Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mobius: Čeká nás horská dráha, konec QE ale nevyvolá úprk z emerging markets

Mobius: Čeká nás horská dráha, konec QE ale nevyvolá úprk z emerging markets

19.08.2013 12:52, aktualizováno: 19.8. 15:12
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Rozvíjející se trhy se budou dál těšit přílivu investic a konec QE ze strany amerického Fedu na tom nic nezmění. Je o tom přesvědčen investor Mark Mobius, jehož skupina spravuje 834 miliard dolarů aktiv. Ve Spojených státech se ale očekávání konce QE již projevilo růstem výnosů na dluhopisech a opouštěním pozic v dluhopisových fondech, odhalila analýza TrimLabs. Čekat lze volatilní týdny kvůli Fedu, ale i Japonsku.

„Americké programy QE byly kumulativní a vedly k postupnému nárůstu peněžní zásoby. Neřešíme situaci, kde si jeden řekne dost a všechny peníze zase zmizí,“ uvedl Mobius. Od amerického Fedu se široce očekává, že v průběhu letošního roku, možná již v září, rozhodne o opuštění programu kvantitativního uvolňování v rozsahu 85 miliard dolarů měsíčně. „Peníze v systému zůstávají,“ uvedl Mobius. Od kroku Fedu lze ale čekat vliv na růst úrokových sazeb a změnu ve struktuře investic do aktiv. Zpráva TrimLabs vrub Fedu připisuje již srpnový odliv z amerických vzájemných fondů a ETF.

„Do emerging markets uvidíme plynout další peníze,“ míní Mobius i s ohledem na tato čísla. Poznamenal, že odliv zaznamenávají i fondy emerging markets, zaměřené na aktiva s fixním výnosem. Jinak je tomu ale u akciových investic, kde vidí stabilitu. Za atraktivní Mobius označil skupinu zemí Asean, tedy národů Jihovýchodní Asie. „Táhne ji zejména růst likvidity v Japonsku, což je odrazem programu stimulace ekonomiky,“ uvedl Mobius. Chladnější je naopak k ekonomice Indie, která čelí odlivu kapitálu při negativním vývoji běžného účtu platební bilance i měny. Rupie právě dnes klesla na nové historické dno 63,00 k americkému dolaru. Za klíčový problém země ale označil jen velmi pozvolné pohasínání rozsahu byrokracie a korupce. „V Indii investuji, není ale na čele mého seznamu,“ poznamenal investor.

Oproti Mobiovi analytici Citi vnímají z emerging markets odliv také u akciových investic, ne jen těch s fixním výnosem, typicky dluhopisů. Vede to ale podle nich k poklesu valuací na úrovně, neviděné od asijské finanční krize. "Prostor pro atraktivní investice tím roste, zejména u blue chips jsme svědky cenových úrovní roku 1997?" uvedla Citi. Celkově u large caps za emerging markets vidí Citi zhruba 25% diskont proti jejich segmentu v MSCI Developerd Markets Index. "Velké společnosti stále dodávají velmi solidní ROE, za které ale investoři nebyli ochotni platit," stojí v analýze Citi.

Odliv investic z amerických ETF a dluhopisových vzájemných fondů v srpnu dosáhl 19,7 miliardy amerických dolarů a zintenzivnil tak po 14,8 mld. USD v červenci. Dle dat TrimLabs šlo o historicky čtvrtý nejsilnější srpnový odliv investic. „Od počátku června dluhopisové fondy zaznamenaly odliv investic v rozsahu 103,5 miliardy dolarů, což je 2,7 % celkových aktiv,“ uvádí zpráva TrimLabs. Odliv zdrojů z amerických dluhopisů přiměl výnosy k růstu. V případě 10letého amerického dluhopisu se výnos posunul nad 2,865 %, nejvýš od července roku 2011. Nad 2 % se výnos dostal 22. května, kdy záznam z jednání Fed ukázal na pravděpodobnost ukončování QE v letošním roce.

„Silné výplaty z dluhopisových fondů by měly zneklidňovat všechny investory, ne pouze ty dluhopisové,“ míní ale šéf TrimLabs David Santschi. „Americká ekonomika je dluhu široce vystavena a nebude snadno tolerovat vyšší zápůjční náklady,“ varuje Santschi. Dodal, že navzdory širokému přesvědčení jediné významnější oddlužení, které se skutečně odehrálo, je u hypoték skrze domy zabavené pro neschopnost dlužníků hypotéku splácet. „Ani firmy ani domácnosti jinak své dluhy nijak agresivně nesplácely,“ uvedl. Odtud dovozuje, že utahování Fedu bude znamenat pro americkou ekonomiku silný problém, pokud dluhopisoví investoři budou pokračovat v postoji z posledních měsíců, že za změněných podmínek do amerického dluhu investovat nechtějí. „Americká vláda i americké firmy potřebují, aby sazby zůstaly nízko,“ upozornil šéf TrimLabs.

Přes vysoce volatilními několika nadcházejícími týdny varuje také zakladatel kongkongské View From the Peak paul Krake. „První v řadě je rozhodnutí FOMC, plánované na 17. až 18. září. Následně přijdou německé volby a japonské rozhodnutí o spotřební dani,“ připomíná. Současným tržním konsensem pro rozhodnutí Fedu je, že Ben Bernanke oznámí v září jako první krok omezení měsíčního objemu odkupu aktiv z 85 miliard dolarů o zhruba 20 mld. USD na 65 miliard dolarů. Krake v této souvislosti očekává blízkou korekci amerického indexu S&P 500 o zhruba 5 %.

(Zdroj: CNBC, Reuters, Bloomberg, TrimLabs)


Čtěte více:

Mobius: Nejlepší investicí jsou komoditní a spotřebitelské akcie. Propad zlata trend neláme
18.04.2013 15:51
Akcie jsou nejlepší letošní investicí v rámci emerging markets, přičem...
Mobius: Nejlepší investicí je teď východ Evropy, i vyspělejší trhy CEE oživí (+video)
07.06.2013 10:32
Rumunsko, Slovinsko, Slovensko. Trhy na východní hranici Evropy jsou n...
Faber: Ekonomiku nerozhýbe ani QE99. Fed nahrává hrstce investorů
07.06.2013 14:01
Americkou ekonomiku nerozhýbe ani nekonečná série kvantitativního uvol...
Mobius a S&P: Nesrovnávejte úvěrovou krizi Číny s pádem Lehman Brothers. Číňani přesto blízko runu na banky
25.06.2013 11:55
Nenechte se vystrašit největším propadem čínských akcií téměř za dva r...
Fed: Americká ekonomika se mírně lepší, stále potřebuje podporu
01.08.2013 8:23
Americká centrální banka (Fed) svou měnovou politiku nezměnila a nadál...
Lockhart: Fed by mohl začít omezovat QE již v září
14.08.2013 8:34
Americká centrální banka (Fed) by mohla již v září začít omezovat rozs...
Když inflační holubice pláčou
16.08.2013 18:02
Deník Wall Street Journal zveřejnil nedávno na titulní straně článek, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data