Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nákaza rakouské ekonomie

Nákaza rakouské ekonomie

08.07.2014 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve filmu „Star Trek II: Khanův hněv“ umístí geniální ničema cizopasníka do lidských mozků a následně lidi s jeho pomocí ovládá. Khan mohl být ekonom rakouské ekonomické školy. Pokud na její zastánce někdo narazil v diskusích na internetu, dobře ví, o čem mluvím. Jejich pohled na svět je jako nějaký červ, který ovlivňuje smýšlení řady ekonomů i širší veřejnosti. Možná i ty, drahý čtenáři, jsi jeho obětí. Pozná se to jednoduše. Pokud jsi nakažen, začneš věřit následujícímu:

Fed a jeho tištění peněz jsou obrovským vládním komplotem, který má za cíl pomoci velkým bankám. Ceny na trhu zboží rostou mnohem rychleji, než by se kdokoliv mohl domnívat. „Inflace“ ve skutečnosti znamená tištění peněz, na růstu cen nezáleží. Toto tištění peněz nemůže ekonomice nikdy prospět. A akademická ekonomie je také spiknutím, které má za cíl s použitím matematických nesmyslů krýt záda vládě a jejím pokusům o dotování velkých bank.

Většina podobných názorů je v přímém rozporu s tvrdými daty a pokud je někdo zastává, jde prakticky o přímý důkaz toho, že není v kontaktu s realitou. Roky 2011 a 2012 byly pro zastánce rakouské školy něco jako rozbřesk pro upíry. Bylo fascinující sedět a sledovat, jak se kroutí a sténají pod tlakem reality. Masivní tištění peněz centrální bankou nevyvolalo prudký růst cen, což rozdrtilo centrální pilíř jejich pohledu. Klíčový moment přišel ve chvíli, kdy David Henderson z Naval Postgraduate School porazil v sázce týkající se inflace předního zástupce „Rakušanů“ z Ludwig von Mises Institute Roberta Murphyho.

Jak se s tímto útěkem reality Rakušané vypořádali? Nejdříve se snažili realitu popírat: „Viděl jsi někdy ceny toho či onoho?“ To byla typická otázka implikující, že inflace je ve skutečnosti mnohem vyšší, než ukazují vládní statistiky. Zmiňovali například shadowstats.com, kde se tvrdí, že vládní výpočty vedou k velkým chybám. Realita ale nepovolila a nevládní organizace Billion Price Project uštědřila inflačním konspiračním teoriím tvrdou ránu. Vládní čísla jsou pravdivá a ceny skutečně nijak rychle nerostou. Dalším tahem Rakušanů byly pokusy o změnu definice reality. Začali tvrdit, že inflace neznamená růst cen, ale růst monetární báze. QE tedy sice nevyvolalo inflaci, ale to nevadí, protože samo o sobě je inflací. Tady byli v bezpečí, protože inflaci si může koneckonců každý zadefinovat podle libosti. Ale lidé už začali tušit, že tu něco nehraje.

Další rána přišla s propadem ceny zlata. Tento kov je přitom pro rakouskou školu jedním z hlavních pilířů. Podle ní představuje svobodu od vlády. A protože tato škola míchá politiku a ekonomii stejně, jako čínské firmy bez skrupulí míchají melanin a mléko, růst cen zlata pro ni znamená triumf dobra nad zlem. Ten měl ale spíše co dělat s nákupy centrálních bank, klesajícími sazbami a spekulací. Červ rakouské ekonomie se však zahlodává stále hlouběji a i já si tak občas vyslechnu, že jsem zkorumpovaný mluvčí velkých bank a vládních mocipánů. Mimochodem, pokud to nevíte, Milton Friedman byl velkým zastáncem tištění peněz jako nástroje boje s depresí a o rakouské škole se někdy vyjadřoval velmi kriticky. Byl přitom také velkým zastáncem svobodného trhu.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Americká výsledková sezóna - firemní kalendář za 2Q
07.07.2014 14:13
Americká výsledková sezóna již klepe na dveře. Které společnosti překv...
Evropská výsledková sezóna - firemní kalendář za 2Q
07.07.2014 14:24
Evropská výsledková sezóna již klepe na dveře. Které společnosti překv...
Jedna převratná investiční myšlenka
07.07.2014 18:05
Investiční a podnikatelské úspěchy často závisejí na nějakém převratné...

Váš názor
 •  
  08.07.2014 12:33

  To vypada, ze sa Noah jedneho dna spatne zobudil.. K urazkam a ponizovaniu sa obvykle clovek uchyluje zo zufalstva. Bezohladu na to, ci ma chlapec pravdu alebo nie, ton tohto clanku sa skratka neda brat vazne..
  Eco
 • Selský rozum
  08.07.2014 10:53

  Část "Rakouské školy" (dále jen rš)skutečně podcenila mechanismy peněžního trhu. neměli bychom mechanicky tvrdit, že zlato je jednímz hlavních pilířů rš, ani s propadem jeho ceny přišla další rána. QE využilo hlad trhu po dolarech a transakční poptávku a na okamžik zahalilo problém veřejného dluhu. Cena zlata je hříčkou v rukou nevypočitetalného celosvětového trhu, kde hraje roli okamžitá situace v Indii stejně jako zájmy insiderů v Londýně. Takové finanční trhy už bohužel jsou. Selským (ani nemusí být rakouský) rozumem jistě snadno pochopíme, že není možné prostě pořídit bydlení a zaplatit za to polovinu. Stejně není možné donekonečna zvyšovat veřejný dluh nebo zneužívat transakční postavení, aniž by se to někdy někde projevilo. Jistě: většina voličů neobchoduje na burze a většina voličů má kladné saldo vztahu ke státnímu rozpočtu, takže je dopad tolik bolet nebude. Naprosto chápu, že autoři takových textů jsou oblíbení, protože establishmentu umožňují dále nerušeně vládnout a užívat si života. Co nechápu je, že jim z jejich pokrytectví není špatně není alespoň občas špatně.
Aktuální komentáře
22.01.2020
9:14Rozbřesk: Koruna testuje nová maxima, nad trhy hrozí čínský koronavirus
8:56Sázka na Netflix se zatím vyplatila, evropské futures se zelenají  
8:44Hypoindex: Průměrná sazba hypoték klesla v prosinci jedenáctý měsíc v řadě
6:05Zambie, aneb pohled na budoucnost čínského financování v Africe
21.01.2020
22:07Wall Street ustoupila ze svých maxim, Tesla +7 %
17:26Tudy ne, přátelé
16:55Akcie se otřepávají z virové nákazy, dluhopisům se daří dál  
15:36K překonání konsenzu pomohlo Halliburtonu zahraničí, doma to na obrat nevypadá  
15:15UBS otevřela evropskou výsledkovou sezónu zklamáním (komentář analytika)  
14:39Artus: Co by mohlo spustit „dluhovou pohromu“
13:14Trump: Dohody s Čínou, Mexikem a Kanadou jsou vzorem pro 21. století
11:50Čínský virus ohrožuje lidské zdraví i trhy
11:39ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v lednu stoupla
11:00TESLA KARLÍN, a.s. - Informace z jednání valné hromady společnosti TESLA KARLÍN, a.s.
10:42Asijská nákaza zasáhla i evropské akcie  
10:38Investiční tip Netflix: Výjimečně sázíme na výsledky  
10:22Tomáš Holub z ČNB: Důvody pro stabilitu i zvýšení sazeb jsou hodně vyrovnané
9:45Bance UBS loni kvůli nízkým úrokům klesl zisk o pět procent
9:20Rozbřesk: MMF zhoršuje globální výhled, startuje setkání v Davosu
8:56Začíná Světové ekonomické fórum, Francie se s USA dohodla na oddálení cel. Evropa míří do červeného  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů