Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Telefónica CR a Vodafone žalují podmínky LTE aukce. Ta bude bez PPF, ale s nástupcem a nově i KKCG (+komentář)

Telefónica CR a Vodafone žalují podmínky LTE aukce. Ta bude bez PPF, ale s nástupcem a nově i KKCG (+komentář)

30.09.2013 10:06, aktualizováno: 30.9. 13:52
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Tuzemský telekomunikační operátor Telefónica CR podal k Městskému soudu v Praze žalobu proti diskriminačním a nezákonným ustanovením podmínek LTE aukce ČTÚ na kmitočty v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz, které deformují pravidla aukce. Se shodným postojem se připojil Vodafone. Skupina PPF v samostatné zprávě oznámila, že se nebude účastnit LTE aukce ČTÚ za nových podmínek a nadto, že dceru PPF Mobile Services prodala. ČTÚ pak potvrdil, že se do aukce přihlásila trojice stávajících operátorů a dva nováčci: Revolution Mobile a Tasciane. Akcie Telefóniky CR reagovaly na nové informace růstem až o 3,6 % k 302,5 Kč v době, kdy ještě nebyla známa informace o dvou nových účastnících aukce. Dále udržují úrovně u 300 Kč za akcii.

"PPF Mobile" nově jako "Revolution Mobile" a bez PPF

Částí podmínek, které dle PPF nebyly součástí předchozí veřejné konzultace, vysvětlila firma své rozhodnutí. Napadá zejména podmínku, zakazující budoucí fúzi s některým z nynějších operátorů (po dobu 15 let). PPF nadto oznámila, že prodala svou společnost PPF Mobile Services, která měla vybudovat čtvrtého mobilního operátora, jejímu dosavadnímu řediteli Tomáši Budníkovi. V minulosti vedl operátora U:fon a zajímal se o jeho koupi. Firma se nově jmenuje Revolution Mobile a přihlásila se do LTE aukce ČTÚ.

"Zasvětil jsem myšlence vybudování čtvrtého operátora víc než dva roky svého života a nechci se této příležitosti vzdát. Proto jsem před časem odkoupil společnost PPF Mobile Services a nyní s pomocí dalších dvou investorů disponuji dostatečnými prostředky pro účast v aukci. Navíc stále vedu jednání i s dalšími možnými investory," uvedl Budník. Do Revolution Mobile přešlo i zhruba 20 zaměstnanců PPF Mobile Services.

"ČTÚ nastavil bezprecedentní podmínky aukce, které ve svém důsledku vylučují vstup nového hráče na domácí telekomunikační trh. Aukce obsahuje jisté podmínky, které vzaty v úvahu jako celek znemožňují novému operátorovi spojení s kterýmkoli dalším účastníkem aukce po celou dobu, po kterou jsou dražené frekvence uděleny (15 let). Telekomunikační trh prochází dramatickou změnou, včetně technologií, a 15letá vylučovací doba z pohledu vývoje trhu nedává smysl," uvedla PPF ve svém komentáři k rozhodnutí a odvolala se na své stanovisko z 9. dubna, že se aukce zúčastní tehdy, pokud "existuje opravdová příležitost založit nového plnohodnotného operátora".

„Zpráva o neúčasti PPF může být pro Telefóniku CR pozitivní, pokud za současným vývojem nestojí další zájemci, kteří se zúčastní aukce. Akcie Telefóniky CR může také znovu podporovat spekulace o převzetí ze strany skupiny PPF. Rovněž se blíží poslední den (9.10.), kdy se budou akcie Telefóniky CR naposledy obchodovat s nárokem na 30Kč odměnu,“ uvedl dopoledne v rychlém komentáři analytik Patria Direct Tomáš Tomčány. Slova o možných dalších zájemcích se později potvrdila.

Za Tasciane stojí KKCG Karla Komárka

TASCIANE patří do skupiny KKCG. "Investiční skupina KKCG podala oficiální přihlášku a splnila veškeré zákonem stanovené podmínky k účasti v aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Žádné bližší informace nebudeme v současné době poskytovat," řekl ČTK mluvčí KKCG Daniel Plovajko. TASCIANE naopak nemá žádné vazby na Natland group, jak tvrdily některé zdroje, kromě toho, že jde o předzaloženou společnost získanou od subjektu, který Natlandu patřil.

