Akciové indexy v USA posunují svá historická maxima, společnosti z technologického sektoru trhají rekordy v tržní kapitalizaci (např. pokořil včera hranici 200 mld. USA) a investoři realizují zajímavé zisky.
Avšak ne všem společnostem zalistovaným na burzovním parketu se daří. Když se podíváme na procentuální podíl veřejně obchodovaných firem, které vykázaly hospodářskou ztrátu, bude obrázek celkem překvapivý.
Je logické, že hospodaření společností se dostalo do červených čísel v době, kdy propukla finanční a následně hospodářská krize. Je však zarážející, že podíl ztrátových firem v Evropě a USA narůstá průběžně od poloviny roku 2011 (stále hovoříme o společnostech kotovaných na burze).
Dle údajů pochází většina ztrátových firem v USA ze sektoru tzv. start up, kde je míra neúspěšnosti nových projektů vysoká. V Evropě, resp. v Eurozóně se však firmy s hospodářskou ztrátou rekrutují z oblasti biotechnologií, bankovnictví a stavebnictví.
Jak ukazuje následující graf, na japonském trhu se naopak obchoduje pouze velmi nízké procento firem se ztrátou. Japonské společnosti jsou zřejmě tlačeny obtížnými ekonomickými podmínkami k racionalizaci a zvyšování produktivity své výroby. To se následně odráží v hospodářských výsledcích a celkově velmi nízkém procentu (v porovnání s EMU a USA) podniků pohybujících se v červených číslech.

Zdroj: Business Insider, Societe Generale