Londýn předehnal Hong Kong a stal se nejdražším městem na světě. Cena za čtverečnou stopu v nové budově v exkluzivních čtvrtích se tam vyšplhala na 2 000 liber. Investoři a developeři sázejí na to, že poptávka po luxusních rezidencích bude dále růst, ale objevují se i obavy, že útlum globálního růstu bude mít na realitní trh v Londýně citelný negativní dopad. Během útlumu britské ekonomiky se trh luxusních realit v Londýně stal bezpečným útočištěm. Obraceli se k němu zahraniční i domácí investoři, kteří hledali reálné dlouhodobé investice. Odborníci ale nyní varují, že na trh dolehne řada politických a ekonomických změn.
říká, že „trh v Londýně by se mohl rozpadnout“, hlavním negativním faktorem by mělo být ukončení programu kvantitativního uvolňování v USA. Ukončení politiky levných peněz v USA a Velké Británii se už jasně projevuje na kurzu čínské měny a tento vývoj by mohl snížit počet zájemců o londýnské nemovitosti. Jejich ceny se nyní nacházejí 41 % nad vrcholem dosaženým před krizí. K varování se přidává i ECB, která analyzovala dopad QE1 a QE2 na 65 zemí. Její závěry mimo jiné tvrdí, že tyto programy měly vliv také na zahraniční ekonomiky. Kvantitativní uvolňování zvýšilo příliv peněz zejména do rozvíjejících se ekonomik, jeho ukončení by nyní mohlo mít vážné negativní dopady.
Zvýšení sazeb v USA se čeká příští rok, vyvolat by mohlo znatelný dominový efekt. Američtí investoři by se totiž mohli vrátit zpět k americkým vládním obligacím. Adam Challis ze společnosti JLL říká, že zatím ještě není patrný silnější odliv kapitálu z globálního systému, globální centra, jako je právě Londýn, by ale určitý efekt pocítit mohla. Jasným skeptikem je Scott Corfe z Centre of Economics and British Research. Jeho skepticismus se týká zejména nových ambiciózních projektů v Londýně. Jejich úspěchu budou podle něho stát v cestě domácí i globální faktory. Poptávka po podobných nemovitostech bude podle něho klesat a příčinou bude i silnější libra, která snižuje atraktivitu londýnských nemovitostí. K tomu se přidává také nejistota týkající se budoucích vztahů Velké Británie a EU. Možné je i to, že investoři ztratí důvěru ve Velkou Británii kvůli jejím rozpočtovým deficitům. Tato ztráta důvěry by dolehla na libru, londýnský trh s nemovitostmi by ale už hlavně nebyl považován za místo, kde se dá bezpečně investovat.
Pozitivní dopad na londýnský realitní trh by naopak mohla mít nestabilita v Číně. Ta by totiž mohla vést k tomu, že se investoři budou zvýšenou měrou snažit o investování svých peněz v destinacích, jako je právě Londýn. Dlouhodobě by pak měl působit i růst střední třídy v asijských ekonomikách. Řada zahraničních investorů si toto město vybírá buď kvůli prestiži, či kvůli britskému vzdělávacímu systému. Pro některé jde ale o přímou sázku na měnový vývoj. Věří totiž, že v eurozóně přijde program kvantitativního uvolňování, který povede k oslabení eura a naopak posílení libry. Ani v této oblasti ovšem není jasné, jaký by byl celkový efekt: Pokud by ekonomická aktivita v eurozóně slábla, mělo by to negativní dopad na tok kapitálu, který proudí ze zemí eurozóny právě do Londýna.
Zdroj: The Telegraph