Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozum a konec chudoby

Rozum a konec chudoby

09.10.2013 7:29

Světová banka si stanovila dva nové cíle: ukončit do roku 2030 extrémní a chronickou chudobu ve světě a prosazovat společnou prosperitu definovanou jako zlepšení situace nejchudších 40% populace v každé společnosti. Když nyní Otevřená pracovní skupina Valného shromáždění OSN pro trvale udržitelné rozvojové cíle tyto úkoly v boji proti chudobě schválila, při debatě, jak toho dosáhnout, opět vyvstala stará otázka: Rozšíří se přínosy hospodářského růstu samovolně do všech segmentů společnosti, anebo potřebujeme cílenou přerozdělovací politiku?

Mnozí lidé setrvávají v táboře zastánců všemocného růstu pouze kvůli chybné dedukci a na rozdíl od zapálených ideologů je lze přesvědčit o mylnosti jejich stanoviska. Proto je druhý cíl Světové banky, tedy prosazovat společnou prosperitu, důležitý nejen sám o sobě, ale i jako nezbytný doplněk cíle skoncovat s chudobou.

S vědomím, že určitá „frikční“ chudoba bude v příštích dvou desetiletích zákonitě přetrvávat, si Světová banka vytkla oficiální cíl snížit podíl lidí žijících pod hranicí chudoby – definované jako denní spotřeba na osobu v hodnotě nižší než 1,25 dolaru (měřeno podle parity kupní síly) – na méně než 3%.

Výzkum Světové banky předpovídá, že pokud všechny země porostou stejným tempem jako v posledních 20 letech beze změny distribuce příjmů, klesne míra chudoby ve světě ze 17,7% v roce 2010 na 7,7% do roku 2030. Kdyby ekonomiky rostly rychleji, totiž průměrným tempem zaznamenaným v prvních letech nového tisíciletí, klesla by míra chudoby na 5,5%.

Z těchto údajů vyplývá, že samotný růst nás k tříprocentnímu cíli pravděpodobně nedovede. To je však pouhá hypotéza. Dalo by se tvrdit, že bychom se přesto měli opřít o růst a jednoduše přijmout opatření, která ho ještě více povzbudí.

David Dollar, Tatjana Kleinebergová a Aart Kraay v nové studii empiricky analyzují vztah mezi růstem a chudobou. Jejich rozsáhlá práce čerpá z vysoce kvalitních výzkumných dat z 118 zemí a dospívá k jednoznačnému závěru: hnacím motorem mýcení chudoby, k němuž došlo v posledních desetiletích, byl v převážné míře celkový růst příjmů ekonomik. Konkrétně řečeno je 77% odchylky příjmového růstu mezi nejchudšími 40% populace různých zemí odrazem rozdílů v celkovém průměrném příjmovém růstu v těchto zemích.

Podobná zjištění vedou mnohé lidi k závěru, že k vymýcení chudoby postačí spolehnout se na celkový růst a že přímé vládní intervence mají jen malé opodstatnění. Takový závěr je však mylný a ilustruje logický lapsus.

Abychom pochopili důvod, předpokládejme, že by v roce 1930 provedl některý ekonom empirickou studii toho, co léčí nakažlivé nemoci, a po analýze hromady údajů z předchozích let by dospěl k závěru, že 98% všech léčitelných nemocí lze vyléčit bez použití antibiotik, tedy tradičními léky nejrůznějších druhů. Tento závěr by byl s největší pravděpodobností platný, jelikož používání antibiotik před rokem 1930 – pouhé dva roky poté, co Alexander Fleming objevil penicilin a mnoho let předtím, než se tato látka začala plně využívat jako lék – bylo vzácné a většinou bezděčné.

Nyní však předpokládejme, že by zmíněný ekonom začal tvrdit, že by tudíž bylo hloupé dávat pacientům penicilin, když víme, že 98% všech léčitelných nemocí lze vyléčit tradičními léky a penicilin není tradiční lék. Je to mylná dedukce založená na neexistujících důkazech. Studie dotyčného ekonoma ukázala v roce 1930 pouze to, že tradiční medicína se zasloužila o 98% všech úspěšně vyléčených případů. Neukázala, že penicilin nezabírá.

Je to běžná chyba. Často slýcháme tvrzení typu: „Při tvorbě pracovních míst se musíme opírat o soukromý sektor, jelikož studie ukazují, že 90% předchozích pracovních míst vytvořil soukromý sektor.“ Kdybychom na tuto logiku přistoupili, museli bychom akceptovat tvrzení sovětského výzkumníka z konce 80. let, že se při tvorbě pracovních míst musíme opírat o stát, protože 90% předchozích pracovních míst vytvořil stát.

