle něho dojdou potraviny, zdroje budou dražší a dražší. Nad vším se pak vznáší hrozba klimatických změn. Někdy jeho predikce znějí tak, jako kdyby je pronášel někdo z Greenpeace. Kdyby šlo o kohokoliv jiného, Wall Street by se mu vysmála. Je to ale Jeremy Grantham a tak bude možná naslouchat.

Grantham upozorňuje, že ceny komodit klesaly asi sto let, v průměru o 70 %. Kolem roku 2002 začaly obracet, pak nastal prudký růst a ceny se zhruba ztrojnásobily. Celý dlouhodobý pokles byl smazán mezi lety 2002–2008. Celá hra se změnila a příčinou je pravděpodobně Čína, do které proudí 45 % vytěženého uhlí, 50 % cementu a 40 % mědi. S podobnými čísly to nejde dál bez toho, aby se něco pokazilo, tvrdí investor. Kritická je podle něho situace zejména u fosforu. Probíral ji s odborníky, kteří mu řekli, že je ho dost. Jinou odpověď neměli, i když 85 % kvalitního fosforu patří marockému králi. Čelíme tu tak omezení, které je mnohem tvrdší než u ropy. Ve zbytku světa mohou být zásoby tak na padesát let, a to pouze při mírnějším růstu.

Investoři by tak měli vlastnit fosfor, potaš, ropu, měď, zinek a další komodity, snad s výjimkou hliníku a železné rudy, kterých „je moc“. Grantham také nedoporučuje uhlí, protože investice do uhelných zdrojů jsou velmi vysoké a „než se peníze vrátí, cena solární a větrné energie bude pravděpodobně mnohem níž“. Opačné doporučení platí o hnojivech a zejména o potravinách. U nich jsou tlaky nejhorší a řešením je „velmi dobré zemědělství“, z hlediska investorů pak dobrá zemědělská půda. „Zůstal bych u stabilních zemí, jako jsou Austrálie, Nový Zéland, Uruguay, Brazílie, Kanada a samozřejmě Spojené státy,“ radí Grantham. Zajímavé mohou být i lesy, i když jsou „trochu předražené“. To je ale podle investora dnes vše, což je odrazem nízkých sazeb a „zlomyslného spiknutí zosnovaného Fedem“.

„Rád se zaměřuji na hlavní myšlenku. U akcií to je trpělivost, hodnota a návrat k průměru. U společnosti to jsou zdroje a poškození klimatu,“ uvádí investor. Na trhu podle něho převládá „otřesně krátkodobý pohled“, to samé ale platí i o sociálních problémech, kde „chceme jen slyšet, jak rychlý bude růst a jak je vše v pořádku“. U akcií pak Grantham kvůli politice Fedu nevylučuje další bublinu. Fed se snaží zvýšit spotřebu tím, že podpoří ceny akcií, takový postup ale může skončit problémy stejně jako v minulosti. 

 
(Zdroj: WSJ)


Čtěte více:

Mobius: Čeká nás horská dráha, konec QE ale nevyvolá úprk z emerging markets
19.08.2013 12:52
Rozvíjející se trhy se budou dál těšit přílivu investic a konec QE ze ...
Americký realitní trh: Přelom roku, nový propad?
13.09.2013 21:37
Americká federální agentura (FHFA) připravuje plán omezení hypoték, p...
Fed otřásl výhledem pro zlato. Co čekat u něj i dalších komodit?
23.09.2013 12:53
Žádné omezování QE v září. Nečekané rozhodnutí Fedu zatřáslo výhledem ...
Finančné bubliny spôsobujú zmeny v myslení investorov
23.09.2013 16:28
Napriek tomu, že od pádu investičnej banky Lehman Brothers’ ubehlo už ...
Medvědi zalezli nejhlouběji do svého brlohu za posledních 7 let. Co je může opět probudit?
23.09.2013 18:17
Z pomalého odchodu medvědů z evropských akciových burz se stává úprk –...
Monetární politika tu není pro zisky investorů. Ale...
26.09.2013 11:35
Poslední kroky Fedu vyvolaly u investorů velkou vlnu nevole. Někteří z...
Komoditní supercyklus ke konci zatím nespěje, „čínskému efektu“ navzdory, říká studie
26.09.2013 17:36
Ačkoli se v posledních měsících množily hlasy vyčkávající konec snadný...

Váš názor
 • FOSFOR ? :-)
  01.10.2013 16:25

  Nesmyslný a matoucí překlad důležité komodity ! Samozřejmě, že FOSFOR NENÍ žádná komodita, ale FOSFÁTY !, které jsou nezbytné pro výrobu hnojiv (fosforečných) a které se těží, mj., v Maroku. Chtěl bych vidět přepravu silně oxidačního (výbušného) fosforu (musí se skladovat v oleji - ve vodě bouřlivě reaguje) :-)
  Jiří Balhar
 •  
  27.09.2013 13:06

  Dle mého dnes je velká snaha snížit počet obyvatel. Dělá se to hoodně jednoduše . Sníží se peníze sockám. Dle mého se ta exekutorská mašinérie bude jen prohlubovat , takže příroda si s tím poradí. Je stejná blbost jako podpora černoušků. Afrika je schopna uživit nějaké procento lidí, pokud jich je o několik set % více, tak je to sice smutné, ale nemají na světě co dělat. Přežije ten nejsilnější. Časem se zbourají sídliště, protože kdo by tam bydlel. Lidi budou bydlet ve městech a na venkově se bude zemědělčit.
  Jezdec.
 •  
  27.09.2013 13:06

  Dle mého dnes je velká snaha snížit počet obyvatel. Dělá se to hoodně jednoduše . Sníží se peníze sockám. Dle mého se ta exekutorská mašinérie bude jen prohlubovat , takže příroda si s tím poradí. Je stejná blbost jako podpora černoušků. Afrika je schopna uživit nějaké procento lidí, pokud jich je o několik set % více, tak je to sice smutné, ale nemají na světě co dělat. Přežije ten nejsilnější. Časem se zbourají sídliště, protože kdo by tam bydlel. Lidi budou bydlet ve městech a na venkově se bude zemědělčit.
  Jezdec.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD