Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investice do malých a středních podniků v Chile jednoduše? V roce 2015 realita, žádná fikce

Investice do malých a středních podniků v Chile jednoduše? V roce 2015 realita, žádná fikce

8.7.2014 13:59
Autor: Pavel Petr, Patria Online

V první polovině roku 2015 by mělo být možné, aby investoři z celého světa mohli snadno investovat peníze do rozvíjejícího se chilského trhu. Burza v Santiago de Chile není žádná rychlokvaška, ale stabilní lokální burza založená v roce 1840. Dnes představuje jednu z vedoucích burz v regionu. Má několik indexů a mezi ty hlavní patří od roku 1954 například IGPA index se 102 tituly s kapitalizací přes 232 mil. USD. To představuje více jak 87 % akcií santiagské burzy. Nejvýznamnějším segmentem v celém indexu jsou komodity. Ty v indexu značně převažují díky silné orientaci chilského hospodářství.

chile_sectors

Chilská ekonomika patří v regionu k těm lepším a je tažena zejména zahraničním obchodem se surovinovým bohatstvím země. Celých 19 % všech příjmů státu pochází z obchodu jenom s mědí. Roční průměrný růst HDP dosáhl v letech 2003 – 2013 na úctyhodných 5 % i přes probíhající ekonomickou krizi, která se Chile nevyhnula. A v roce 2013 se odhadovalo podle dat OECD, že Chile je 43. nejvýkonnější ekonomikou světa. Na grafu níže je patrné, že se chilská ekonomika (21 990 USD) začíná blížit podle ukazatele HDP per capita úrovním států jižní Evropy nebo Maďarska (22 886 USD).

chile_gdp
Investice v regionu Jižní Ameriky byly poněkud svízelné jednak z hlediska přístupu, tak z hlediska nákladovosti. Nyní se začíná blýskat na lepší časy. Santiagská burza a TSX Venture (TSXV), což je dceřiná společnost TMX Group Limited sídlící v Torontu, vytvoří novou divizi Santiagské burzy zvanou Santiago Stock Exchange, Venture. Ta bude umístěna v Chile, ale převezme regulatorní rámec a požadavky na zalistování od TSX Venture. To může být uklidnění pro investory, kteří budou mít téměř 100% stejnou ochranu, jako kdyby obchodovali v Kanadě. TSX Venture je velmi úspěšná co se týče financování rozvíjejících se společností. Klíčem k úspěchu v Chile je velikost společnosti a správně nastavené požadavky. Prostě nemůžete chtít ty samé regulatorní požadavky po začínající firmě jako po dospělé léty ošlehané firmě na trhu. Pokud už je objem operace větší typicky nad 300 mil. USD, výsledek bude lepší, pokud půjdete na mezinárodní burzu, kde můžete využít výhod velkého trhu. Pro řadu kanadských firem to zafungovalo, tak proč ne pro chilské. Partnerství těchto burz tak dává smysl a každá akcie listovaná v Santiagu bude mít automaticky prostor i v Kanadě na TSXV. A to je dobrá zpráva pro všechny firmy v Chile. Protože jít na obě dvě burzy by vyžadovalo značné dodatečné náklady a to by se řadě firem ani nevyplatilo. Firmy, které si projdou debutem na tomto venture trhu, budou mít samozřejmě možnost časem přejít i do hlavního trhu. Bude to známka jejich síly a zdraví. Ale tam už automaticky duální listing s největší pravděpodobností nezískají.


Nový trh bude určen pro společnosti v rané fázi vývoje
, aby si mohly zajistit dostatečný objem financování pro svůj rozvoj. Budou to společnosti v prvotní fázi hlavně z oblasti těžby a dolů. To by mělo vytvořit silnou vazbu mezi těžebním průmyslem a chilským kapitálovým trhem. V dalších fázích se může rozšířit portfolio sektorů daného trhu, to je bez debat.

Šéf santiagské burzy komentoval tento plán slovy, že santiangská burza dělá ohromný krok vpřed ve smyslu inovace a vůdčího postavení v regionu. Dohoda by měla zajistit rozvoj rostoucích společností a podpoření plánovaných projektů v Chile. Spolupráce právě s TSX Venture Exchange přinese správnou implementaci a hlavně poskytne rozsáhlé zkušenosti s onou implementací. TSX Venture Exchange je totiž vedoucí globální platforma pro financování a obchodování SME. Celý projekt obdržel silnou podporu i chilského ministra pro těžbu, který si uvědomuje, jak důležitý je pro Chile důlní průmysl. Dohoda zkrátka otevírá dveře k solidnímu financování.

Zdroje: Reuters, bolsadesantiago.com, TSX Toronto Exchange, The World Factbook, OECD, IFLR


Čtěte více:

J. Stiglitz: Ze současné úrovně akciového trhu se cítím „silně nesvůj“
7.7.2014 11:30
Laureát Nobelovy ceny a jeden z nejvýznamnějších soudobých ekonomů Jos...
Actelion – farmaceutická společnost ze země helvetského kříže možná našla lék na dosud neléčitelnou chorobu
7.7.2014 14:43
Actelion Ltd. (ATLN.VX) je švýcarská biofarmaceutická společnost, kter...
O2 kupuje Gorilu
8.7.2014 12:08
Společnost O2 převezme virtuálního operátora pro mladé Gorila mobil. O...
Hospodaření vatikánské banky – úspěšná firma nebo pouhá odnož organizovaného zločinu?
8.7.2014 14:17
Některými je považována za nejmocnější banku světa. Podle jiných pak s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data