První odhad inflace v eurozóně uvádí pro listopad číslo 0,9 procenta. To znamená nárůst z říjnových 0,7 procenta a mírné překonání konsensu, který byl nastaven na 0,8 procenta. Směrem vzhůru táhnou inflaci služby a potraviny, když u první skupiny vidíme meziroční růst cen o 1,5 procenta a u druhé 1,9 procenta. Naopak nízký růst cen průmyslového zboží o 0,3 procenta a pokles cen energií o 1,1 procenta má tendenci index snižovat. Jádrová inflace - bez energií a potravin - v listopadu činila rovné jedno procento a vrátila se tedy zpět na tuto hodnotu po říjnovém poklesu na 0,8 procenta.
Včera zveřejnilo předběžné údaje o inflaci Německo. Meziroční růst cen (harmonizovaný) zde dosáhl 1,6 procenta, což bylo více, než se čekalo. Vývoj cen v této zemi tak předurčil i zrychlení inflace v celém bloku. Dnešní čísla tedy nejsou překvapivá. Rychlejší růst cen je obecně dobrou zprávou, která znamená menší tlak na ECB, aby krátce po snížení sazeb sáhla po dalším uvolnění měnové politiky. Příznivé je také to, že ceny rostou rychleji v Německu, čímž pomáhají snižovat nerovnováhu v produkci vůči periferii.
Na druhou stranu je možné namítnout, že listopad žádné výrazné zlepšení oproti říjnu nepřinesl. Zrychlení meziroční inflace pomohla nižší srovnávací základna loňského listopadu; meziměsíčně se ceny znovu snížily. Meziměsíční pokles byl stejný jako v říjnu a to o 0,1 procenta. Jádrový index spotřebitelských cen za listopad meziměsíčně stagnoval.
Euro ocenilo už včerejší vyšší německá čísla. Dnes je jeho reakce na nová data nevýrazná, jeho kurz vůči dolaru se dál nachází mírně nad 1,3600.
