Při čtení článku „Dividendové investiční příležitosti“ jistě řada čtenářů dostala stejně jako já chuť podívat se detailněji na některou ze zmiňovaných akcií a společností.
Jako hlavní kandidát se nabízí pozice první: Firma (
143,52 USD, -0,29%). Tato „Minnesota Mining and Manufacturing Company“ má prý v portfoliu až 75 000 výrobků od lepidel přes lamináty až po stomatologické produkty, či elektrické materiály. Tyto tisíce výrobků jí v posledních pěti letech zajistily návratnost o něco málo vyšší než návratnost celého trhu. Do poloviny roku 2011 se ho tato akcie poměrně pevně držela, poté přišel prudší pokles a následně zase prudší růst. Podle FT je ale beta společnosti 1,09 a akcie by tedy svým rizikem měla jen mírně převyšovat rizikovost trhu. Pokud je tedy zařazena do diverzifikovaného portfolia, což je takový podstatný detail:

Zdroj: FT
Nás hlavně zajímá, jak tento dividendový tip generuje tok hotovosti. Pohled na
tržby ukazuje, že tu najdeme určitý růst a platí to i na úrovni provozního zisku. Ten se zvýšil z 18,3 miliard
USD v roce 2009 na loňských 24,2 miliardy
USD. Růst najdeme i na úrovni provozního cash flow: V roce 2009 4,9 miliard
USD, v roce 2013 už 5,8 miliard
USD. Toto provozní cash flow pak znatelně převyšuje investice do dlouhodobých provozních aktiv (CapEx) a firmy tak má příjemnou starost: Kam s ním? Tedy kam se zbývajícím tokem hotovosti.

Zdroj: FT
se nebojí akvizic a ostatní investice tak v letech 2009 – 2012 někdy i převyšovaly CapEx. Minulý rok firma naopak prodávala. Tok hotovosti po celkových investicích dosáhl v roce 2013 4,96 miliard
USD (v roce 2012 2,61 miliard USD). Z toho je možno rozdávat věřitelům a akcionářům, v případě se to týká zejména těch druhých. Úročený dluh se totiž v roce 2013 pohyboval kolem 4,3 miliard
USD. EBITDA kolem 10 miliard, takže pravá část rozvahy je silná dost (někdo by mohl tvrdit, že až moc). Na levé straně pak ke konci roku sedělo asi 3,3 miliardy
USD hotovosti a jejích ekvivalentů. V roce 2013 tak nebylo třeba snižovat dluh a akcionáři si šáhli na 1,7 miliardy
USD dividend a 3,6 miliard
USD odkupů.
Celkové (z)hodnoceníCo nám uvedený výlet do minulosti říká? CF po CapEx dosáhlo v posledních třech letech 4,15 miliardy
USD, 3,81 miliardy
USD a 3,91 miliardy
USD. S betou na 1,09 se může požadovaná návratnost u tohoto titulu pohybovat kolem 9 %. Nyní předpokládejme, že CF po CapEx odpovídá volnému CF pro akcionáře a že jeho krátkodobá „standardizovaná“ hodnota odpovídá nejnižšímu číslu z posledních třech let. Na „ospravedlnění“ současné ceny akcie by pak toto CF muselo dlouhodobě růst o 4,9 % ročně (nominálně). Pokud by relevantní číslo bylo to nejvyšší z posledních třech let (4,15 miliard USD), cenou implikovaný dlouhodobý růst by klesl na 4,5 %. Pro porovnání:
Provozní CF rostlo v posledních pěti letech v průměru o 5 % ročně. CF po CapEx rostlo v průměru o 7 % (jeho volatilita je ale mnohem vyšší). Podobné to bylo s růstem čistého zisku, ale to je i přes převažující názor na trhu nejméně relevantní ukazatel.
V roce 2013 měla firma nastaveny dlouhodobé cíle (do roku 2017) na 9 – 11 % růst zisku na akcii a 4 – 6 % organický růst tržeb. K tomu 20 % návratnost investovaného kapitálu. Pokud by jí firma dosahovala, jsou vysoké investice plusem, protože náklad kapitálu je níže. Dosáhnout takového ROIC ale není zase tak jednoduché. také tvrdila, že do roku 2017 chce do akvizic dát 5 – 10 miliard
dolarů, možná i více. Na odkupy chce dát do roku 2017 17 – 22 miliard
USD.
Dividendy firma platí bez přerušení 97 let. Má silnou rozvahu a provozní tok hotovosti znatelně nad investicemi. Je tu ne moc vysoký organický růst, občas nějaká ta akvizice, diverzifikované portfolio produktů. Cenou akcií implikované růsty nejsou, myslím, nijak přemrštěné. Nevím, zda je to ten nejlepší dividendový tip, jak tvrdí Oppenheimer (podle mne spíše ne). Ale jde o takovou nenápadnou akcii pro ty, kteří na trhu nejsou kvůli kasínu.