Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výzkum mezi ekonomy: Růst amerického HDP zpomalí, Fed však urychlí proces zvyšování sazeb

Výzkum mezi ekonomy: Růst amerického HDP zpomalí, Fed však urychlí proces zvyšování sazeb

11.07.2014 7:39
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Ačkoliv ekonomové snížili své odhady růstu amerického HDP ve druhém kvartále, nedomnívají se, že by největší ekonomiku světa měla zastihnout recese. A to ani v letošním, ani příštím roce. Zároveň věří, že pozitivní údaje z trhu práce přimějí Fed k urychlení procesu zvyšování sazeb.

Uvádí to průzkum instituce National Association for Business Economics' Outlook mezi padesátkou ekonomů. Z jejich odhadů pak vyplývá, že celkový růst americké ekonomiky dosáhne ve druhém čtvrtletí spíše 3 %, než v červnu odhadovaných 3,5 %. To je poměrně výrazné zhoršení. Na druhou stranu vyznívá pozitivně náhled ekonomů na možnost prudší hospodářské recese. Více než 60 % z nich totiž věří, že pravděpodobnost zadrhnutí ekonomického vývoje je nižší deseti procentům.

Z části i proto se pak nejspíše domnívají, že centrální banka Fed přistoupí na kroky nezbytné k utažení své měnové politiky dříve. Ačkoliv totiž záznam z jednání Fedu nenaznačil urychlení procesu zvyšování sazeb, klesající míra nezaměstnanosti a inflace blízko centrální bankou nastaveného cíle přiměla účastníky výzkumu přehodnotit svůj dřívější postoj. Přes polovinu dotazovaných tak odhaduje, že Fed ke zvýšení klíčové úrokové sazby přistoupí v první polovině příštího roku, zhruba 37 % pak počítá s měnovou restrikcí skrze vyšší sazby v druhé půli roku. Výsledek je v opačném gardu, než tomu bylo při posledním dotazování z června. Během něj 33 % ekonomů počítalo se zvýšením v první půli roku, zatímco 53 % ve druhé.

Konsensuální výzkum pak počítá s růstem spotřeby ve druhém kvartále o 2,3 %, což je o 0,6 % méně, než předpokládal červnový odhad. Očekávání se snížila také v oblasti exportu, kde se počítá s meziročním růstem 2,5 % namísto původně deklarovaných 5,5 %.

Zdroj: NABE, CNBC


Čtěte více:

FED je na nejlepší cestě k dosažení svých cílů. A co dál?
07.07.2014 16:00
Od počátku problémů na finančních trzích v roce 2008 a následného zahá...
Fed: kvantitativní uvolňování může skončit již v říjnu
10.07.2014 8:48
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) začal na svém posledním...

Váš názor
  • To je zase zpráva jeko řemen.
    11.07.2014 9:50

    ...Ačkoliv ekonomové snížili své odhady růstu amerického HDP ve druhém kvartále, nedomnívají se, že by největší ekonomiku světa měla zastihnout recese. A to ani v letošním, ani příštím roce.... Pan pisálek by se měl naučit lépe anglicky nebo neměl záměrně překrucovat zprávy. Druhý kvartál je už za námi a výsledky jsou známé. Už jen chybí poznámka jak se ta mérická ekonomika hroutí a že se očekává kolaps celé USA a jak se zlepšuje pozice rublu a jak v nedaleké budoucnosti dožene a předežene nový putinův svaz zaostalé USA.
    °°""°°
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data