Největší světový broker Morgan Stanley zveřejnil výsledky za první tři měsíce letošního roku. Banka vykázala čistý zisk ve výši 1,51 mld. USD, přičemž zisk za předchozí období činil 962 milionů USD. Upravený zisk na akcii (EPS) 68 centů překonal očekávání nastavená na 60 centů. Banka vykázala (očištěné) výnosy ve výši 8,8 mld. USD oproti konsensu trhu, který byl 8,57 mld. USD.
Pokud se podíváme na aktuální nákupní/prodejní tipy analytiků, kteří svými doporučeními pokrývají banku , uvidíme, že 46 % analytiků doporučuje titul k nákupu, 49 % dává doporučení držet a 5 % analytiků doporučuje akcii prodávat. Průměrná cílová cena se pohybuje na úrovni 34,26 USD za akcii. Potenciál k růstu akcií agentura Bloomberg (na základě šetření mezi obchodníky) predikuje na 14,6 %, přičemž si titul za posledních dvanáct měsíců připsal 40,3 %.
Akcie Morgan Stanley se v závislosti na zveřejněných kvartálních výsledcích v předobchodní fázi (premarket) obchodují se ziskem 3,5 %.
Banka reportovala nejvyšší nárůst zisku ze všech zatím zveřejněných výsledků amerických bank. Za dobrými čísly stojí zejména nárůst ziskovosti brokerské divize, která profituje z rally na amerických akciových titulech. Společnost také zvýšila odhad na výplatu dividendy, která by měla být dvojnásobná na úrovni 10 centů na akcii. Banka Morgan Stanley byla v prvním kvartálu letošního roku největším poradcem v oblasti fúzí a akvizic, v segmentu primárních emisí (IPO)skončila na druhém místě.
Celkové výnosy za předchozí období (4Q13) činily 7,8 mld. USD, tržby dosáhly úrovně 8,2 mld. USD a zisk na akcii (EPS) 7 centů – zejména kvůli 1,2 mld. USD, které banka vyčlenila na případné soudní spory spojené s prodejem cenných papírů krytých hypotékami.
Na začátku února letošního roku pak musela banka zaplatit regulátorům 1,25 miliardy dolarů (25,5 miliardy Kč) na urovnání pří kvůli prodeji hypotečních cenných papírů, což byl pro tuto bankovní společnost největší výdaj na právní pře související s finanční krizí.
navíc již nějakou dobu pracuje na přechodu k méně riskantnímu a méně spekulativnímu odvětví, čímž je poradenství a správa aktiv klientů. Generální ředitel společnosti James Gorman uvedl, že do roku 2015 může marže divize správy klientských aktiv dosáhnout před zdaněním až 23 % s tím, jak rostou akciové trhy i úrokové sazby. Banka navíc používá klientské vklady k navýšení úvěrové kapacity. Podle Gormana je cílem banky dosáhnout do roku 2015 70procentního poměru úvěrů vůči vkladům.
Následující graf ukazuje vývoj ceny akcií od počátku roku 2013.

(Zdroj: Bloomberg, Morgan Stanley)