Ukrajinská krize a přítomnost ruských vojáků na Krymu zaměstnává diplomaty a politiky na celém světě. Mnozí z nich hovoří o nejvážnějším konfliktu od konce druhé světové války a připomínají v této souvislosti bipolární rozdělení světa, které fungovalo během Studené války. Řešení sporu o Krym se zatím zdá být v nedohlednu, avšak jedna evropská ekonomika je pro budoucí vývoj v této oblasti mimořádně důležitá – Německo, hospodářská lokomotiva Evropy a třetí největší obchodní partner Ruska.
Ekonomický úspěch Německa byl v uplynulé dekádě silně determinován obchodní výměnou právě s Ruskem. Německo jen v roce 2012 vyvezlo do Ruska zboží a služby v celkové hodnotě 38,3 mld. USD a je tak druhým největším exportérem v Rusku, hned po Číně (čínský objem exportů činil 51,8 mld. USD). Německo je však současně závislé na ruských energiích, zejména zemním plynu, kterého dováží nejvíce ze všech evropských zemí (Německo spotřebovává 24 % veškerého ruského exportu zemního plynu). Export energií tak představuje pro Rusko významný příjem do státního rozpočtu a někteří analytici proto tvrdí, že je to právě Rusko, které by v případě uvalení sankcí bylo nejvíce postiženou ekonomikou.
Následující graf ukazuje vývoj hodnoty akcií ruské plynárenské společnosti od počátku roku 2014, na kterém je zřetelný masivní propad během vrcholících protestů na ukrajinském Majdanu.

V kontextu probíhající krize na Ukrajině stojí za pozornost také připomenutí zlepšujících se vztahů mezi Německem a Ukrajinou, které kancléřka Merkelová silně podporuje. Připomeňme například velmi vstřícné přijetí Vitalije Klička v Berlíně před několika dny, když vrcholily protesty v ukrajinských městech, či podporu (nedávno ještě) vězněné bývalé ukrajinské premiérky Tymošenkové. Byla to právě německá kancléřka, která měla zásluhu i na propuštění Michaila Chodorkovského z ruského vězení.
Německo, resp. Angela Merkelová bude hrát klíčovou roli při vyjednáváních s prezidentem Putinem ohledně dalšího vývoje na ukrajinském Krymu. Tato vyjednávání ovlivní budoucí hospodářské vyhlídky světového hospodářství a Německo představuje možný klíč k vyřešení krize.
(Zdroj: NYT, WSJ, Bloomberg)