V oblasti tvorby pracovních míst potvrzují teorie i důkazy závěr, že hlavním tahounem trvale udržitelné expanze je soukromý sektor (čímž ovšem není řečeno, že nemůže existovat prostor pro korekční veřejnou politiku, která učiní soukromý sektor vstřícnějším k tvorbě pracovních míst). V oblasti odstraňování chudoby však teorie i důkazy ukazují, že vhodně koncipované intervence mohou hrát významnou roli. Některé tyto politiky už existují, zatímco jiné je nutné vytvořit – jsou to antibiotika naší éry.

V Indii se vláda desítky let snaží dostat k chudým lidem levné potraviny. Analýza nákladů a přínosů vedla řadu lidí ke konstatování, že tato politika je odsouzená k neúspěchu. Chyba je však v metodě tohoto programu, která se spoléhá na to, že stát bude vybírat potraviny od zemědělců a také je dodávat chudým lidem. Přibližně 45% obilnin během tohoto procesu unikne a zmizí. To ovšem znamená, že je zapotřebí vyřešit úniky, nikoliv ukončit celý program. Z pečlivě koncipovaného partnerství veřejného a soukromého sektoru – při němž stát poskytuje dotaci přímo chudým lidem a ti si pak za ni koupí potraviny od soukromých zemědělců a obchodníků – by měli prospěch všichni.

Je zjevné, že když mají chudí lidé více (zdravějších) potravin, zkvalitní se jejich výživa; když lépe živení lidé chodí do školy, stanou se produktivnějšími; totéž platí o zdravotních službách. Celkový hospodářský růst je důležitý, avšak chudí lidé by neměli být nuceni čekat, až se jeho přínosy rozšíří až k nim; správnou politikou boje proti chudobě mohou vlády podněcovat také růst šířící se zdola nahoru.


Autorem článku je Kaushik Basu, hlavní ekonom a viceprezident Světové banky a profesor ekonomie na Cornellově univerzitě.

© Project Syndicate 1995–2013


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.06.2021
18:23Microsoft představil novou verzi operačního systému Windows. Na trhu prý bude koncem roku
17:42Akciím se odpoledne slušně daří i bez zásadních impulsů  
17:35Americký sněmovní výbor schválil návrhy omezující sílu technologických obrů
17:25Atraktivní akcie podle Morningstar, očekávaný růst reálných sazeb a jejich dopad na hodnotové akcie
17:06Nový ředitel Siemensu chce prorazit na nové trhy. K lepší valuaci má pomoci software
15:25Britská centrální banka měnovou politiku navzdory inflaci nezměnila
15:08Kryptoměny dávají smysl, ale potřebují regulaci, tvrdí odbornice
14:39UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
14:34UNICAPITAL Invest I a.s.: Informace o výplatě výnosu dluhopisů
13:38Visa sází přes dvě miliardy dolarů na otevřené bankovnictví v Evropě
13:05Co udělají zelené investice s ekonomikou? Záleží na chování úspor, říká Artus z Natixis
11:28Podnikatelská nálada v Německu se zlepšila více, než se čekalo. Strašákem zůstává mutace delta
10:31Důvěra v ekonomiku ČR v červnu vzrostla, stoupla mezi spotřebiteli i podniky
10:14Evropa koriguje ztráty. Otázky kolem Fedu zůstávají  
9:17Rozbřesk: Koruna po zvýšení sazeb ČNB posiluje pod 25,40 EUR/CZK
9:05Podíl PPF v O2 přesáhl 90 %, dalším krokem je vytěsnění menšinových akcionářů
8:59Evropské trhy jsou naladěny pozitivně, tématem doma po Monetě ovládnutí O2 ze strany PPF a vytěsnění menšinových akcionářů  
5:56Trumpova cla vedla k miliardovým ztrátám, tvrdí zpráva Fedu
23.06.2021
22:03US indexy ve středu bez výraznějších pohybů. Tesla +5%  
17:52Hodně předražené akcie podle Morningstar – několik poznámek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (05/21 Q3, Bef-mkt)
Carnival Corp (05/21 Q2, Bef-mkt)
FedEx Corp (05/21 Q4, Aft-mkt)
NIKE Inc (05/21 Q4, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m