Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hroty Poseidónova trojzubce jako tři temné hrozby řeckého hospodářství

Hroty Poseidónova trojzubce jako tři temné hrozby řeckého hospodářství

12.12.2014 7:37
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Řecké akciové trhy v probíhajícím týdnu dostávají doslova na frak. Index ACE včera odepsal dalších sedm procent a padl na 16 měsíční minimum. Za poslední čtyři dny tak ztratil bezmála dvacet procent.

Propad na řeckém akciovém trhu odstartovalo pondělní prohlášení premiéra Antonise Samarase směrem k možnému urychlení prezidentské volby o dva měsíce (více ZDE). Napětí na trzích pak souvisí s reálným scénářem, že ke zvolení nové hlavy státu nedojde, což dle řeckého práva povede také k volbám parlamentním. V jejich rámci by pak snadno mohlo dojít k výměně stávající vládnoucí garnitury a nástupu levicově orientované opozice (Syriza).

Faktická změna politického kurzu by v konečném důsledku mohla rozehrát hned několik "černých" scénářů.

1. Nesplacení bailoutu

Případná vláda levicově orientované strany Syriza by výrazně mohla ohrozit dohody uzavřené s věřiteli v čele s MMF a ECB, kteří v době hospodářských potíží země přispěchali se záchrannými půjčkami. Případné porušení dohod a následný odpis části pohledávek by poté přivodil nemalé ztráty nejen ostatním evropským státům, ale také soukromým investorům. Syriza zároveň již několikrát vyjádřila svůj nesouhlas s reformními kroky řecké vlády, v nichž prim hrají úsporné balíčky a raději by do programu implementovala sociální, a tudíž vysoce nákladné, programy.

2. Riziko Grexitu

Jen stěží lze předpokládat, že by případné štědré programy levicově orientované strany našly pochopení u fiskálně disciplinovanějších členů eurozóny. Především nejsilnější hráč starého kontinentu Německo by bezesporu přispěchal s nesmlouvavou kritikou. I proto by na přetřes mohla opětovně přijít otázka možného „Grexitu“, tedy vystoupení Řecka z měnového bloku. Dalším problémem by pak byla otázka samotného financování řecké země, která by pod vládou levicového uskupení s největší pravděpodobností ztratila velkou část své (již tak dosti pošramocené) kredibility. Výrazně by si tak zkomplikovala přístup k finančním zdrojům peněžních trhů.

3. Řetězová reakce


V nejčernějším scénáři by řecký exit vytvořil nebezpečný precedens. Ostatní členové eurozóny by totiž do budoucna mohli hrozby vystoupení z eurozóny využít jako vlivného nástroje při vyjednávání. Ve výsledku by se "vychytralé" státy snadno mohly zbavit části svých dluhových závazků, či by osekaly evropskou špičkou vynucené úsporné programy výměnou za "poslušnost" při udržování jednotného měnového bloku.

Uvedené, skutečně černé scénáře možného vývoje řeckého hospodářství je pochopitelně třeba brát s rezervou. Nicméně současná situace nevybízí k bezbřehému optimismu a investory nutí k oprávněným obavám. I proto lze s napětím na trzích nadále počítat a uklidnění přinese až případná úspěšná prezidentská volba. Do té doby lze očekávat zvýšenou volatilitu a přetrvávající nechuť investorů otevírat ve velkých objemech dlouhé pozice.

Zdroj: CNNMoney
Čtěte více:

Mráz přichází z Řecka, burza v Aténách krvácí o 9,3 %
09.12.2014 12:45
Když vrcholila finanční krize, Řecko bylo nejčastěji skloňovanou zemí,...
Rozbřesk - včerejší řecká burzovní tragédie má spletité kořeny v politické situaci země
10.12.2014 9:10
Řecký akciový trh se včera zhroutil o 13 %, což je největší jednodenní...

Váš názor
  •  
    12.12.2014 14:14

    Zatřese se oslík a vše poběží dál . Možná, že právě Řecko bude první zemí , která odejde od EU.
    Jezdec.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y