Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozhýbe Unipetrol prázdninovou nudu na pražské burze?

Rozhýbe Unipetrol prázdninovou nudu na pražské burze?

22.07.2014 15:45
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Zdá se, jakoby si investoři na pražské burze přes léto vybírali dovolenou. Jejich celkový zájem o obchodování totiž značně polevil a denní objemy dosahují i méně než polovičních hodnot ve srovnání s ročním průměrem.

Alespoň trochu rozhýbat strnulou pražskou burzu se může pokusit skupina Unipetrol, která podniká v oblasti zpracování ropy a petrochemie. Na zítřejší ráno má totiž naplánováno zveřejnění svých hospodářských výsledků za druhý kvartál letošního roku. Co očekávat?

Na rozdíl od prvního čtvrtletí společnost nemůže počítat s výraznou pomocí v podobě jednorázové položky. Tou bylo přecenění hodnoty podílu (o 1,19 mld. Kč), který Unipetrol získal ve společnosti České Rafinérské od skupiny Shell. Odkupem tehdy navýšil svůj podíl z 51,2 % na 67,5 %, zbytek podílu zůstal v rukách italské skupiny Eni. Začátkem července (tedy již ve třetím kvartále) pak Unipetrol využil svého předkupního práva, díky čemuž získá zbylý podíl minoritního akcionáře a stane se 100%-ním vlastníkem České Rafinérské.

Jelikož se dohoda s Eni nevztahuje do období druhého čtvrtletí, na zítra zveřejněný výsledek hospodaření vliv mít nebude. Avšak původní nákup podílu Shell, který proběhl v prvním čtvrtletí, se do hospodaření alespoň zprostředkovaně pravděpodobně promítne. Unipetrol s dokoupením podílu v České Rafinérské získal také dodatečné zásoby ropy a rafinérské produkty a již v minulém čtvrtletí díky tomu meziročně navýšil svůj obrat o více než 16 %. Dá se počítat, že meziroční růst svých tržeb proto předvede i v druhém kvartále. To by mohlo být pozitivním signálem také pro samotný výsledek na ziskové úrovni, jehož vylepšení Unipetrol dozajista dychtivě vyhlíží. Provozní hospodářský výsledek totiž sice v minulém čtvrtletí dosáhl hodnoty 1,099 mld. , avšak pouze v důsledku započtení již zmiňovaného přecenění podílu v České Rafinérské. Bez této položky by provozní výsledek vykázal zápornou hodnotu, podobně jako tomu je pravidlem v čtvrtletních hospodařeních posledních let.

I výraznější nárůst tržeb však sám o sobě na kladný výsledek hospodaření stačit nemusí. Klíčovou roli sehraje realizovaná hrubá marže, která se v prvním čtvrtletí pohybovala na úrovni 2,9 %. V případě, že společnost nedokáže udržet její nastavení, růstový efekt tržeb bude tlumen rostoucími náklady. Ve výsledku provozního zisku sehraje důležitou úlohu také schopnost společnosti udržet na co nejnižší úrovni své administrativní a (především) distribuční náklady, které s vyšším objemem prodané produkce narůstají.

Pro Unipetrol pak případný dobrý výsledek znamená příležitost, jak se vymanit z klesajícího trendu letošního roku, během kterého společnost přišla o takřka 40 % své hodnoty. Analytici Patria Direct doporučují pro šestiměsíční horizont akcie „držet“ při cílové ceně 130 .

Unip


Čtěte více:

Unipetrol nevyplatí ze zisku loňského roku dividendu
26.05.2014 7:59
Petrochemický holding Unipetrol nebude vyplácet dividendu z loňského z...
Unipetrol plně ovládne Česká Rafinérská, a.s., když využívá předkupní právo před maďarskou skupinou MOL
04.07.2014 11:15
Společnost Unipetrol dne 3. července 2014 využila své předkupní právo ...
Unipetrol dodá Českým drahám naftu za 6,7 miliardy korun
16.07.2014 10:29
Společnost Unipetrol RPA dodá Českým drahám motorovou naftu za 6,7 mil...

Váš názor
  •  
    22.07.2014 16:09

    JÁ BYCH ŘEKL,ŽE UNIPETROL MĚ MŮŽE BÝ I S CÍLOVOU CENOU UKRADENEJ.SPÍŠ BY ZAJÍMAL VÁŠ PRUŽNÝ OBRAT U ERSTE,KDE JSTE OTOČILI JAKO NA OBRTLÍKU.Z TOHO VIDÍTE,ŽE VĚŠTIT Z KŘÍŠTÁLOVÝ KOULE NENÍ PRO NÁS DOBRÝ.TADŠI SE DRŽTE PŘI ZEMI A NESRÁŽEJTE NÁS K ZEMI SVÝMI VÝPLODY.
    BOB
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW