Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské exporty v březnu opět klesly, může vláda zůstat klidná?

Čínské exporty v březnu opět klesly, může vláda zůstat klidná?

10.04.2014 9:24
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Čína dnes zveřejnila údaje o březnovém zahraničním obchodně. Ač by na první pohled mohl být celkový přebytek 7,71 mld. USD považován ve srovnání s konsensem 1,80 mld. USD za úspěch, při bližším pohledu je realita odlišná. Čínský export totiž výrazně zaostal za odhady, když meziročně v březnu klesl o 6,6 % namísto očekávaného růstu 4,8 %. Obdobně klesly importy, a to dokonce o plných 11,3 %, namísto růstového odhadu 3,9 %. Údaje tak navázaly na předchozí období, kdy klesl y/y export o 18,1 % a import o 10,1 %.
 
Část ekonomů březnový pokles přisuzuje čínskému lunárnímu roku, který v prvním čtvrtletí pravidelně sníží obchodní aktivitu na většině východoasijského území. Lunární rok s sebou přináší delší období svátků (pracovního volna). Nicméně březen je již prvním měsícem, kdy pracovní proces nebyl volnými dny narušen, a pokles tak nevysvětluje zcela dostatečně. Další možností stojící za zhoršením je dle některých ekonomů umělé navyšování čísel za stejné období v minulém roce, kdy na trhu nefungovala později ustanovená přísnější regulace.

Čínský premiér Li se po publikování těchto údajů nicméně nechal slyšet, že vláda v reakci na toho krátkodobé zklamání neplánuje žádná mimořádná podpůrná opatření, protože střednědobý výhled ekonomického růstu je beze změny. Opravdu je důvod k absolutnímu klidu?

Čína pro letošní rok počítá s růstem svého hospodářství o 7,5 %. Zahraniční obchod je jednou z klíčových položek HDP a jeho výpadek by významně ohrozil nastavený cíl. Čínský obchodní model totiž závisí spíše na vládních investicích a exportní aktivitě, než na klasické spotřebě, která například v USA představuje 70 % HDP. Podle ekonomů tak současná obchodní data vzbuzují oprávněné obavy o schopnost Číny naplnit stanovenou rychlost růstu. Ačkoliv růst USA, klíčového odběratele čínských výrobků, vykazuje v letošním roce oživení, není již schopen vsáknout takové množství exportních produktů asijské ekonomiky, jako tomu bylo v předchozích letech. I proto čínská vláda pravděpodobně minulý měsíc rozhodla o částečném uvolnění juanu, který nyní může během denní obchodní seance změnit na trhu svou hodnotu o 2 %, aniž by došlo k zásahu ze strany státní autority. 

Flexibila juanu a jeho případné oslabení by mohly přispět ke zlepšení čínského zahraničního obchodu, avšak nadále by zemi zabránily v přechodu k modelu, ve kterém je ekonomika závislá spíše na spotřebě. Tato forma schizofrenie tak nechává současnou situaci nepřehlednou. Otázka, zda jsou slabší data zahraničního obchodu způsobena lunárním rokem, tak získává další dimenzi. V případě, že ano a exporty v následujících měsících vzrostou, země se může nadále zaměřit na postupné posilování juanu a zvyšování koupěschopnosti svého obyvatelstva. Pokud ne, bude muset vláda zvolit – zda naplnit odvážný cíl růstu HDP i skrze oslabení juanu, nebo se postupně vydat cestou stimulace své spotřeby i za cenu horších hospodářských výsledků v letošním roce. To za absolutní klid určitě považovat nelze…

(Zdroje: wsj, bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, y/y
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university