Aktualizováno Počet pracovních míst mimo zemědělství se v USA za říjen zvýšil o 204 tisíc. To je výrazně lepší výsledek než 120 tisíc, kde byl nastaven konsensuální odhad trhu. Navíc došlo k revizi předchozích dvou měsíců značně směrem vzhůru. To je určitě velmi dobrá zpráva o americké ekonomice, která přichází po negativních překvapeních v posledních několika měsících. Míra nezaměstnanosti v říjnu stoupla na 7,3 procenta, tedy podle očekávání.
Růst zaměstnanost dál nabral na síle v průmyslu, kde přibylo 35 tisíc míst. Ve službách přírůstek činil 177 tisíc po 123 tisících v září. Zde došlo k výraznému nárůstu zaměstnanosti v pohostinství a službách pro volný čas. Dál zůstal slušný přírůstek ve službách pro firemní sektor a v obchodě a dopravě. Zrychlil růst zaměstnanosti ve školství a zdravotnictví. Pokles počtu pracovních míst hlásí pouze vládní sektor, ale pouze o 8 tisíc.
Průzkum mezi domácnostmi ukazuje na růst míry nezaměstnanosti na 7,3 procenta z 7,2 procenta v předchozím měsíci. Podle tohoto průzkumu ale došlo k výraznému poklesu zaměstnanosti o 735 tisíc a celkovému odlivu 718 tisíc lidí z trhu práce. To vedlo k poklesu míry participace na 62,8 procenta, což je mnoholeté minimum.
Částečná uzavírka vlády se podle BLS promítla do počtu nezaměstnaných, neboť podle používané klasifikace sem spadají i přechodně nezaměstnaní. Tento faktor tedy částečně ovlivnil data o nezaměstnanosti, nevysvětlí však velký odliv z trhu práce. Na druhou stranu uzavírka vlády neměla žádný znatelný vliv na údaje od firem o počtu pracovních míst. Tam je totiž mezi zaměstnané řazen každý, kdo aspoň po část sledovaného období byl na výplatní listině.
Data celkově vyznívají dobře a to i díky revizím předchozích měsíců, které vypovídají o lepším vývoji na trhu práce. Nutno říct, že právě v posledních měsících, kdy se řeší otázka konce QE, jsou revize i celková volatilita čísel dosti výrazné. Podle současných údajů to vypadá, že se útlum QE vrací naplno do hry. Přírůstek pracovních míst je nad 200 jak za říjen, tak v tříměsíčním průměru. Míra nezaměstnanosti mírným (a zřejmě přechodným) nárůstem nijak nenarušuje svůj sestupný trend. Centrální banka však nebude nadšena velmi nízkou měrou participace, která dojem z vývoje na trhu práce kazí.
Sázky na to, že Fed na nejbližším jednání sníží nákupy aktiv v rámci QE, se ale rychle rozjíždějí. Dolar značně posílil proti euru i jenu a americké výnosy vystřelily vzhůru zhruba o deset bodů.
