Ceny ropy se minulý týden posouvaly vzhůru už méně výrazně než předtím, když strach z omezení dodávek z Iráku už dál nenarůstal a v zámoří stouply zásoby benzínu. Dnes se Brent nachází na 114,70 dolaru a WTI na 107,20 dolaru za barel.
Aktuálně se ceny ropy lehce snižují a to přes zprávy z Iráku, kde islamisti rozšiřují ovládanou oblast, bojují o klíčovou rafinerii a obsadili hraniční přechody do Sýrie i Jordánska. Před rozšiřováním krize, a to i do dalších zemí, přitom varoval i americký prezident. Druhé z hlavních bezpečnostních rizik - Ukrajina - momentálně trhy příliš neovlivňuje.
Americké lehké ropě pomohla mírně dolů zpráva o zásobách v zámoří. Pokles celkových zásob ropy tentokrát příliš nepřekvapil, když klesl. Stejně tak se nevýrazně odchýlil od konsensu vývoj zásob ropných destilátů. Nevětší překvapení byl nárůst zásob benzínu, od kterých se čekala po růstu v předchozím týdnu korekce.
Z makroekonomických událostí vyzněly lehce pozitivně informace z Fedu. Nezměněný příslib dostatečné měnové podpory pro ekonomiku odboural některé obavy. Makrodata nebyla příliš zajímavá. Až dnes vyšel pro ropu příznivý čínský PMI, optimismus ale krátce nato tlumily indexy z další významné oblasti - eurozóny.
Pohonné hmoty v ČR podle očekávání zamířily vzhůru. Koncem minulého týdne se podle CCS benzín Natural 95 v průměru prodával za 36,62 korun a motorová nafta za 36,22 korun za litr. Ropa se drží výš, dnešní korekce zatím není výrazná a Irák zůstává rizikem. Benzín obchodovaný na burze v Rotterdamu značně zdražil a bude tlačit výš také ceny u českých čerpacích stanic. Ty podle nás směřují do prostoru 37 korun a pokud ropa neklesne, tak spíše nad tuto hranici. Vývoj kurzu dolaru tomuto pohybu nezabrání a tlumit ho zřejmě nebudou ani marže, které zůstávají na podprůměrné úrovni.
