Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské exporty v březnu opět klesly, může vláda zůstat klidná?

Čínské exporty v březnu opět klesly, může vláda zůstat klidná?

10.04.2014 9:24
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Čína dnes zveřejnila údaje o březnovém zahraničním obchodně. Ač by na první pohled mohl být celkový přebytek 7,71 mld. USD považován ve srovnání s konsensem 1,80 mld. USD za úspěch, při bližším pohledu je realita odlišná. Čínský export totiž výrazně zaostal za odhady, když meziročně v březnu klesl o 6,6 % namísto očekávaného růstu 4,8 %. Obdobně klesly importy, a to dokonce o plných 11,3 %, namísto růstového odhadu 3,9 %. Údaje tak navázaly na předchozí období, kdy klesl y/y export o 18,1 % a import o 10,1 %.
 
Část ekonomů březnový pokles přisuzuje čínskému lunárnímu roku, který v prvním čtvrtletí pravidelně sníží obchodní aktivitu na většině východoasijského území. Lunární rok s sebou přináší delší období svátků (pracovního volna). Nicméně březen je již prvním měsícem, kdy pracovní proces nebyl volnými dny narušen, a pokles tak nevysvětluje zcela dostatečně. Další možností stojící za zhoršením je dle některých ekonomů umělé navyšování čísel za stejné období v minulém roce, kdy na trhu nefungovala později ustanovená přísnější regulace.

Čínský premiér Li se po publikování těchto údajů nicméně nechal slyšet, že vláda v reakci na toho krátkodobé zklamání neplánuje žádná mimořádná podpůrná opatření, protože střednědobý výhled ekonomického růstu je beze změny. Opravdu je důvod k absolutnímu klidu?

Čína pro letošní rok počítá s růstem svého hospodářství o 7,5 %. Zahraniční obchod je jednou z klíčových položek HDP a jeho výpadek by významně ohrozil nastavený cíl. Čínský obchodní model totiž závisí spíše na vládních investicích a exportní aktivitě, než na klasické spotřebě, která například v USA představuje 70 % HDP. Podle ekonomů tak současná obchodní data vzbuzují oprávněné obavy o schopnost Číny naplnit stanovenou rychlost růstu. Ačkoliv růst USA, klíčového odběratele čínských výrobků, vykazuje v letošním roce oživení, není již schopen vsáknout takové množství exportních produktů asijské ekonomiky, jako tomu bylo v předchozích letech. I proto čínská vláda pravděpodobně minulý měsíc rozhodla o částečném uvolnění juanu, který nyní může během denní obchodní seance změnit na trhu svou hodnotu o 2 %, aniž by došlo k zásahu ze strany státní autority. 

Flexibila juanu a jeho případné oslabení by mohly přispět ke zlepšení čínského zahraničního obchodu, avšak nadále by zemi zabránily v přechodu k modelu, ve kterém je ekonomika závislá spíše na spotřebě. Tato forma schizofrenie tak nechává současnou situaci nepřehlednou. Otázka, zda jsou slabší data zahraničního obchodu způsobena lunárním rokem, tak získává další dimenzi. V případě, že ano a exporty v následujících měsících vzrostou, země se může nadále zaměřit na postupné posilování juanu a zvyšování koupěschopnosti svého obyvatelstva. Pokud ne, bude muset vláda zvolit – zda naplnit odvážný cíl růstu HDP i skrze oslabení juanu, nebo se postupně vydat cestou stimulace své spotřeby i za cenu horších hospodářských výsledků v letošním roce. To za absolutní klid určitě považovat nelze…

(Zdroje: wsj, bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.03.2025
9:29Trumpův tým podle The Atlantic omylem prozradil novináři vojenské plány
9:08Rozbřesk: Lepší nálada v evropském průmyslu
8:50HSBC zvažuje outsourcing kvůli úsporám na technologické investice, turecká lira se propadla a evropské futures jsou smíšené  
8:36Prodej aut v EU v únoru klesl o 3,4 pct., hlavně kvůli spalovacím vozům
6:03Gundlach: Pravděpodobnost recese nad 50 %
24.03.2025
17:44Pražská burza se poprvé v historii dostala přes 2100 bodů, akcie rostou i v zámoří. Trump opět hrozí cly  
17:39Propojení amerických trhů s mezinárodními a malá připomínka roku 2008
17:12J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace Změna emise + NAV
16:07Morgan Stanley: Rotace do Evropy u konce, Trumpova opce neexistuje, slabší dolar akciím pomůže
15:54Německá softwarová firma SAP se stala největší v Evropě podle tržní kapitalizace
15:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Prezentace pro investory březen 2025
15:10Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu a uplatnění opce na předčasné splacení dluhopisu XS2321749355
14:39CNBC: Je výhodné nakupovat v bodě maximální nejistoty. Už tam jsme?
14:38Čínská automobilka BYD vloni dosáhla rekordního zisku, v tržbách překonala Teslu
12:57Týdenní výhled: ČNB pravděpodobně podrží sazby na 3,75 %, Bayer musí zaplatit dalších 2,1 miliardy dolarů  
11:10S&P Global: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil
10:57Zahraniční dluh ČR ke konci loňska meziročně stoupl o 460 miliard na 5,27 bilionu korun
10:54Důsledek politiky Trump 2.0? Wall Street hledá příležitosti kdekoli mimo USA
10:53Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil, pokles průmyslu zvolnil
9:08Rozbřesk: ČNB ponechá v tomto týdnu sazby beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
15:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board