Telefónica CR proti podmínkám ČTÚ

„Český telekomunikační úřad (ČTÚ) hodlá zavádět celou řadu diskriminačních a protiprávních opatření. Odůvodněním má být umožnění vstupu nového operátora na trh. K nezákonným opatřením ale úřad neposkytl jakékoliv zdůvodnění, neprovedl předchozí analýzu relevantního trhu a nepodrobil nově vyhlášená pravidla aukce testu proporcionality. Podobný přístup vedl například v Maďarsku ke zpětnému zrušení výsledků obdobné aukce, neboť Nejvyšší soud dospěl k závěru, že vyhrazení spektra pro nový subjekt bylo protiprávní. Spektrum v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz není exkluzivně vyhrazeno ani v sousedním Slovensku,“ uvádí Telefónica CR ke svému podání.

Orgány veřejné moci mají dle Telefóniky CR povinnost řádně zdůvodnit a doložit, že přijatá omezující či diskriminující opatření sledují legitimní cíl, jsou způsobilá k jeho dosažení, nepřekračují meze toho, co je nezbytné k dosažení daného cíle a že zároveň neexistují méně omezující alternativy. „To ale regulátor neučinil,“ uvedla Telefónica CR ve zprávě ke svému rozhodnutí. „Vzhledem k tomu, že regulátor telekomunikačního trhu nepřihlédl před samotným spuštěním aukce k aktuálnímu vývoji na trhu mobilních komunikací a ignoroval závažné výhrady společnosti Telefónica Czech Republic, bylo nutné obrátit se na příslušný soud, aby zákonnost napadaných ustanovení posoudil,“ dodává operátor.

Telefónica CR se ohrazuje zejména proti:

1/ Nepovolené státní podpoře v podobě vyhrazení bloků spektra novému uchazeči o vstup na český telekomunikační trh

ČTÚ dle Telefóniky CR navíc nepodrobil pravidlo vyhrazení části spektra testu proporcionality, což mu ukládá zákon, pokud stanovuje diskriminační a omezující opatření. Předchozí vývoj aukce dle operátora prokázal, že jakékoliv preferenční opatření není k vytvoření výhodnějších podmínek pro vstup nového operátora nezbytné, neboť na českém trhu existuje minimálně jeden subjekt, který je bez státní podpory schopen vstoupit na trh jako plnohodnotný konkurent stávajících operátorů.

2/ Nepřípustnému zásahu do práv stávajících operátorů uložením závazku národního roamingu ve prospěch nového žadatele o přidělení frekvencí

Povinnost národního roamingu je jedním z nejsilnějších nástrojů ex ante regulace, uvádí Telefónica CR s tím, že uložení podobné povinnosti musí předcházet provedení podrobné analýzy relevantního trhu a určení subjektu s významnou tržní silou. „Ty však nebyly ze strany ČTÚ dokončeny. Přesto ČTÚ ukládá národní roaming všem stávajícím operátorům zajímajícím se o účast ve výběrovém řízení,“ uvádí Telefónica CR.

ČTÚ dle operátora překročil pravomoci vymezené Zákonem o elektronických komunikacích. „Mimo jakákoli zákonná pravidla se pokouší měnit existující pravomocné frekvenční příděly, opět jednostranně ve prospěch jiného soukromého subjektu. Zmíněné podmínky se mohou vztahovat výhradně ke kmitočtům, které jsou předmětem výběrového řízení,“ uvádí firma.

3/ Diskriminačnímu narušení hospodářské soutěže uložením závazku velkoobchodní nabídky

Povinnost převzetí závazku velkoobchodní nabídky musí dle Zákona o elektronické komunikaci předcházet provedení podrobné analýzy podmínek konkurence na relevantním trhu a určení subjektu s významnou tržní silou, uvádí Telefónica CR ve svém podání. „Tyto však nebyly ze strany ČTÚ dokončeny. Přesto úřad do pravidel (aukce) bez jakéhokoli odůvodnění zařadil tuto povinnost, navíc po dobu 12 let ode dne přidělení rádiových kmitočtů na výzvu zájemce. Podmínka je o to více neobhajitelná, když na trhu mobilních služeb v současné době dochází k mimořádnému rozvoji služeb tzv. virtuálních mobilních operátorů, kteří své služby nabízejí za využití frekvencí stávajících operátorů, aniž ČTÚ učinil jakýkoli vrchnostenský zásah,“ shrnuje Telefónica CR k dalšímu zdůrazněnému bodu svého podání proti podmínkám LTE aukce ČTÚ.

