Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs: 3 investiční strategie pro 4Q 2014

Goldman Sachs: 3 investiční strategie pro 4Q 2014

13.10.2014 17:50
Autor: Michal Putna, Patria Online

Akciové trhy (nejen v USA) se v posledních dnech dostaly pod silný prodejní tlak. Index S&P 500 za dva poslední obchodní dny ztratil přes 3 procenta, index Dow Jones dokonce odevzdal veškerý letošní zisk.

Analytici Goldman Sachs (GS) proto přišli se třemi obecnými strategiemi, které by měly investorům zajistit zisk i v případě dalšího tržního poklesu a zvýšení volatility. Pro poslední kvartál roku 2014 proto analytici GS doporučují zvážit tři následující strategie:

1) Koncentrace na USA

Spojené státy americké by měly v roce 2015 růst o 3,2 %, což by představovalo nejrychlejší tempo od roku 2005. Pro země eurozóny je predikován ekonomický růst ve výši 0,7 % pro letošní rok a 1 % pro rok 2015. Americké společnosti s velkou expozicí na domácím trhu by proto měly těžit z růstové dynamiky hospodářství USA a realizovat nadproporcionální zisky vůči firmám s vysokým podílem tržeb generovaných v (nízko-růstovém) zahraničí (primárně Evropě/EMU). Podniky zaměřené primárně na americký trh od začátku roku připsaly v průměru 7,5 %, zatímco společnosti závislé na evropských tržbách ztratily 3,1 %. Tento diferenciál by se měl v 4Q 2014 dále zvětšovat.

2) Sázka na sektory, které budou těžit z nízkých cen ropy

Zisky společností z energetického sektoru kopírují cenu ropy a citlivě reagují na změny v její ceně. Ropa typu Brent od června propadla o 20 % a energetické tituly odepsaly (průměrně) 11 %. Pokud nedojde ke změně trendu a cena ropy se nezačne zvyšovat, potom budou energetické cenné papíry i nadále ztrácet. Na druhou stranu z nízkých cen ropy těží ostatní ne-energetická odvětví, především výrobci spotřebního zboží. Ti profitují z nižších vstupních cen a ceteris paribus čelí zvýšené poptávce s tím, jak spotřebitelé platí méně za pohonné hmoty. Z nízkých vstupních cen benefituje i chemické odvětví a letečtí dopravci (těm však aktuálně dělá vrásky ebola). V souvislosti s propadem ceny ropy by proto investoři měli zvážit rebalanci svého portfolia a případně zvýšit expozici ve spotřebitelském sektoru.

3) Investice do „large-caps“

Pro příští (minimálně) tři měsíce by, dle GS, měli investoři zůstat věrni velkým společnostem (large-caps). Posilující dolar a slibný výhled pro růst americké ekonomiky by měl zajišťovat vyšší zhodnocení pro large-caps než pro malé a středně velké korporace.

Zdroj: GS, Business Insider


Čtěte více:

Je čas opustit akcie?
13.10.2014 11:30
Nakupuj levně, prodávej draze – asi tak nějak zní ta vůbec nejzákladně...
S&P 500 v bodě zvratu?
13.10.2014 15:00
Akciové tituly nejen v USA se v posledních dnech dostaly pod silný pro...
IPO Watch: Zayo Group Holdings - architekt internetu a dalších sedm titulů
13.10.2014 15:00
Týden se s týdnem sešel od posledního uveřejnění IPO Watch. Pro tento ...

Váš názor
  •  
    13.10.2014 20:10

    ...4 Q2013 - byl totiž stejný jako ten letošní, stejně jako loni vás nakonec Goldman zase obere...
    Karl von Bahnhof
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu