Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrubý domácí produkt ve 3Q: Recese ještě neskončila

Hrubý domácí produkt ve 3Q: Recese ještě neskončila

14.11.2013 9:44
Autor: David Marek

Zatímco údaje za druhé čtvrtletí přinesly naději, že se české ekonomice podařilo konečně zbavit velmi dlouhé recese, čerstvá data za 3. čtvrtletí přináší nepříjemné vystřízlivění z tohoto snu. Hrubý domácí produkt klesl o 0,5 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím, v meziročním srovnání se pokles prohloubil ze 1,3 na 1,6 procenta.

Sice nejsou k dispozici detailní údaje, nicméně je zřejmé, že pokles české ekonomiky vychází ze slabosti domácí poptávky i zhoršení čistého exportu. Na straně domácí poptávky jde především o stále chřadnoucí investiční aktivitu. Dosavadní vývoj státního rozpočtu ukazuje, že i letos klesají veřejné investice, a to i přes varování před opakování jejich negativního vlivu na ekonomiku z předchozích let. V době recese není vhodné omezovat výdaje s největším fiskálním multiplikátorem. Spotřeba domácností sice neklesá v meziročním srovnání, bohužel ale ani neroste. Dopočet ukazuje, že pouze změna zásob ovlivnila HDP pozitivně.

Nepříjemnou informací je zhoršení čistého exportu. Zatímco vývoz zboží a služeb se zvýšil pouze o 1,2 procenta, dovoz stoupl o 2,7 procenta. V situaci, kdy rostou ekonomiky našich hlavních obchodních partnerů Německa, Rakouska, Slovenska a Polska je exportní výkonnost české ekonomiky překvapivě slabá.

Ve srovnání s dosud zveřejněnými odhady HDP za 3. čtvrtletí jsou údaje o české ekonomice výrazně horší. V mezikvartálním měřítku se HDP zvýšil o 0,3 procenta v Německu, 0,2 procenta v Rakousku, a 0,8 procenta v Maďarsku.

Studená sprcha, kterou nečekaně špatné údaje o HDP ve 3. čtvrtletí přinesly, zvýrazňuje potřebu uvolnění měnové politiky, k níž ČNB minulý týden přistoupila. Ukazuje se, že slabá není jen domácí poptávka, ale i zahraniční složka HDP. Devizové intervence a oslabení kurzu koruny jsou za této situace zcela na místě. Otázkou spíše je, zda při opakování podobných negativních překvapení nesáhne ČNB k ještě výraznějšímu oslabení kurzu koruny.

Česká ekonomika nyní zaostává za svým předkrizovým vrcholem, jehož dosáhla ve 3. čtvrtletí 2008, o 3,8 procenta. Rozdíl mezi současným výkonem ekonomiky a jejími kapacitami je 1,5 až 2,0 procenta v závislosti na použité metodě odhadu. Za celý letošní rok očekávám pokles HDP o 1,5 procenta.


HDP ČR: Meziroční reálný růst (%)

Graf - HDP ČR


Čtěte více:

Český HDP ve 2. čtvrtletí: Konec recese potvrzen
03.09.2013 10:16
Zpřesněné údaje potvrdily zvýšení hrubého domácího produktu ve 2. čtvr...
Německá ekonomika ve 3Q nezklamala. Francouzská překvapivě klesla
14.11.2013 8:32
Růst německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu dosáhl...

Váš názor
 • Trotli
  15.11.2013 10:51

  Pokud ti trotli z ČNB chtějí rozhýbat spotřebu, tak mohli snížit DPH(pravda, toto ČNB nemůže, ale je v zájmu státu je nutno tyto záchranné práce koordinovat s vládou) aspoň na potraviny a těch 15 mld. co pro.ebali na té intrvenci během jednoho dne mohli dodat do rozpočtu. A takhle by mohli intervenovat i u poplatků za distribuci energií a jiných. Zde by tento zásah byl smysluplný a všem občanům srozumitelný.
  Fosil
 • JJa
  15.11.2013 6:44

  http://www.novinky.cz/ekonomika/319303-cnb-si-mysli-ze-lide-sedi-na-penezich-neni-to-tak-varuji-experti.html
  el mrcoch
 • Dobrý večer
  14.11.2013 19:10

  bylo by dobré si uvědomit, že od okamžiku, kdy koruna dosáhla na hladinu 23/€ se směr její cesty obrátil o 360 stupňů. Tak jak pompézně posilovala za jásotu social masy, tak teď bude stejně postupně oslabovat za pláče masy stejné. Kam ? tak daleko, jak bude třeba. Při svém pseudovzestupu však nevratně poškodila ekonomiku a zničila tisíce pracovních míst. My jsme doposud žádné problémy neřešili. Teď postupně přicházejí.Protože my jsme prozatím nikdy nepřipisovali nuly jako Italové nebo Poláci. Ale všechno jednou přijde. Logicky vzato máme už od maxima mínus 4 koruny za čtyři roky. Vypadá to tedy, že bude oslabovat rychlostí korunu za rok. Tak si šetřete korunky na důchod, ať vám zbyde alespoň na hajzlpapír, jinak si budete vytírat prdel věchýtkem slámy ekonomové v kravatách.
  oradapoisson
 • já tedy vůbec nerozumím
  14.11.2013 14:30

  tý jejich obchodní politice,jak se všichni bojí deflace.Je pravda ,že za poslední léta se fakticky hodně zdražili energie(kdysi se čez vymloval na ceny na burze,proto se zdražuje a když je cena ted na burze nízko,elrktřina je stále drahá),voda atd atd.Ale na druhé straně chápu spotřebitele,že nehodlá platit nesmyslné ceny třeba za značkové oblečení apod,které ve světě je na poplovičních cenách než v tuzemsku a radši si to koupí třeba v US(fakt za polovic)......Inflace je dobrá tak pro ty,co maj dluhy.TO chápu.Ale pochybuju o tom,že by lidi začali ted najednou nadstandartně utrácet v krámech,když zboží bude dražší.Českej člověk má spíš tézi-nekup to,když je to tak levný-i když to mnohdy ani moc nepotřebuje.Exportéři samozřejmě budou konkurenčněschopnější,ale němečtí odběratelé si tím akorát zvýší zisky.Já ten krok od ČNB vůbec nechápu v převedení do obyčejného člověka,kde by spotřeba měla být důležitým faktorem HDP.
  střelec_
  • Re: já tedy vůbec nerozumím
   14.11.2013 14:40

   co na tom nechápeš, když je Singerova squadra samej poněmčenej židobolševik? Servilita a vzhlížení k "velkému Německu je to, co pohání naši ekonomiku. Někdo ji přece musí dotovat, ne?:-)))
   Jesse
 • Intervence ČNB prý pomůže
  14.11.2013 13:58

  Stále se píše, že Česko je exportní zemí. Já si myslím, že Česko je montovnou pro Němce a další zahraniční vlastníky. Ti pak exportují to co se zde smontuje. Je to jako by Češi dojížděli za prací do Německa. Oslabení koruny sníží náklady Němcům. Otázkou je zda Němci budou díky sníženým nákladům prodávat levněji nebo si jen zvýší zisk. Ve druhém případě nebude mít oslabení koruny žádný vliv. Oslabení koruny ani nepodnítí Čechy utrácet. Češi by utráceli rádi, kdyby měli co. Dokonce si půjčují u lichvářů, aby mohli mít vše hned. Nemám pocit, že by někdo čekal na nižší cenu v budoucnu.
  Josef
 • minulý měsíc
  14.11.2013 12:51

  tady včetně médií tancovali, že už recese skončila :-))) Pořád říkám, dokud budou u nás vládnout kokoti, budeme se mít oficiálně pořád skvěle :-)))
  Jesse
 • Jinak ale myslím, že nemáme dobrou ČNB
  14.11.2013 12:48

  Nějakou intervenci měla udělat už před rokem a letošní HDP se nemuselo propadnout tak hluboko. -1.5% je skutečně hodně. Náznaků a indicíí bylo dost už před rokem. Myslím, že samostatnost ČNB nám není moc platná. Kdybychom měli EURa, tak by byl alespoň snadnější obchod s eurozónou a možná i investice by přišli. Myslím, že Němci jdou raději na Slovensko než k nám.
  PaPe3814
 • Jenom se děsím komentářů o sterilizaci těch uvolněných peněz
  14.11.2013 12:37

  Smysl minimální inflace je v tom, že je to i míra poptávky, protože poptávka žene inflaci. Trochu mě děsí komentáře ČNB, které tohle vůbec neberou v potaz. Samozřejmě, že mít pouze čistou inflaci bez poptávky je ekonomický nesmysl. Uvolnění peněz i třeba z devizových operací zvyšuje poptávku. A děsí mě komentáře, které by chtěli tyto peníze sterilizovat. Pak to žádný efekt nebude mít. Ale stejně si myslím, že nejlepší měnové uvolnění by byl nákup dluhopisů české vlády a fiskální investice vlády do projektů s největším multiplikátorem. A nebál bych se na ty dluhopisy vytisknout peníze.
  PaPe3814
  • Re: Jenom se děsím komentářů o sterilizaci těch uvolněných peněz
   15.11.2013 9:17

   Ty peníze svěřit českým politikům je riziko, že z toho bude opět kulový. Podobně jak peníze z EÚ fondů, které sice plynou, ale efekt je negativní. Soudím podle toho, že zde už natekly těžké mld, ale ČR to nikam neposunulo.
   Medium2
 •  
  14.11.2013 12:31

  7:43 Bernanke: Fed bude i nadále pozorně sledovat inflaci a bude se snažit zabránit tomu, aby se propadla hluboko pod dvě procenta (ČTK)
  Kaibab
 • Jednoznačně se ukazuje,
  14.11.2013 10:17

  že zásah ČNB byl zcela v pořádku, resp. že klidně mohli korunu zacílovat ještě výše (vůči průměru dolaru v letošním roce prakticky neposílila). Zajímalo by mě, jestli ČNB neměla od ČSÚ informaci o propadu HDP o nějaký ten den dříve :-))
  JJa
  • Re: Jednoznačně se ukazuje,
   14.11.2013 12:14

   podle úředníků čnb máme obrovskou výhodu, vlastní měnu. Proč se ale už několik let nedokážeme vymanit z recese? Slováci mají euro, podle našich expertů jsou v nevýhodě, jejich hospodářství ale roste a krize se jim vyhýbá obloukem, dokonce k nim přicházejí nové investice ze zahraničí, proč? Nebylo nakonec přeci jenom rozumnější se rozhodnout pro euro a mít klid? Ty naše domácí experimenty nemají žádné výsledky.. http://www.youtube.com/watch?v=VAdKaw7DTi0
   bob
   •  
    14.11.2013 12:38

    Dosud stále přetrvávající výhodou Slováků jsou nižší náklady na pracovní sílu (nynější oslabení CZK to změní jen trošku). Další významnou výhodou jsou lepší podmínky pro podnikání. Samotné euro žádnou vstupenkou k prosperitě rozhodně není (viz Itálie, Španělsko, Řecko apod.).
    JJa
    •  
     14.11.2013 13:08

     a jéje, naši oblíbení králíci z klobouku: Řecko, Itálie a Španělsko.., jakmile se v česku řekne euro, už je tu máme.. Ano, vlastní měna je výhodou, ale zdá se, že jen pro státy, které mají i odpovídající politiky a úředníky.. u nás to je tak, že hlava neví co dělá pata, čnb realizuje kroky ke stimulaci spotřeby a politik zvýší dph, prostě totální boty, které přispívají k totální nestabilitě a strachu. Chci tu euro a basta :)
     bob
  • Re: Jednoznačně se ukazuje,
   14.11.2013 10:45

   To nemyslíš vážně????
   Medium2
   •  
    14.11.2013 11:11

    Naprosto. Stačí si přečíst páně Markův třetí odstavec. Tato ekonomika je, ať se nám to líbí či nikoliv, exportně orientovaná a oslabení měny (ostatně zatím spíše kosmetické) jí pomůže.
    JJa
    • Jenom
     14.11.2013 12:28

     aby ty dražší vstupy ( a následné zdražení všeho ) nakonec nevysály zbytky úspor mnoha lidí což ve výsledku povede ke snížení spotřeby...a o exportu z našich montoven si nedělám iluze, vesměs zahraniční vlastníci si vždycky poradí pokud jde o "placení daní" a zvyšování zaměstnanosti je taky iluze...
     el mrcoch
 • Copa - copa ?
  14.11.2013 9:30

  Máme tam všude samé odborníky. Tak kde to vázne ? Vedle v Německu si dělají starosti s příliš rychlým růstem a naši odborníci nic a to tam už jsou dost dlouho. Kde udělali soudruzi chybu? Budou zase muset zvednout daně.
  xxx
  • Re: Copa - copa ?
   14.11.2013 10:28

   Soudruzi vždycky ví, pro koho a co dělají.
   Homo
 •  
  14.11.2013 9:13

  Teď už budeme díky mistrům z CNB pouze růst. Stačí zvýšit inflaci a opticky HDP poroste.
  abc
Aktuální komentáře
26.09.2022
22:02Na trhu převládají obavy, pozitivní zprávy pouze pro provozovatele kasin  
17:48Spekulace o zásahu BoE a lehké odpolední zlepšení nálady  
17:23Co ukazuje posledních 120 let na akciích?
17:08Italské volby překreslí politickou mapu. Co budou znamenat pro zemi? Komu a čím nahánějí strach?
16:55Dobrá nálada obrat v trendu neznačí, daří se technologiím  
16:48ECB hodlá dál zvyšovat úroky, ačkoli čeká výrazné zpomalování ekonomiky
16:01Přední instituty zhoršily výhled německé ekonomiky. Na příští rok čekají recesi
15:37Je to v Evropě teprve začátek medvědího trhu?
14:14Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:37Týdenní výhled: Trhy se dál smiřují s horšími ekonomickými vyhlídkami  
12:52KARO Leather, obchodovaná na trhu START, získala 132 milionů korun prodejem dalších akcií
12:42Itálie, Británie a další pokles trhů na úvod týdne  
12:00OECD: Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese
11:14Pesimismus dosáhl vrcholu roku 2008. Goldman Sachs snížila cíl na S&P 500 a podle BofA je teď králem hotovost
10:09Důvěra v českou ekonomiku v září dále propadla. Mezi spotřebiteli je nejníže za dobu sledování
9:03Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB
8:56Britská libra na novém rekordním dnu na páru s dolarem. Obchodníci se obávají plánů pro ekonomiku
8:54Futures avizují smíšený vstup do nového týdne. Volby v Česku a Itálii, úpravy řešení cen energií i nový MakroMixér o realitách  
8:51Pět evropských zemí volá po zákazu dovozu diamantů z Ruska, čeká se reakce Belgie
7:51Ceny realit v Česku utržené ze řetězu. Dosedne na ně korekce? Podcast MakroMixér s Martinem Luxem. Také o inflaci, ČNB a lepších i horších řešeních energetické krize

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Prodeje nových domů