Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cameron se učí od Orbána: Ceny energií v Británii jsou nepřijatelně vysoko

Cameron se učí od Orbána: Ceny energií v Británii jsou nepřijatelně vysoko

24.10.2013 18:19
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Britská vláda prověří poměry na energetickém trhu. Růst cen plynu i elektřiny, který podkopává kupní sílu domácností, dostoupil takového rozsahu, že premiér David Cameron nařídil revizi cen, zisků, úrovně konkurence i překážek vstupu do odvětví.

Šéf kabinetu dokonce slíbil snížit příspěvky na obnovitelné zdroje, čímž by proti sobě mohl poštvat koaliční partnery z řad liberálních demokratů. Příspěvky, které jsou součástí účtů za elektřinu i plyn, jdou nejen na různé zelené iniciativy a programy boje proti změnám klimatu, ale i na podporu chudších domácností, které by jinak s placením za energie mohly mít potíže.

Tak jako v Maďarsku, kde premiér Viktor Orbán nařídil už dvojí snížení tarifů, či v Bulharsku, kde protesty proti drahé elektřině smetly vládu kdysi populárního Bojka Borisova, i ve Velké Británii se energie staly epicentrem politické debaty o tom, jak zastavit pád životní úrovně většinové populace v prostředí stagnujících mezd a rostoucích cen. Cameron se dostal pod tlak poté, co lídr opozičních labouristů Ed Miliband slíbil, že pokud jeho strana zvítězí v parlamentních volbách v roce 2015, zmrazí ceny energií pro domácnosti na dva roky.

Naléhavosti na diskuzi přidali tři velcí hráči na trhu elektřiny a plynu, kteří v posledních dnech ohlásili růst cen o 8 až 10 %. Ostatní by je měli brzy následovat. Británii dominuje velká šestka: Centrica, British Gas, RWE (přes dceru npower), E.ON, Iberdrola (přes Scottish Power) a EDF.

Ceny pro domácnosti dosáhly nepřijatelných úrovní, prohlásil Cameron v parlamentu. Dodal, že ze čtyř hlavních součástí účtů za energie – velkoobchodních cen, nákladů na distribuci, marží obchodníků a zelených příspěvků – se vláda zaměří na poslední dvě, které může nejlépe ovlivnit. „V následujícím roce provedeme řádný test konkurence. Chci víc společností, chci lepší regulaci, chci lepší smlouvy pro zákazníky, ale také musíme snížit zelené příspěvky,“ uvedl ministerský předseda.

Bývalý premiér John Major, který pochází z Cameronovy Konzervativní strany, tento týden navrhl uvalit zvláštní daň na energetické koncerny, která by vykompenzovala nárůst cen a státu umožnila získané peníze znovu přerozdělit potřebným domácnostem. Podobná daň byla zavedena v Maďarsku a v programu ji mají například i sociální demokraté v Česku. Stávající britská vláda však zatím další pilíř orbánovské „národní revoluce“ kopírovat nehodlá.

Ceny elektřiny se v jednotlivých evropských zemích výrazně liší. Z průzkumu, který provedla organizace Europe’s Energy Portal vyplývá, že nejvíc za elektřinu v rámci zemí evropské osmadvacítky platí dánské a německé domácnosti. Dánové platí za kilowatthodinu proudu kolem 30,2 eurocentů (v přepočtu zhruba 7,71 korun), Němci pak za každou spotřebovanou kilowatthodinu elektřiny vydají okolo 26 eurocentů (cca 6,63 korun). Británie se s 15,5 eurocenty umístila zhruba uprostřed, poblíž Česka.

Zelené příspěvky letos tvoří zhruba 9 % průměrného britského účtu za elektřinu. V absolutní výši činí průměrně 112 GBP. V příštím roce by měly vzrůst na 194 GBP.

Až dosud britská vláda domácnostem doporučovala bojovat se zvyšujícími se účty za energie přechodem k levnějším dodavatelům a slíbila, že vytvoří takové regulatorní prostředí, které by energetické firmy donutilo nabízet nejnižší ceny. Labouristický návrh, který ze spotřebitelů snímá břemeno hledání nejvýhodnějších nabídek a jejich komplikovaného, ne-li nemožného porovnání, ale zapůsobil velmi efektně a v den ohlášení srazil akcie utilit.

(Zdroje: WSJ, Reuters, peníze.cz)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2025
17:17Zachrání trh „likvidita“?
13:31Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
9:53Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání
6:06Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?
17.04.2025
22:04Obavy z nových kroků administrativy prezidenta USA, i tak by se dal shrnout závěr obchodování na Wall Street  
17:32Šéfka MMF: Trumpova cla zpomalí hospodářský růst, ale nezpůsobí globální recesi
17:28Skororecese a pak zase nájezd na potenciál…
16:55Vytvoří americké akciové indexy nová roční minima?  
15:53Pilulka na hubnutí od Eli Lilly ukazuje prvotní úspěchy. Akcie rostou o 16 pct
14:49ECB snížila sazby o čtvrt procentního bodu. Lagarde upozorňuje na brzdy pro evropskou ekonomiku
14:17Turecká centrální banka překvapivě zvýšila základní úrok na 46 procent
13:29Skvělé výsledky Alcoa jsou zastíněny obavami z cel  
12:40Extrémní scénář Goldman Sachs: Američtí investoři mohou být nuceni k prodeji čínských aktiv za 800 miliard dolarů
11:34ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ dokončila prodej společnosti Veolia Energie ČR
11:08Česko je poprvé v historii nezávislé na ruské ropě, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové
11:04Po škaredé středě je tu zelený čtvrtek? Jednání USA - Japonsko vzbuzují naději  
10:49Obchodní válka a Powell rozdmýchávají zlatou horečku. Žlutý kov pokořil další rekord
9:21Rozbřesk: ECB čelí extrémní nejistotě, sazby ale přesto půjdou dolů
8:44ECB pravděpodobně sníží sazby, Čína volá po jednotě proti USA a futures jsou smíšené  
7:55Powell: Americká ekonomika zpomaluje, ale zůstává solidní. Fed vyčkává se změnou úroků na dopad cel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data