(Zdroj: Telefónica CR, PPF, Bloomberg, čtk, MfD)


Čtěte více:

Nová aukce ČTÚ: Nabídky do září, start do půlky listopadu. Vábnička pro nováčka zůstala
15.08.2013 10:34
Český telekomunikační úřad právě vyhlašuje podmínky nové aukce frekven...
Mid Europa prý prodává dvě pětiny českého T-Mobilu
27.08.2013 17:31
Investiční skupina Mid Europa Partners údajně prodává podíl 39,2 proce...
Telefónica CR a T-Mobile chtějí kompletně sdílet sítě GSM a 3G. Čekají vyšší efektivitu a úspory
29.08.2013 17:08
Telefónica a T-Mobile by mohly od příštího roku kompletně sdílet své m...
WSJ: Deutsche Telekom zvažuje prodej podílu v českém T-Mobilu
30.08.2013 12:25
Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom AG pracuje na reor...
Technologické propojení Telefóniky a T-Mobile: Špatná zpráva pro Vodafone i PPF?
02.09.2013 11:40
Telefónica CR a T-Mobile minulý čtvrtek zaskočily trhy prohlášením, že...
Telefónica CR – Jak danit výplatu emisního ážia?
10.10.2013 13:04
Akciím Telefóniky CR má za sebou rozhodný den pro výplatu 30korunové o...
PPF uvažuje o převzetí některého ze tří českých operátorů, tvrdí zdroje
23.09.2013 19:00
Finanční skupina PPF Group, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner...
Telefónica CR – Na stole zvláštní daň ČSSD. Erste potvrzuje opatrný pohled
25.09.2013 12:28
Sociální demokraté znovu potvrdili, že v případě volebního vítězství b...
Aukce ČTÚ bude s T-Mobilem i Telefónikou. Vodafone a PPF verdikt schovávají do pondělka
26.09.2013 15:20
Tuzemský mobilní operátor T-Mobile se přihlásí do aukce kmitočtů pro r...

Váš názor
  • p. Tomčány
    30.09.2013 11:25

    Děkuji za rychlou analyzu p. Tomčany, ale žádnou další od p. Tomčány potřebovat již opravdu nebudu. Svými spekulacemi jen oblbuje.
    Karl von Bahnhof
Aktuální komentáře
30.01.2023
8:41Q&A aneb co vás na trzích a při investování nejvíce pálí. WEBINÁŘ s hlavním makléřem Pavolem Mokošem 2. 2. od 15:00
6:05Podle kontrariánů z Deutsche Bank má rally na S&P 500 stále prostor pro růst
29.01.2023
17:42Další vlna snižování klasifikací ESG fondů se otáčí k aktivům v objemu více než 4 bilionů eur
12:28Víkendář: Mimořádně levné hodnotové akcie a jejich „rovnováha“ vůči růstovým titulům
28.01.2023
23:14"Češi si zaslouží republiku pohody". Vítězství o 960 tisíc hlasů a osobní gratulace Čaputové
22:20Volební finále online: Prezidentem Petr Pavel, počtem hlasů překonává Zemana
8:02Víkendář: Řada akciových investičních strategií je nyní levná. Lepší nečasovat, ale měnit váhu akcií v portfoliích
27.01.2023
22:08Nasdaq 100 uzavřel seanci v zisku 0,96 %, Nvidia +2,84 %  
17:56Závěr týdne na akciích bez jasného směru i po výsledcích a datech  
17:52Tradingová ponaučení z roku 2022: Investování je často kontraintuitivní  
16:41Analytik k výsledkům American Express: Amerického spotřebitele jen tak něco nerozhodí  
16:21Pravděpodobnost recese a sazby, které by se měly dostat nad inflaci
15:39Ohlédnutí za poslední volební debatou na ČRo: Babiš označil Pavla za velkého favorita prezidentské volby
15:30Rozvíjející se trhy lákají investory. Tento týden do nich přitekly téměř rekordní objemy peněz
15:12Chevron po 4Q22: Ropné destiláty jdou na dračku  
15:10Ministr financí Hunt chce z Británie udělat příští Silicon Valley
14:30Perly týdne: Evropské akcie vstoupily do býčí fáze, Tesla není jen „naleštěná automobilka“
12:41Možnosti využití umělé inteligence nadchly, Intel zklamal a evropské trhy mírně rostou  
11:57Analytik k výsledkům Intelu: Přímá reportáž z místa katastrofy  
11:43Nejbohatší člověk Asie odráží útok spekulantů, akcie jeho firem prudce oslabily

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
GE HealthCare Technologies Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
NXP Semiconductors NV (12/22 Q4, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (12/22 Q3, Bef-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (12/22 Q4)
10:00DE - HDP, q/q
13:00SoFi Technologies Inc (12/22 Q4)
22:05Whirlpool Corp (12/22 Q4)