Aktualizováno V americké ekonomice za listopad přibylo 321 tisíc pracovních míst. To je nečekaně vysoké číslo v porovnání s konsensem 230 tisíc i vzhledem k lehce negativním indikacím, které jsme o situaci na trhu práce dostávali v posledních dnech. K tomu ještě byl údaj z minulého měsíce revidován značně vzhůru na 243 z 214 tisíc.

Slušně se zlepšila tvorba míst ve výrobním sektoru a to ve stavebnictví i průmyslu. Nejvíce míst však vznikalo jako vždy ve službách. Listopad znamenal příležitost najít práci hlavně ve specializovaných službách, obchodě a dopravě nebo ve školství. Příspěvek vlády ke zvýšení zaměstnanosti byl mírný, stejný jako v předchozím měsíci.
Míra nezaměstnanosti vycházející z průzkumu mezi domácnostmi zůstala na 5,8 procenta. V absolutních počtech nezaměstnaných oproti říjnu přibylo, zhruba stejně rychle ale rostla také pracovní síla. Míra participace obyvatel na trhu práce přitom zůstala beze změny, když populace rovněž vzrostla. Zaměstnanost podle tohoto průzkumu zdaleka tak prudce nestoupala, jako to naznačují data z firem. Průzkum mezi domácnostmi hovoří pouze o nepatrném zvýšení počtu zaměstnaných.
Další dobrou zprávou z listopadového vládního reportu je silnější růst mezd. Ty dosud vykazovaly slabou dynamiku a byly tak jedním z kazů na jinak příznivém vývoji trhu práce. Aktuální data jsou však nadějná, když ukazují 0,4procentní meziměsíční a 2,1procentní meziroční růst hodinové mzdy. To znamená zrychlení oproti říjnu. Reálný růst mezd je zhruba půlprocentní na meziroční bázi, což stále není moc. Růst celkového objemu mezd za listopad odhadujeme na 0,9 procenta meziměsíčně, tedy trojnásobek říjnového tempa - to je dobrý základ pro růst výdajů. Spotřebitelé navíc budou moci díky levnějšímu benzínu a energiím přesměrovat své výdaje na jiné zboží a služby a podpořit tím domácí ekonomiku.
V průzkumu mezi domácnostmi se sice dají najít nedostatky, ale to příliš nemění výborný výsledek, který trh práce za listopad vykázal. Pozitivní překvapení se promítlo v růstu amerických výnosů a posílení dolaru.
Začátkem týdne přišly z Fedu celkem nečekané jestřábí komentáře, které vrátily do hry dřívější zvýšení sazeb už kolem poloviny příštího roku. Nová data přitom budou takové spekulace podporovat. Průzkumy ISM i statistiky z trhu práce naznačují, že americká ekonomika ani po dvou nečekaně silných kvartálech na konci roku nemusí výrazně zpomalit. U příznivého vývoje mezd zatím jde o první náznak, ale pokud by se měl opakovat, šlo by o signál, že se silný růst aktivity v ekonomice promítá do ještě robustnějšího zlepšení trhu práce a bude tlačit na inflaci. To by byla další voda na mlýn pro jestřáby z Fedu.