Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nákaza rakouské ekonomie

Nákaza rakouské ekonomie

8.7.2014 6:00
Autor: Redakce, Patria Online

Ve filmu „Star Trek II: Khanův hněv“ umístí geniální ničema cizopasníka do lidských mozků a následně lidi s jeho pomocí ovládá. Khan mohl být ekonom rakouské ekonomické školy. Pokud na její zastánce někdo narazil v diskusích na internetu, dobře ví, o čem mluvím. Jejich pohled na svět je jako nějaký červ, který ovlivňuje smýšlení řady ekonomů i širší veřejnosti. Možná i ty, drahý čtenáři, jsi jeho obětí. Pozná se to jednoduše. Pokud jsi nakažen, začneš věřit následujícímu:

Fed a jeho tištění peněz jsou obrovským vládním komplotem, který má za cíl pomoci velkým bankám. Ceny na trhu zboží rostou mnohem rychleji, než by se kdokoliv mohl domnívat. „Inflace“ ve skutečnosti znamená tištění peněz, na růstu cen nezáleží. Toto tištění peněz nemůže ekonomice nikdy prospět. A akademická ekonomie je také spiknutím, které má za cíl s použitím matematických nesmyslů krýt záda vládě a jejím pokusům o dotování velkých bank.

Většina podobných názorů je v přímém rozporu s tvrdými daty a pokud je někdo zastává, jde prakticky o přímý důkaz toho, že není v kontaktu s realitou. Roky 2011 a 2012 byly pro zastánce rakouské školy něco jako rozbřesk pro upíry. Bylo fascinující sedět a sledovat, jak se kroutí a sténají pod tlakem reality. Masivní tištění peněz centrální bankou nevyvolalo prudký růst cen, což rozdrtilo centrální pilíř jejich pohledu. Klíčový moment přišel ve chvíli, kdy David Henderson z Naval Postgraduate School porazil v sázce týkající se inflace předního zástupce „Rakušanů“ z Ludwig von Mises Institute Roberta Murphyho.

Jak se s tímto útěkem reality Rakušané vypořádali? Nejdříve se snažili realitu popírat: „Viděl jsi někdy ceny toho či onoho?“ To byla typická otázka implikující, že inflace je ve skutečnosti mnohem vyšší, než ukazují vládní statistiky. Zmiňovali například shadowstats.com, kde se tvrdí, že vládní výpočty vedou k velkým chybám. Realita ale nepovolila a nevládní organizace Billion Price Project uštědřila inflačním konspiračním teoriím tvrdou ránu. Vládní čísla jsou pravdivá a ceny skutečně nijak rychle nerostou. Dalším tahem Rakušanů byly pokusy o změnu definice reality. Začali tvrdit, že inflace neznamená růst cen, ale růst monetární báze. QE tedy sice nevyvolalo inflaci, ale to nevadí, protože samo o sobě je inflací. Tady byli v bezpečí, protože inflaci si může koneckonců každý zadefinovat podle libosti. Ale lidé už začali tušit, že tu něco nehraje.

Další rána přišla s propadem ceny zlata. Tento kov je přitom pro rakouskou školu jedním z hlavních pilířů. Podle ní představuje svobodu od vlády. A protože tato škola míchá politiku a ekonomii stejně, jako čínské firmy bez skrupulí míchají melanin a mléko, růst cen zlata pro ni znamená triumf dobra nad zlem. Ten měl ale spíše co dělat s nákupy centrálních bank, klesajícími sazbami a spekulací. Červ rakouské ekonomie se však zahlodává stále hlouběji a i já si tak občas vyslechnu, že jsem zkorumpovaný mluvčí velkých bank a vládních mocipánů. Mimochodem, pokud to nevíte, Milton Friedman byl velkým zastáncem tištění peněz jako nástroje boje s depresí a o rakouské škole se někdy vyjadřoval velmi kriticky. Byl přitom také velkým zastáncem svobodného trhu.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Americká výsledková sezóna - firemní kalendář za 2Q
7.7.2014 14:13
Americká výsledková sezóna již klepe na dveře. Které společnosti překv...
Evropská výsledková sezóna - firemní kalendář za 2Q
7.7.2014 14:24
Evropská výsledková sezóna již klepe na dveře. Které společnosti překv...
Jedna převratná investiční myšlenka
7.7.2014 18:05
Investiční a podnikatelské úspěchy často závisejí na nějakém převratné...

Váš názor
 •  
  8.7.2014 12:33

  To vypada, ze sa Noah jedneho dna spatne zobudil.. K urazkam a ponizovaniu sa obvykle clovek uchyluje zo zufalstva. Bezohladu na to, ci ma chlapec pravdu alebo nie, ton tohto clanku sa skratka neda brat vazne..
  Eco
 • Selský rozum
  8.7.2014 10:53

  Část "Rakouské školy" (dále jen rš)skutečně podcenila mechanismy peněžního trhu. neměli bychom mechanicky tvrdit, že zlato je jednímz hlavních pilířů rš, ani s propadem jeho ceny přišla další rána. QE využilo hlad trhu po dolarech a transakční poptávku a na okamžik zahalilo problém veřejného dluhu. Cena zlata je hříčkou v rukou nevypočitetalného celosvětového trhu, kde hraje roli okamžitá situace v Indii stejně jako zájmy insiderů v Londýně. Takové finanční trhy už bohužel jsou. Selským (ani nemusí být rakouský) rozumem jistě snadno pochopíme, že není možné prostě pořídit bydlení a zaplatit za to polovinu. Stejně není možné donekonečna zvyšovat veřejný dluh nebo zneužívat transakční postavení, aniž by se to někdy někde projevilo. Jistě: většina voličů neobchoduje na burze a většina voličů má kladné saldo vztahu ke státnímu rozpočtu, takže je dopad tolik bolet nebude. Naprosto chápu, že autoři takových textů jsou oblíbení, protože establishmentu umožňují dále nerušeně vládnout a užívat si života. Co nechápu je, že jim z jejich pokrytectví není špatně není alespoň občas špatně.
Aktuální komentáře
14.12.2017
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)