Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tak nevím, jestli se z toho QE vůbec radovat ...

Tak nevím, jestli se z toho QE vůbec radovat ...

21.1.2015 17:00

Tak už se to blíží – ECB za nemnoho hodin oznámí, zda QE ano, či ne. Deflace a ekonomický útlum v zemích mimo Německo na straně jedné a německá výjimečnost (na straně ekonomiky i ekonomie) na straně druhé jsou významné síly. A jdou bohužel dost proti sobě. Kvůli jejich působení kombinovanému s řadou dalších specifik měnové unie je eurozóna v situaci, kdy se těší na něco, co už mělo dávno končit (tj. mělo proběhnout, zafungovat a nyní být stahováno). Nic na tom nemění ani fakt, že dnes tradiční – netradiční monetární politika (QE amerického stylu) takový pozitivní dopad na eurozónu mít nemůže. Je totiž dalším faktem, že monetární politika vždy funguje, omezeni jsme pouze zvyky a tím, co si dovedeme představit.

V tuto tak slavnostní chvíli bych se chtěl věnovat i názorům jiných. Societe Generale se zeptala 176 investorů na pár věcí týkajících se případného QE. Jejich odpovědi jsou sesumírovány v následujících obrázcích. Téměř 70 % tázaných čeká, že ECB s nějakým QE přijde, nejpravděpodobnější budou nákupy aktiv dosahující 500 – 1 000 miliard eur:

sous1

Druhý graf se týká toho, jak moc jsou ceny příslušných aktiv nastaveny na QE. V řadě za sebou jdou dluhopisy zemí jádra – podceněny, správně oceněny a naopak s přemrštěnou reakcí. Další tři sloupce ukazují stejné možnosti u dluhopisů periferie a poslední tři u eura. Jak vidno, investoři si myslí, že u jádra je nacenění v pořádku, u dalších dvou aktiv ale ne:
sous2


Ohledně podobných situací bych podotknul jednu věc: Pokud se chystá nějaká změna, či čeká nějaká zlomová událost, ceny aktiv by neměly být vlastně nikdy „správně“ naceněny. Řekněme třeba, že QE má pravděpodobnost 50 % a nějaké aktivum má s QE hodnotu 100 (zlepší se ekonomické podmínky a fundament), bez něj hodnotu 50 . Před dnem D je tedy hodnota aktiva 50 % krát 50 plus 50 % krát 100 . Mělo by se tedy obchodovat za 75 . Což ale po (ne)ohlášení QE každopádně nebude cena, na kterou se posune – pokud QE nebude, cena klesne na 50 , pokud bude, zvedne se na 100 . Do celé věci můžeme zabudovat investory, kteří jsou na 100 % přesvědčeni o tom, či onom, peněžní „hlasovací“ sílu jednotlivých investorů, apod. Ale cena podle této „standardní“ úvahy bude mezi extrémy a poté dojde k jejímu přenastavení. Je tak velká otázka, co to vlastně znamená, když říkáme, že ceny na trhu už něco (co nemá 100 % pravděpodobnost) odráží – nemusí to nutně znamenat, že se ceny nakonec stejně ještě nehnou.


A ještě jeden obrázek od SocGen. Ten se týká toho, jaký kurz eura k dolaru podle investorů ECB cílí. První sloupec referuje na možnost, že žádný. Další už ukazují konkrétní hodnoty. Podle investorů (necelých 35 % z nich) by se tedy ECB nejvíce líbil kurz 1,1. Předpokládám, že ECB ani investoři se neztotožňují s názory, že slabší euro ekonomice eurozóny jako celku škodí (pozitivní dopad přes exporty je více než vyvážen negativním dopadem přes dovozy a ceny).
sous3

V Japonsku probíhá masivní QE, které má zatím (v rámci celkově nastavené Abenomie) smíšené výsledky. Pokud něco děláme a nefunguje to, jsou vždy dvě možnosti: Děláme věc, která z principu fungovat nemůže. Nebo děláme tu správnou věc, ale děláme ji málo intenzivně. To rozlišení je samozřejmě klíčové, ohledně ekonomické politiky ale jasnosti v tom, ve kterém případě se pohybujeme, dosáhneme jen málokdy. Podle mne má monetární politika obrovský potenciál – tj. v principu jsme v kolonce „děláme tu správnou věc“. Což implikuje, že tam, kde to nefunguje, to jen děláme málo intenzivně, či špatným způsobem.

Pro Evropu může být plně relevantní návrh na bázi popsané v „Fungující QE v Evropě: Každému 500 eur od ECB“. K tomu ale přirozeně nedojde. Co naplat, že je to vlastně mnohem transparentnější a férovější, než QE „amerického“ typu; o efektivitě nemluvě. Pokud se úspěch „tradičního“ QE skutečně nedostaví, budeme zase o krok blíž k rozpadu eurozóny. Nebo ke skutečně netradiční monetární politice. Jinak řečeno, o co více se jí vyhýbáme nyní, o to více jí bude muset být v budoucnu. Nebo onen rozpad, který se nakonec bez hodně netradičních monetárních kroků také určitě neobejde.

Princip dobře demonstruje právě zmíněné Japonsko. Za posledních dvacet let mělo bezpočet příležitostí rozjet monetární politiku, která by se skutečně držela ducha Friedmanových (!) doporučení. Polovičaté kroky nikam nevedly (navíc jsou dnes prezentovány jako důkaz toho, že celá věc nemůže nikdy fungovat). Teď musí nastoupit supernákupy. Nechci jít ve stopách principu „skepse prodává“, nechci malovat čerty na zeď (už jich tam je dost). A také si dobře uvědomuji, že mám komfort rozjímat o něčem, o čem nerozhoduji. Jen opravdu nevím, zda se z toho pravděpodobného QE radovat. Příčina je ale opačná než emotivní a populární strachy z „tištění peněz“, a pod. U mě to jsou třeba obavy z toho, že nakonec bude (paradoxně kvůli němu) zase protlačována strategie „protrpět se ke spokojenosti“. K čemu se asi tak dá protrpět tím, že zadlužení lidé nemají práci a zadlužené státy poptávku? Možná někdy platí „no pain, no gain“, ale určitě ne „no suffering, no gain“.


Váš názor
  • tak
    22.1.2015 12:58

    škodí, nebo neškodí?"Předpokládám, že ECB ani investoři se neztotožňují s názory, že slabší euro ekonomice eurozóny jako celku škodí (pozitivní dopad přes exporty je více než vyvážen negativním dopadem přes dovozy a ceny)." Nemělo by to být napsáno takto:"Předpokládám, že ECB ani investoři se neztotožňují s názory, že slabší euro ekonomice eurozóny jako celku škodí ale já sám si myslím že pozitivní dopad přes exporty je přetlačen negativním dopadem přes dovozy a ceny." Co se týká mne, považuji slabší EURo za výhodu zejména ve chvíli, kdy se nejvýznamnější dolarová komodita obchoduje za polovinu.
    lime
Aktuální komentáře
14.12.2017
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)